Trabzon son dakika 2023

AFD’den VakıfBank’a 100 milyon euro ilave kaynak

VakıfBank ve Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), birinci 3 yıl anapara ödemesiz olmak üzere toplam 10 yıl vadeli ‘Yeşil Konut Projesi’ kapsamında 100 milyon euro’luk ikinci dilimin kullandırılması konusunda muahedeye vardı. Bu muahede ile toplam kullandırım meblağı 200 milyon euro’ya ulaşacak ve yeşil konut üretimine değerli bir ivme kazandırılacak.

Sağladığı memleketler arası kaynaklarla dalına öncülük eden VakıfBank ‘Yeşil Konut Projesi’ kapsamında birinci dilimde kullandırdığı 100 milyon euro’luk kaynağın akabinde ikinci 100 milyon euro’luk dilim için AFD ile mutabakata vardı. Toplamda 200 milyon euro’ya ulaşan Türk bankacılık kesiminin en büyük dengeli ‘Yeşil Konut Projesi’ Türkiye’deki güç verimliliği yüksek A ve B güç sertifikalı etraf dostu konutların finansmanında kullandırılacak. 

Anlaşmanın imza merasimi VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih mesken sahipliğinde, Fransa İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin ve AFD Balkanlar, Orta Doğu ve Asya Yöneticisi Cyrille Bellier’in iştirakiyle gerçekleşti. VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “AFD ile başarılı iş birliğimizin devamı olan 100 milyon euro fiyatındaki ‘Yeşil Konut Projesi’ kapsamında kredi mutabakatını imzalamış olmaktan hayli memnuniyet duyuyorum. Hatırlanacağı üzere AFD ile birinci iş birliğimiz 2017 yılında imzaladığımız ‘Kırsal Kalkınma Kredisi’ ile başlamış ve 2020 yılında imzaladığımız ‘Yeşil Konut’ kredisi ile taçlanmıştı. Artık ise ülkemiz için çok kıymetli olan ‘Yeşil Konut Projesi’ kaynağının ikinci dilimi için mutabakat imzalamış bulunmaktayız. Bu vesileyle AFD yetkililerine, Bankamıza ve ülkemize verdikleri dayanak ve itimat nedeniyle bir defa daha teşekkür etmek istiyorum” dedi. 

 

“A sınıfı sertifikalı konut üretimine ivme kazandırıyoruz”

Söz konusu kredinin Türk bankacılık bölümünde şu ana kadar gerçekleştirilen en büyük dengeli ‘Yeşil Konut Kredisi’ olduğuna dikkat çeken Üstünsalih, “Ayrıca 2020 yılında global bir salgının karar sürdüğü ekonomik şartlarda sağladığımız birinci dilimi, yeşil konut alanında başarılı bir formda kullandırdık. Birinci dilimin yüzde 10’luk kısmı A güç sertifikalı konutların, kalan yüzde 90’lık kısım ise B güç sertifikalı konutların finansmanında kullanıldı” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilir;  Arakan Holding 70 bin çiftçi ile çalışıyor

“İkinci dilimde ise bu başarımızı bir adım daha ödeye taşıyarak A sınıfı konutlara tahsis ettiğimiz kredi maksadını yüzde 15’e yükseltiyoruz” diyen Üstünsalih, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bu proje ülkemizde ‘A’ güç sertifikalı konut üretimine değerli bir ivme kazandırarak konut dalında bu mevzuda adeta bir kelebek tesiri oluşturmuştur. Memleketler arası piyasalarda olduğu kadar, sürdürülebilir bankacılık alanında da attığımız adımlar ve yaptığımız çalışmalarla Türk bankacılık dalında epey etkin ve öncü bir pozisyona sahibiz. Sürdürülebilir temalı kredi portföyümüzü da büyütüyor olmanın memnunluğunu yaşıyorum.”

Daha sonra Fransız Başkonsolosu Oliver Gauvin, Fransa’nın iklim siyasetlerinin ehemmiyetine dikkat çektiğini lisana getirerek, “Fransa, iklim siyasetini ve memleketler arası iklim müzakerelerine iştirakini stratejik önceliklerinden biri haline getirmeye kararlıdır.  Hane halklarının düşük güçlü konut edinimine yönelik dayanak, çok somut bir biçimde, Fransa’nın – Fransız Kalkınma Ajansı aracılığıyla – Türkiye ile yürüttüğü ekonomik iş birliği hareketinin önceliklerinden biridir. 2020 yılı sonunda imzalanan birinci finansman diliminin muvaffakiyetinden sonra bugün resmileştirdiğiniz bu yeni finansman, ölçeği prestijiyle, daha az güç tüketen ve hasebiyle daha düşük karbonlu iktisadın sürdürülebilir büyümesini canlandırmaya yönelik gayretlere cevap veriyor” açıklamasında bulundu.

AFD Balkanlar, Orta Doğu ve Asya Yöneticisi Cyrille Bellier ise projenin kıymetini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“VakıfBank, iki yıllık uygulamanın akabinde güç verimliliği daha yüksek konut segmentinde A yahut B güç kimlik evrakına sahip 3 bine yakın konut kredisini finanse etti. Banka, AFD ile belirlenen güç verimliliği maksatlarına ulaşmak emeliyle Türkiye pazarında A tipi konut arzını teşvik etmeyi başardı. VakıfBank’ın bu projedeki kararlılığı ve gayretleri, güç tasarruflu konut teklifinin yaygınlaştırılmasını ve bölümün daha faziletli uygulamalara geçişini desteklemeyi mümkün kıldı. İklim problemlerine cevap veren ve Türk hane halkına yarar sağlayan bu paydaşlığı bir kere daha yenilemekten büyük memnunluk duyuyorum.”

İlginizi Çekebilir;  Cumhuriyetin 100. Yılında ''Sinemamızın Yüzü'' Özel Ödülü Türkan Şoray ve Kadir İnanır'a takdim ediliyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.