Trabzon son dakika 2023

“75. İstanbul Challenger – TED Open” Uluslararası Tenis Turnuvası başladı

İstanbul Tenis Eskrim Dağcılık Kulübü’nün konut sahipliğinde düzenlenen İstanbul Challenger TED Open Milletlerarası Tenis Turnuvası başladı. 

Sporseverlerin merakla beklediği ve ‘Tenis Eskrim Dağcılık Kulübü’ tesislerinde düzenlenen ‘İstanbul Challenger – TED Open’ Milletlerarası Tenis Turnuvası başladı. Bu yıl da ‘QNB Finansbank’ın katkıları ve ‘Grand Tarabya Otelinin’ konaklama sponsorluğu ile 4-10 Eylül tarihleri ortasında gerçekleştirilecek turnuva, Türkiye’nin en eski spor aktifliği olması bir yana, birebir vakitte milletlerarası tenis topluluğundaki en daima sert-zemin Challenger Turnuvası olarak biliniyor.  

Ulusal ve memleketler arası sportmenlerin büyük ilgi gösterdiği turnuvada geçtiğimiz günlerde yapılan Türkiye Şampiyonası’ndan zaferle çıkan yeni ülke şampiyonumuz Yankı Erel başta olmak üzere Cem İlkel, Altuğ Çelikbilek, Koray Kırcı ve Ergi Kırkın ile birlikte yurt dışından efsane Bjorn Borg’un oğlu Leo Borg, Radu Albot, Damir Dzumhur, Kimmer Coppejans ve Kwon Soonwoo üzere yıldızlar korta çıkacak. 10 Eylül 2023, Pazar günkü final maçından evvel ise dünyaca ünlü tenisçi Mansour Bahrami bir şov maçı da yapacak. 

İstanbul Challenger TED Open Milletlerarası Tenis Turnuvası’nın klasik basın toplantısı 5 Eylül Salı günü The Grand Tarabya Oteli’nde yapıldı. ATP Challenger takviminin itibarlı turnuvalarından biri olan TED Open’ın basın toplantısına TED Spor Kulübü Lideri Prof. Dr. Mehmet Tınaz, QNB Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Enis Kurtoğlu, The Grand Tarabya oteli Genel Müdürü Merve Kadıoğlu Sönmez, Turnuva Yöneticisi Melis Yafe ve turnuvada uğraş edecek olan Türkiye Şampiyonu Yankı Erel katıldı. 

HER YIL DAHA ÇEKİŞMELİ OLUYOR

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan TED Lideri Prof. Dr. Mehmet Tınaz şunları söyledi: ‘Tenis Eskrim Dağcılık Spor Kulübü’ olarak ATP Challenger takviminin en değerli turnuvalarından biri olan ‘İstanbul Challenger – TED Open’nın oynanmasını sürdüreceğiz. Dünyada bu kadar uzun müddet birebir kulüpte yapılan Challenger turnuva sayısı yalnızca 5 tane var ve TED’de bunların başlıcası pozisyonunda yer alıyor. Her yıl çok daha çekişmeli bir tertip oluyor ve bu yıl da kıyasıya maçların oynandığı bir turnuva olacağına inanıyorum. Hedefimiz Türkiye’ye tenisi yaymak, zeki, çevik ve ahlaklı gençler yetişmesine imkan sağlamaktır. Hakikat bir yolda olduğumuza inanıyorum. Bu vesileyle bu yıl turnuvamıza katılan tüm tenisçilere muvaffakiyetler diliyorum” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Ege Üniversitesi Uluslararası Arenada Yükselişini Sürdürüyor

 

“SPOR FAALİYETLERİNİ GENİŞ KİTLELERE ULAŞTIRMAK İSTİYORUZ”

QNB Finansbank Kişisel Bankacılık ve İşletme Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Enis Kurtoğlu yaptığı açıklamada, “İstanbul Challenger TED Open Memleketler arası Tenis Turnuvası 1946 yılından beri devam ediyor. Türkiye açısından çok kıymetli bir turnuva olduğuna inanıyoruz. Odağında insan olan bir bankacılık anlayışımız var. Sürdürülebilirlik stratejimizin bir modülü olarak içinde bulunduğumuz toplumun faydası için yalnızca finansal değil, beraberinde çevresel, toplumsal ve etik açıdan uzun vadeli bedeller yaratma uğraşı içindeyiz. Toplumsal sorumluluğumuzun şuuru ile bugüne kadar spordan müziğe, kültür-sanattan eğitime kadar birçok alanda projeler hayata geçirdik. Bireylerin şahsî ve fiziki gelişimde müspet tesire sahip olan spor faaliyetlerini, daha geniş kitlelere ulaştırmak istiyoruz ve bu manada birçok projeyi desteklediğimizi söyleyebilirim. İstanbul Challenger TED Open Milletlerarası Tenis Turnuvası da bunlardan bir tanesi ve ağırladığı milletlerarası tenisçilerin ülkemizin tanıtımı açısından büyük yarar sağladığını düşünüyorum. Böylesine kıymetli bir turnuvanın devam etmesine takviye olmak bizleri de çok keyifli ediyor. Gelecek yıllarda bu biçim tertiplerin Türkiye’de artarak devam etmesi en büyük temennimiz. Hem Türk sporun gelişmesi hem de ülkemizin memleketler arası arenada kendini duyurması açısından çok değerli bir tertip. Kurumsal olarak önümüzdeki yıllarda da bu değerli tertibi desteklemeye devam etmek istiyoruz. İstanbul Challenger TED Open Milletlerarası Tenis Turnuvası’nda çaba edecek tüm atletlere muvaffakiyetler diliyorum.” dedi. 

Bu itibarlı tertip, 10 Eylül Pazar günü saat 15.00’de tekler finali ile sona erecek.

Aynı gün ayrıca dünyaca ünlü tenisçi Mansur Bahrami de bir şov maçı yapacak. Oynanacak final maçının akabinde ödül merasimi ve Enbe Orkestrası konseri ile turnuva sona erecek.

Dünya tenisini yönetim eden ‘Association of Tennis Professionals ATP Tour’ güdümünde gerçekleştirilen ve Challenger serisi turnuvalarından biri olan “TED Open”, ülkemizde aralıksız olarak 35 yıldır gerçekleştiriliyor. Eski ismi ile “İstanbul Enternasyonel Tenis Turnuvasına” 1936 yılında amatör olarak başlandı. Akabinde ATP’nin kurulması ve tenisin profesyonelleşmesiyle, yeni ismiyle ‘İstanbul Challenger’, 1978 yılından beridir düzenleniyor. 2003 yılında organize edilen ATP tarafından seride yer alan 44 ülkedeki 129 turnuva içinde en başarılı organize edilen turnuva seçilerek ‘2003 Challenger Award’ mükafatına de layık görüldü. Ödül, şahsen periyodun bir numarası Roger Federer tarafından “TED Open” Turnuva Yöneticisi Bekir Emre’ye Fransa’da Paris Masters esnasından takdim edildi. 

İlginizi Çekebilir;  Gölcük Yaylası'nda nefes kesen spor etkinlikleri

DÜNYA TENİSİN YILDIZLARINA MESKEN SAHİPLİĞİ YAPTI

İstanbul Challenger geçtiğimiz yıllarda Karlovic, Ancic, Kohlschreiber, Gasquet, Söderling, Berdych, Davydenko, Khachanov, Zverev, Dimitrov, Tsitspas üzere dünya tenisinin doruğunda yer alan yıldızları ağırladı. Turnuvaya dünya klasmanında birinci 200 içerisinde yer alan tenisçilerden yaklaşık olarak 50’si katılıyor. TED Open, Türk tenisçiler için bir sıçrama tahtası niteliğinde olmakla birlikte Türk Tenisine dünya arenasında sınıf atlatıyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.