Trabzon son dakika 2023

13. Antalya Kitap Fuarı 24 Kasım’da başlıyor 

13. Antalya Kitap Fuarı 24 Kasım’da başlıyor 

Başkan Böcek: “263 yazar-204 yayınevi Antalyalı vatandaşla buluşacak”

“Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını birlikte yazıyoruz”

Fuarın onur konuğu; Ahmet Ümit

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, 24 Kasım-3 Aralık 2023 tarihleri ortasında bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilecek Antalya Kitap Fuarı’nın onur konuğunun Ahmet Ümit olduğunu açıkladı. Lider Böcek, Cumhuriyetimizin 100. yılında, 13’üncü Antalya Kitap Fuarı’nda “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını birlikte yazıyoruz” sloganıyla 263 muharriri ve 204 ulusal ve memleketler arası yayınevinin Antalyalı vatandaşlarla buluşacağını söyledi. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi mesken sahipliğinde bu yıl 24 Kasım-3 Aralık 2023 tarihleri ortasında düzenlenecek 13. Antalya Kitap Fuarı nedeniyle Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, Fuar Koordinatörü Nurdan Aydın Polatçı ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Bugüne kadar kent ve kentliler ismine birçok projeye imza attıklarını söyleyen Lider Muhittin Böcek, birbirinden değerli projeler ortasında kitap fuarının kendisi için farklı bir mana taşıdığını belirtti. 
ÇADIRLARDAN BUGÜNE GETİRDİK 
2010 yılında Konyaaltı Belediye Başkanlığı periyodunda, Antalya’daki korsan kitap satışlarının fazlalığıyla okurların kitaba ilgilerinin ne kadar yüksek olduğunu gördüklerini söyleyen Lider Muhittin Böcek, “Antalyalı kitapseverleri yazarlarla buluşturmak emeliyle Konyaaltı Kent Meydanımızda 1. Antalya Konyaaltı Kitap Fuarı’nı “Okumak Lazım” teması ile başlatmıştık. 1 çadır, 2 çadır, 5 çadır derken çadırlara sığmayan fuarımızı Cam Piramit’e taşıdık. Bu süreçte boş durmadık. 2017 yılında Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezimizi Antalya’mıza kazandırdık. Elleri öpülesi öğretmenlerimizin en değerli günü 24 Kasım’da hem fuar merkezimizi hem de kitap fuarının açılışını birlikte gerçekleştirmiştik” dedi. 
PANDEMİ PERİYODUNDA HERKES DURDU BİZ DURMADIK
Pandemi periyodunda Türkiye’de hiç bir kitap fuarı yapılmaz iken ‘dünya durdu, herkes durdu biz durmadık’  diyerek 11’inci Kitap Fuarı’nı yaptıklarını hatırlatan Lider Böcek, “Gelecek bilgiyle yeşerecek dedik ve 589 bin 786 Antalyalı kitapseverin ziyareti ile kitap fuarımızı tamamladık. Dünyayı tesiri altına alan pandemi süreci kitapseverlere yaradı. Ağır ve tempolu iş hayatında mecmua ve kitap okumaya fırsat bulamayan beşerler çokça fuarımızdan aldıkları kitapları okuma imkânı buldu. 12’nci fuarda “Hayata okuyarak devam” dedik ve 1 milyon 9 bin ziyaretçi ile Türkiye rekorunu kırdık” diye konuştu. 
ONUR KONUĞU AHMET ÜMİT 
Cumhuriyetin 100. yılında, 13’üncü Antalya Kitap Fuarı’nı “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını birlikte yazıyoruz” sloganıyla gerçekleştireceklerini kaydeden Lider Muhittin Böcek, şunları aktardı: “Bu yıl da tekrar 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde açacağımız kitap fuarımızla, Başöğretmenimiz Atatürk’ün ihtilal ve prensipleri doğrultusunda gelecek kuşakları yetiştirmek için ağır mesai harcayan öğretmenlerimizi de onurlandırmak istedik. Bu kitap fuarını onlara atfediyoruz. Sevgili öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz ile Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını birlikte yazacağız. Bu yıl 263 yazarımızı ve 204 ulusal ve milletlerarası yayınevini 13. Antalya Kitap Fuarımızda ağırlayacağız. Pahalı müellifimiz Ahmet Ümit onur konuğu olacaktır.”
263 YAZAR-204 YAYINEVİ 
Başkan Muhittin Böcek, bu yıl fuara katılacak müelliflerden kimilerini şöyle açıkladı: “CHP Küme Lider Vekili Ali Yetenekli Başarır, Ayşe Kulin, Barış Doster, Barış Terkoğlu, Feyza Altun, Barış Pehlivan, Prof. Dr. Celal Şengör, Cihad Yaycı, Dilara Pamuk, Ezo Sunal, Akademisyen anne Saniye Bencik Kangal, Hakan Günday, Işıl Işık, İlker Başbuğ, İrfan Değirmenci, Yılmaz Özdil, İsmail Küçükkaya, Saadet Özkan, Mine Söğüt, Mete Fayda, Serhat Yabancı, Timur Soykan, Nurullah Genç, İnci Aral, Murat Ağırel, Moruvaki,  Zeynep Oral, Serkan Karaismailoğlu, Müfit Can Saçıntı üzere birbirinden pahalı yazarlarımızı Antalyalı kitapseverlerle buluşturacağız. Ben de iki kitabımla fuara katılıyorum.” 
TÜM KİTAPSEVERLERİ BEKLİYORUZ
Başkan Böcek, Antalyalı müelliflerin, ANŞOYAD ve ANSAN’ın kıymetli müelliflerinin da kitap fuarında yer alacağını belirterek, “Tüm kitapseverleri, 24 Kasım-3 Aralık tarihlerinde, sabah 10.00- akşam 20.00 ortasında açık olacak Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezimize bekliyoruz” dedi.  
Başkan Muhittin Böcek, basın toplantısının sonunda gazeteciler ile hatıra fotoğrafı çektirdi.  Gazetecilere Atatürk’ün Nutuk kitabı ikram edildi. 

İlginizi Çekebilir;  Gemlik Kitap Limanı'nda Kemal Varol Edebiyatı Konuşuldu

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.