Trabzon son dakika 2023

Ankara Buluşmaları’nda “Kent Hayatı ve Hayvan Hakları” konuşuldu

Keçiören Belediyesi tarafından sürdürülen ‘Ankara Buluşmaları’nda bu sefer “Kent Hayatı ve Hayvan Hakları” konusu ele alındı.

Keçiören Belediye Lideri Turgut Altınok’un başkanlık ettiği toplantıya Türk Veteriner Tabipleri Birliği Vakfı Lideri Safa Gür ve birlik üyeleri, Özel Hayvan Hastaneleri Derneği Lideri Dr. Tarkan Özçetin, TÜRPAV Lideri ve Gazi Üniversitesi Tarih Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Demirtürk katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Lider Turgut Altınok, “Masum ve dilsiz canlılarımızı korumak ve yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bir yandan da kısırlaştırma ve kimliklendirme çalışmalarına katkı sunuyoruz. Keçiören Belediyesi, Türkiye’nin en çağdaş Süreksiz Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezine sahip belediyelerindendir. Natürel can dostlarımızı en konforlu formda yaşatmaya çalışırken bir yandan da sahipsiz hayvanlarımızın popülasyonunu denetim altına alma sorunu var. Ankara özelinde bir kıymetlendirme yapacak olursak, şuanda Ankara bir başşehre yakışmayacak aksaklıklar ve sıkıntılar ile yüz yüze. İşte bu aksaklıkları ortadan kaldırmak kentimizi yakıştığı pozisyona taşımak ismine siz değerli akademisyen ve veteriner doktorlarımızla tahlil yollarının arayışına başladık. Bugün burada bizimle paylaşacağınız değerli bilgiler ışığında inşallah tahlil yolları üretecek, Ankara’yı bir başşehre yakışır pozisyona getireceğiz.” dedi.

Başkan altınok’un konuşmasının akabinde sırayla kelam alan alanında uzman akademisyen ve veteriner tabipler tarafından Türkiye’de ve dünyadaki hayvan hakları ve tahlil stratejileri ile ilgili uygulamaların sunumu gerçekleştirilerek bu çerçevede nelerin yapılabileceği konuşuldu. Dünya Hayvan Sıhhati Örgütü (OIE) bilgileri üzerinden yapılan değerlendirmelerle, hayvan sıhhati ve popülasyonunun denetim altına alınması gerektiğinin kıymetine değinildi. Sahipli ve sahipsiz hayvan denetiminin sağlanması için çip ve kimliklendirme ile ilgili sürdürülebilir uygulamaların gelişmiş ülkelerde nasıl yapıldığına işaret edilerek buna ait farklı görüşler bildirildi. Sahipli ve sahipsiz hayvan konusunda merkezi idareyle mahallî idarelerin iş birliği siyasetlerini daha bütüncül ve organize bir çalışma metoduyla sürdürmesinin en değerli mevzu olduğunun altı çizildi.  5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sıhhati, Besin ve Yem Kanunu ile 5196 Sayılı Hayvanları Muhafaza Kanunu çerçevesinde kontrolün ve sürdürülebilir siyasetlerin hayata geçirilerek sahipsiz hayvanların popülasyonunu denetim altına alma konusunda geniş çaplı değerlendirmelerde bulunuldu.

İlginizi Çekebilir;  Saldırganların hedefi küçük işletmeler

Başkan Turgut Altınok toplantının kapanışını yaparak katkılarından ötürü akademisyen ve veteriner doktorlara teşekkür etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.