Trabzon son dakika 2023

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Yarışma Filmleri Açıklandı

Antalya Büyükşehir Belediyesi mesken sahipliğinde 7-14 Ekim tarihleri ortasında düzenlenecek 60. Antalya Altın Portakal Sinema Festivali’nin merakla beklenen Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışması’nda yer alacak ve Türkiye’de birinci kere Antalya’da izleyiciyle buluşacak 10 film belirli oldu. Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı şenliğin Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışması’na 43 film başvurdu.

 

Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışması’nda 10 Sinema Yarışacak!

14 kategoride Altın Portakal Ödülleri’nin sahiplerini bulacağı Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışması’nda yarışacak 10 sinema, Sevin Okyay, Mehmet Açar ve Muammer Brav’dan oluşan seçici şuranın değerlendirmesi sonucu belirlendi. 

Kıvanç Sezer’in yönettiği 8×8; Melisa Önel direktörlüğündeki Aniden; direktörlüğü Mete Gümürhan’a ilişkin Beraber; Vuslat Saraçoğlu’nun yönettiği Bildiğin Üzere Değil; Zeki Demirkubuz’un yönettiği Hayat; İsmail Güneş direktörlüğündeki Kurban; Cemil Ağacıkoğlu’nun yönettiği Son Hasat; Selman Nacar’ın yönettiği Tereddüt Çizgisi; Nehir Tuna’nın yönettiği Yurt ve Miraç Atabey’in yönettiği Zamanımızın Bir Kahramanı isimli sinemalar bu yıl Altın Portakal mükafatları için heyecan yaşayacak.

Türkiye’de birinci kere Antalya’da izleyici karşısına çıkacak müsabaka sinemalarından 8×8, Bildiğin Üzere Değil, Hayat, Kurban ve Zamanımızın Bir Kahramanı birebir vakitte dünya birinci gösterimlerini Antalya Altın Portakal Sinema Festivali’nde yapacaklar. Şenlikte birinci sinemalarını gerçekleştiren direktörlerin aday olabildiği Behlül Kol En Âlâ Birinci Sinema Ödülü için ise Beraber, Yurt ve Zamanımızın Bir Kahramanı sinemaları pahalandırılacak.

Demet Akbağ’ın başkanlığını yaptığı Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışması heyeti, toplam 945 bin TL fiyatındaki mükafatların sahiplerini belirleyecek. Geçen yıl olduğu üzere Sinema Direktörleri Derneği heyeti Film-Yön En Düzgün Direktör Ödülü’nü, Sinema Muharrirleri Derneği (SİYAD) heyeti de SİYAD En Uygun Sinema Ödülü’nün sahibini belirleyecek. Mükafatlar 14 Ekim akşamı düzenlenecek Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak.

İlginizi Çekebilir;  Suzan Kardeş'ten Mesut Ergin'e İzmir Marşı sürprizi

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 60. Antalya Altın Portakal Sinema Festivali‘nin idari yöneticiliğini Av. Cansel Tuncer, direktörlüğünü Dr. Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat direktörlüğünü Başak Emre, Antalya Sinema Forum yöneticiliğini ise Armağan Lale ve Pınar Evrenosoğlu yürütüyor.

 

60. ANTALYA ALTIN PORTAKAL SİNEMA ŞENLİĞİ ULUSAL UZUN METRAJ SİNEMA YARIŞI FİLMLERİ

8×8 / Kıvanç Sezer

Aniden / Melisa Önel

Beraber / Mete Gümürhan

Bildiğin Üzere Değil / Vuslat Saraçoğlu

Hayat / Zeki Demirkubuz

Kurban / İsmail Güneş

Son Hasat / Cemil Ağacıkoğlu

Tereddüt Çizgisi / Selman Nacar

Yurt / Irmak Tuna

Zamanımızın Bir Kahramanı / Miraç Atabey

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.