Trabzon son dakika 2023

Amerikalıların protein ihtiyacını karşılamaya gittiler

Amerika Birleşik Devletleri’ne 2022 yılında ihracatını yüzde 48’lik artışla 71 milyon dolardan 105 milyon dolara çıkaran Türk su eserleri ve hayvansal mamuller dalı, New York Fancy Food Show Fuarı’nda yeni ticari kontakların tabanını hazırladı.

Dünya’nın en büyük besin eserleri ithalatçısı pozisyonundaki Amerika Birleşik Devletleri’nin protein eserleri ithalatındaki hissesini artırmak isteyen Türk su eserleri ve hayvansal mamuller dalının başkanı, Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği 25-27 Haziran 2023 tarihlerinde New York’ta gerçekleşen Summer Fancy Food Show Fuarı’na katılarak Türk su eserlerini ve hayvansal mamullerini Amerikalıların beğenisine sundu.

Türkiye Ulusal İştirak Tertibi Ege İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirilen Summer Fancy Food Show Fuarı’nın ABD’nin en büyük besin fuarı olduğunu aktaran Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Lideri Bedri Girit, 2022 yılında 220 milyar dolar besin eserleri ithal eden ABD’ye Türkiye’nin besin eserleri ihracatının daima arttığına temas etti.

 

ABD’ye ihracatta 250 milyon dolar hedefliyoruz

Türkiye’nin ABD’ye besin ihracatının 2018 yılında 924 milyon dolar iken, 2022 yılı sonunda 1 milyar 815 milyon dolara yükseldiği bilgisini paylaşan Girit, “Türk su eserleri ve hayvansal mamuller kesimi olarak 2022 yılında ABD’ye ihracatımızı yüzde 48’lik artışla 71 milyon dolardan 105 milyon dolara taşıdık. Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği olarak bu ihracatın 63 milyon dolarlık büyük dilimini yaparak Türkiye’nin ABD’ye yaptığı su eserleri ve hayvansal mamuller ihracatının yüzde 60’ını tek başımıza gerçekleştirdik. Su eserleri ve hayvansal mamuller dalı olarak ABD’ye ihracatımızı orta vadede 250 milyon dolara çıkarmak istiyoruz. İhraç ettiğimiz eserlerde balık 56 milyon dolarla açık orta önde yer alırken, natürel bal ihracatımız 18,2 milyon dolar, süt eserleri ihracatımız 11 milyon dolar ve yumurta ihracatımız 5 milyon dolar düzeyinde. Fancy Food Fuarı’nda Türkiye standındaki tadım alanında Türk somonu, bal, peynir, şarap, zeytinyağı yüklü menülerle Türk besin eserlerinin tanıtımını başarılı bir halde gerçekleştirdik. Bal özelinde ABD pazarının yapısına uygun ağır bir çalışma başlattık. Numune ballarımızı ziyaretçilerin beğenisine sunduk” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Vodafone Türkiye 170'i aşkın çalışanına yurtdışında kariyer fırsatı sundu

ABD pazarında bilinen levrek, çipura ve peynir çeşitleri ve Türkiye’nin son yıllarda ihracatta yıldız eserlerinden olan Türk somonunu sergilediklerini tabir eden Girit, Türk somonunun fuar ziyaretçileri tarafından ağır ilgiyle karşılandığını, önümüzdeki süreçte ABD’ye Türk somonu ihracatında büyük bir artış beklediklerini kelamlarına ekledi.

New York Summer Fancy Food Show Fuarı’nda, Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’ni İdare Konseyi Lideri Bedri Girit, İdare Heyeti Lider Yardımcısı Melih İşliel ve İdare Heyeti Üyeleri Nedim Kalpaklıoğlu ve Mehmet Şahin Çakan’dan oluşan bir heyet temsil etti. Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, New York Ticaret Müşavirleri Filiz Köseyener, Bilgehan Ramazan Caner ve Osman Nuri Gökbulut fuar sırasında ESÜHMİB’in standını ziyaret ettiler.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.