Trabzon son dakika 2023

31. Worldfood İstanbul, gıda profesyonellerini bir araya getiriyor!

Sektördeki son yenilikleri ve besin trendlerini sergileme ve keşfetme imkanı sağlayan Memleketler arası Besin Eserleri ve Teknolojileri Fuarı – WorldFood İstanbul, 6 – 9 Eylül 2023 tarihlerinde Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenecek.

Türk besin dalının milletlerarası buluşma platformu WorldFood İstanbul, birçok yeni eseri ve en son teknolojileri besin dalına tanıtmaya hazırlanıyor.

70 ülkeden 600’ ü aşkın yabancı satın almacının ağırlanacağı fuarda iştirakçiler ve ziyaretçiler; piyasadaki yenilikleri ve eserleri görme, milletlerarası ve yerli firmalara erişim, tedarikçilerle ve üreticilerle alakaları geliştirme fırsatlarını yakalayacak. Afganistan, Cezayir, Çin, Fildişi Kıyısı, Mısır, Yunanistan, Guatemala, Hindistan, Endonezya, İran, İrlanda, Kore Cumhuriyeti, Malezya, Nepal, Filistin İdaresi, Polonya, Rusya, Suudi Arabistan, Singapur, Sri Lanka, İsviçre, Tunus, Türkmenistan, Türkiye, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri, Özbekistan başta olmak üzere 30’dan fazla ülkeyi ağırlayan fuar 713’ü yerli, 83’ü yabancı toplamda 796 iştirakçiye da konut sahipliği yapacak.

TİM Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Kesim Heyeti ve bünyesinde bulunan tüm İhracatçı Birlikleri, Türkiye Besin ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) ve Mesken Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER); WorldFood İstanbul Milletlerarası Besin Eserleri Teknolojileri Fuarı’nın dünyada kendi alanındaki en faal fuarlarından biri olması hedefiyle “Türkiye Besin Platformu” adı altında güçlerini birleştiren Türkiye Besin Platformu, Avrasya’nın en büyük dal fuarı WorldFood İstanbul’un ziyaretçi, iştirakçi, yabancı satın alma profesyoneli ve iş hacmi sayılarında yeni rekorlara ulaşmasını hedefliyor. Tarihi iş birliğine giderek Türkiye besin dalının çatı kuruluşlarını bir ortaya getiren WorldFood İstanbul Fuarı’nda, Türkiye fuarcılık dalının öncü kuruluşlarından ALZ Fuar, “İş Birliği Kuruluşu” olarak yer alacak.

Geçtiğimiz yıl 163 farklı ülkeden 38.358 ziyaretçiyi ağırlayan Uluslararası Besin Eserleri ve Teknolojileri Fuarı – WorldFood İstanbul 30. yılında da yalnızca yeni iş ve iştirak fırsatları yaratmadı, birebir vakitte bilgi ve ilham dolu etkinlikleriyle verimli bir fuar tecrübesi sundu. Aktiflik Programı ile kesime gerçekçi bir gelecek vizyonu göstererek, sürdürülebilir yatırımlar, teknolojik gelişmeler ve ihracat odaklı projeler için yol gösterici pek çok mevzuyu sahnesine taşıdı. 25 farklı ülkeden 835 iştirakçi, 2000’in üzerinde markasını hem profesyonel ziyaretçilerin hem de 77 ülkeden 600’ün üzerinde yabancı satın alma profesyonelinin beğenisine sunarken, 4 gün boyunca WorldFood Istanbul VIP Alım Heyeti programı kapsamında gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda, fuar öncesi hedeflenen “en az 1 milyar Euro’luk iş hacmi” gayesi yakalandı. İştirakçileri; ziyaretçiler ve alım heyetleri ile buluşturan eşleştirme uygulaması ile 7.000’in üzerinde B2B toplantı gerçekleşerek yeni iş birliklerine imza atıldı. 

İlginizi Çekebilir;  Konya Büyükşehir TİKA İş Birliğiyle Somali ve Türkiye'nin 15 Şehrinden İtfaiyecilere Eğitim Verdi

Geçtiğimiz yıl sürdürülebilirlik konusunda farkındalığı artırmak ve bölüme ilham vermek için yıldız şefler eşliğinde sağlıklı ve emniyetli eserlere yönelik bilgi ve sıfır atık mutfak tüyolarının paylaşıldığı, gezegen dostu lezzetlerle tanımların hazırlandığı, besin ve besin teknolojileri eğilimlerini etkileyen en büyük buluşma noktalarından WorldFood İstanbul, dal gündeminin uzman isimlerle mercek altına alınacağı Food Arena aktiflik programı ile bu yıl da ziyaretçi ve iştirakçileriyle buluşarak 31. defa bölüm profesyonellerini bir ortaya getirecek.

Fuar yöneticisi Semi Benbanaste’nin açılışını gerçekleştireceği fuarın bu yılki panel başlıkları ortasında, “Afet Devirlerinde Besin Arz Güvenliği”, “Sürdürülebilir Tedarik Zinciri – Umudu Yeşertelim!”, “Zehirsiz İnançlı ve Atıksız Sofralar”, “Sosyal Yarar, Dayanışma ve Nasıl Ayağa Kalkacak Küçük Teşebbüsçü ve Bölge?” yer alıyor. Zelzelenin tarım ve besin bölümündeki bilançosunun, gereksinimler, dayanak programları- Dalın 2023 tahlili ve 2024 öngörülerinin de paylaşılacağı fuarda “İhracatın Kalbinde Besin Dalı, İhracatta Yeni Pazarlar & Büyüme Stratejileri” üzere bahisler da ele alınacak. Fuar müddetince gerçekleştirilen oturumlar, atölye çalışmaları, teşebbüsçü sunumları ve ödül merasimleri ile dal paydaşları, bölümün nabzını Food Arena aktiflik alanından ve YouTube üzerinden takip edebilecekler.

Yeni iş ve iştirak fırsatları yaratmanın yanı sıra, birebir vakitte bilgi ve ilham dolu etkinlikleriyle verimli bir fuar tecrübesi sunmaya hazırlanan 31. WorldFood İstanbul, dopdolu aktiflik programı ile bölüme gerçekçi bir gelecek vizyonu göstererek, sürdürülebilir yatırımlar, teknolojik gelişmeler ve ihracat odaklı projeler için de yol gösterici pek çok mevzuyu sahnesine taşıyacak.

Gıda Kesiminde Değişim Yaratan Bayan Teşebbüsçüler Food Tech Garage Alanında Öykülerini Anlatacak!

Workshopların yanı sıra mutfak atölyeleri ve lezzet gösterilerinin da düzenleneceği fuarda ayrıyeten Food Tech Garage alanı ile geçen yıl olduğu üzere büsbütün bayan girişimcilerden oluşan bir alan kurulacak. Kadın girişimcileri fuarla eş vakitli olarak Food Tech Garage alanında, sağlıklı, organik ve vegan eserlerini, biyoteknoloji, inovatif tarım uygulamalarını, dala özel teknolojik tahlillerini içeren yenilikçi projelerini, besin ve tarım bölümlerini dönüştüren servis ve öykülerini sunacaklar.

İlginizi Çekebilir;  BV Portföy Oyun ve Teknoloji Değişken Fonunun 90 Günü

Fuar Direktörü Semi Benbanaste gıda bölümündeki gelişmeler ışığında fuarın ehemmiyetini lisana getirerek: “2022 yılsonu itibariyle yıllık besin enflasyonu yüzde 77,87, yıllık tarım girdi fiyatları artışı yüzde 103,14 ve yıllık ziraî üretici enflasyonu yüzde 151,03 oldu. 2023 yılında ise besin enflasyonunda düşüş yaşandığını görüyoruz. Şubat ayı sonu itibariyle yıllık besin enflasyonu yüzde 69,33’e indi. Şubat sonunda yıllık ziraî üretici enflasyonu ise yüzde 127,56’ya gerilerken, 2023 yılında besin enflasyonunda gerilemenin süreceği öngörülüyor. 2023 yılının birinci 2 ayında hayvansal eserler ihracatı ise 0,5 milyar dolardı. Türkiye sarsıntı tesirlerine karşın 2023 yılında 30 milyar dolar ihracat maksadına ulaşabilecektir. WorldFood Istanbul, birinci organizasyonumuzdan bu yana bölümün gelişimine öncülük etmeyi amaçlıyor ve bu amaçla her yıl kesimin önde gelen paydaşlarını bir ortaya getiriyor. Geçtiğimiz yıl 25 farklı ülkeden 835 iştirakçi, 2000’in üzerinde markasını hem profesyonel ziyaretçilerin hem de 77 ülkeden 600’ün üzerinde yabancı satın alma profesyonelinin beğenisine sunarken, 4 gün boyunca WorldFood Istanbul VIP Alım Heyeti programı kapsamında gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda, fuar öncesi hedeflenen -en az 1 milyar Euro’luk iş hacmi- maksadımızı yakaladık ve 1.2 Milyar Euro pahasında satış yapılmasına vesile olduk. Bu yıl 31. sefer dalın ilerlemesinde büyük rol oynayacak WorldFood İstanbul’da uzmanlaşmış pek çok marka ve üretici yer alacak. Besin bölümünün en kıymetli fuarlarından biri olarak ön plana çıkan WorldFood İstanbul, kesime taraf veren isimlerin iştirakleri, ses getirecek etkinlikler, ziyaretçilerle birinci defa buluşacak yeni eserler ve geniş iştirakçi profili ile kıymetli bir vazife üstleniyor.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.