Trabzon son dakika 2023

Antalya Büyükşehir’den orman köylerine yangın eğitimi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yangın çıkma riski yüksek olan Finike Gökbük ve Arif mahallelerinde yaşayan vatandaşlara yangınla ilgili eğitim verdi.

İklim değişikliğinin en büyük zararlarından biri olan orman yangınlarının önüne geçebilmek ismine, Antalya Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği Şube Müdürlüğü, Türkiye Ormancılar Derneği’yle yaptığı protokol kapsamında Antalya’nın orman yoğunluğu yüksek olan köylerinde vatandaşlara yangınla ilgili eğitim veriyor. Vatandaşa, eğitim kapsamında yangın öncesi, sonrası ve esnasında yapılması gerekenlerle ilgili bilgilendirme sağlanıyor. Tıpkı vakitte vatandaşın da bahisle ilgili görüşleri dinlenip, fikirleri tartışılıyor. Yüzde 90’ı insan kaynaklı olan orman yangınlarının önüne geçilmesi planlanıyor. Yaz devrinde başlayan çalışmalar önümüzdeki devirlerde de devam edecek.

 

YANGINLARIN ÖNÜNE GEÇMEK HEDEFLENİYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği Şube Müdürlüğü işçisi etraf mühendisi Hasret Kılıçarslan, iklim değişikliğiyle uğraş, orman yangınları ve ormanların sürdürülebilirliği için çalışmalarına devam ettiklerini belirtti. Kılıçarslan, “Daha evvel Türkiye Ormancılar Derneği’yle yaptığımız protokol kapsamında uzmanlar tarafından orman yangınlarıyla ilgili eğitimler vermeye devam ediyoruz. İklim değişikliğiyle çaba kapsamında, ormanlarımız sera gazları için yutak alanı. Bu yüzden ormanlarımızın korunması çok önemli” dedi.

Antalya’nın yüzde 75’inin ormanlarla kaplı olduğunun altını çizen Kılıçarslan, “Geçtiğimiz yıllarda hepimizi üzen yangınlar yaşadık. İnsan kaynaklı yangınların önüne geçip, yangın oranlarını düşürmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda çalışmalara devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

 

BAŞKAN’A TEŞEKKÜR

Finike Gökbük Mahalle Muhtarı İskender Altınok, “Köylerimizin yangına karşı gayret vermesi emeliyle Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye takımları tarafından gerekli gereçler sağlanıyor. Bugün de yangınlarla ilgili kıymetli bir eğitim aldık. Antalya Büyükşehir Belediyesi bu hususta bize daima takviyesini sundu. Her vakit köylünün yanında olan Muhittin Böcek Liderimize teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Başkan Soner Çetin aşure etkinliğine katıldı

Yoruma kapalı.