Trabzon son dakika 2023

Ankara Üniversitesinde uluslararası mezunlar için veda programı

Ankara Üniversitesinde, lisans ve ön lisans programlarını muvaffakiyetle tamamlayan milletlerarası mezunlar için veda programı düzenlendi.

Öğrenci Dekanlığının Memleketler arası Öğrenci Topluluğu iş birliğiyle organize ettiği program, Ankara Üniversitesi idaresi ile Asya, Avrupa ve Afrika’nın farklı ülkelerinden gelerek, lisans ve ön lisans programlarından mezun olan milletlerarası öğrencilerin iştirakiyle Senato Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, ülkelerine dönecek yahut Türkiye’de kalarak lisansüstü eğitimlerine devam edecek olan mezunları gönülden tebrik ettiğini belirtti.

Kökü 1842’lere dayanan Ankara Üniversitesinin 300 binin üzerinde mezunu bulunduğuna işaret eden Ünüvar, Ankara Üniversitesinin kurumsal aidiyeti yüksek bir üniversite olduğunu vurguladı.

Ünüvar, üniversite olarak, öğrencilerin en âlâ eğitimi en hoş biçimde alması için büyük çaba sarf ettiklerini, bundan sonra da sarf etmeye devam edeceklerini belirterek, “Biz bu gençlerimizi en güzel halde yetiştirirsek gerek ülkemize gerek insanlığa gerekse sizin üzere Türkiye dışındaki ülkelerin beşerlerine hizmet edecek çok pahalı meslek mensuplarını yetiştirmiş oluyoruz. Bunun şuurunda ve farkındayız” dedi.

“Türkiye’nin İstekli Elçileri Olacaksınız”

Uluslararası mezunların gittikleri ülkelerde Türkiye’nin ve Ankara Üniversitesinin istekli elçileri olacağını söz eden Ünüvar, şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz ülkeler ortasındaki bağlar aslında ne yollarla ne köprülerle ne öbür fiziki ögelerle olmuyor; beşerle oluyor. Yani insan beşerle münasebet kurarsa o gerçek köprüyü kurmuş oluyorsunuz. O sebeple, nereye gidiyorsanız gerek kendi memleketiniz gerekse dünyanın öbür bir yöresinde Ankara Üniversitesi ile Türkiye ile aramızdaki en bedelli, en değerli, en kalıcı köprüler olacağınıza inanıyorum. Bundan sonraki ömrünüzde muvaffakiyetler diliyorum. Tekrardan hepinizi mezuniyetinizden ötürü başka farklı tebrik ediyorum.”

Uluslararası Öğrenci Topluluğu Lideri Mohsen Akbari Arnasaei de Ankara Üniversitesinin yalnızca akademik bilgiyle hudutlu kalmayıp, milletlerarası öğrencilerin karakterlerini, liderlik marifetlerini ve toplumsal sorumluluk hislerini şekillendirmelerini sağladığını lisana getirerek, “Şimdi bu kıymetli kazanımlarımızı hayata geçirme vakti gelmiştir” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Antalya Büyükşehir'den üniversite öğrencilerine yeni bir yurt daha 

Daha sonra tek tek kelam alan memleketler arası mezunlar, kendilerini tanıtarak, gelecek planlarından bahsetti.

Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Kısmından mezun olan Suudi Arabistanlı Muhammed Amin Kazakjı, her şey için çok teşekkür ettiğini belirterek, “Çok memnunum. Bir an evvel çalışma hayatına atılmak istiyorum. Suudi Arabistan’ın başşehri Riyad’dan Ankara’ya geldim, uygun ki gelmişim” tabirlerini kullandı.

Rektör Yardımcıları, Genel Sekreter, Öğrenci Dekanı ve Milletlerarası Merkez yöneticilerinin de katıldığı program, ikram takdimi ve anı fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.