Trabzon son dakika 2023

Akdeniz Bienali genç sanatçıları İzmir’de buluşturacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile K2 Aktüel Sanat Merkezi tarafından düzenlenen İzmir Akdeniz Bienali (İAB), 11 Eylül 2023-11 Mart 2024 tarihlerinde izleyiciyle buluşacak. 2026 Avrupa Gençlik Başşehri adayı İzmir’de gençliğe odaklanan bienal Akdeniz’e kıyısı olan 18 ülkeden 33 sanatçıyı “Aynı Suya Bakmak” temasıyla buluşturacak. 

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in İzmir’in Akdeniz’deki öncü rolünü artırma ve İzmir’i bir sanat kentine dönüştürme vizyonu çerçevesinde bu yıl birinci kere Akdeniz Bienali düzenleniyor. Akdeniz coğrafyasının ortak tarih ve kültürünü işaret eden bienal K2 Yeni Sanat Merkezi işbirliğiyle 11 Eylül 2023-11 Mart 2024 tarihlerinde izleyiciyle buluşacak. Ülkemizde yaşanan zelzele felaketinin akabinde ertelenen ve yine kurgulanan bienal, üç kademeli olarak düzenlenecek. 11 Eylül-22 Ekim 2023 tarihlerinde sanatkarlar yapıtlarını üretmek üzere kümeler halinde İzmir’de konuk edilecek. K2 Urla Nefes Alanı’nda düzenlenecek programa Türkiye dahil olmak üzere Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerden belirlenen genç sanatkarlar katılacak. Özel olarak oluşturulan kontenjan dahilinde programda 6 Şubat zelzelesinin etkilediği bölgeden genç sanatkarlar da yer alacak. Bu kademede sanatkarların çeşitli tertipler aracılığıyla birbirleri ve izleyiciyle irtibat içine girmeleri de sağlanacak.

Akdeniz’in kültürel kapasitesi görünür kılınacak
23 Ekim 2023 – 19 Ocak 2024 tarihlerinde sanatkarların İzmir’de ürettiği eserler sergilenmeye hazır hale getirilecek. Bu süreçte çeşitli etkinlikler ve eğitim programları da yer alacak.  Bienal, Kültürpark Atlas Pavyonu’nda, “Aynı Suya Bakmak” temasıyla 23 Ocak – 11 Mart 2024 tarihlerinde düzenlenecek olan şimdiki sanat standıyla tamamlanacak. K2 Şimdiki Sanat Merkezi Kurucu Yöneticisi Ayşegül Kurtel’in sanat yöneticiliğinde hayata geçirilecek olan stantta fotoğraf, fotoğraf, görüntü, multimedya yerleştirme, seramik, kinetik heykel ve üç boyutlu görsel-işitsel yerleştirme üzere birçok farklı disiplinde üretilmiş eserler sanatseverlerle buluşacak. Bienal, çoğulculuğu, çeşitliliği ve özgürlüğü sürdürmek için Akdeniz kültürleri ve toplumları ortasındaki diyaloğu sanat aracılığıyla güçlendirirken, bölgenin kültürel ve sanatsal kapasitesini de görünür kılıyor. Bienalde ele alınan temalar ortasında, müşterekleşme ve dayanışmanın yanı sıra Akdeniz kıyısında yaşayan sanatkarların tecrübelerini yansıtan mevzular da bulunuyor. Sanatkarlar, farklı perspektiflerden gelerek tıpkı suya bakarken, ortak paydaları ve farklılıklarıyla bir ortada olmanın ehemmiyetini vurguluyor.

İlginizi Çekebilir;  Nif Dağı'nın kente açılan kapısı Meriç Yaşayan Parkı

18 ülkeden 33 sanatçı
Kültürpark Atlas Pavyonu’nda, “Aynı Suya Bakmak” temasıyla 23 Ocak – 11 Mart 2024 tarihlerinde düzenlenecek Bienal standında, Türkiye dahil olmak üzere Akdeniz’e kıyısı olan 18 ülkeden 33 sanatkarın yapıtları sergilenecek. Bienal’de yapıtları yer alacak sanatkarlar; Alex Brajković, Ana Aleksić, Bawer Doğanay, Berfin Ataman, Berna Dolmacı, Can Büyükberber, ClaudioZorzi, DaleaKovačec, Fazilet Çolak, Fredj Moussa, Garance Alves, Greta Pllana, Laura Besançon, Levi Viller, Mahdi Baraghithi, Malak Elghuel, Marcelle Tehila Bitton, Marko Damiš, Mehdi Hachid, Merkezkaç Kolektifi, Nelly El Sharkawy, Nermin Sena Özger, Nesligül Cebesoy, Nour Abou Saada, Öznur Yıldırım, Revan Yaşar, Smirna Kulenović, Soufian Chemcham, Stratis Tavlaridis, Talha Demiral, Vladimir Novak, Yağmur Kevser Barutçu ve Yassine Sellame olarak belirlendi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.