Trabzon son dakika 2023

Antalya Körfezi 22 noktada PTZ ve termal kameralarla izlenecek

Türkiye’de birinci ve tek olan Elektronik Gemi Kontrol Sistemi devrede

Antalya Büyükşehir Belediyesi, gemi kaynaklı deniz kirliliğinin denetiminde çığır açacak olan Dünya’da çok seçkin, Türkiye’de ise birinci ve tek olan “Elektronik Gemi Kontrol Sistemi”nin (EGDS) açılışını gerçekleştirdi. Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, “Doğuda Aksu Beşgöz Deresi ile batıda Göynük Çayı ortasındaki alanda artık hiçbir deniz aracının kirletip gitmesine müsaade etmeyeceğiz. Akdeniz’i birlikte koruyacağız” dedi. EGDS ile Antalya Körfezi 22 noktada 7/24 PTZ ve termal kameralarla izlenecek.

Çevre ve tabiat dostu çalışmalara büyük değer veren Antalya Büyükşehir Belediyesi denizlerimizin güvenliği ve paklığı için Türkiye’de birinci ve tek olan “Elektronik Gemi Kontrol Sistemi”ni Antalya’ya kazandırdı. “Mavi denizlerimiz için çalışıyoruz” parolasıyla hareket eden Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de hatta dünyada fark yaratacak bir teknoloji ile hayata geçirilen “Elektronik Gemi Kontrol Sistemi”nin açılışını gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi Deniz ve Kıyı İdaresi Şube Müdürlüğü içerisinde kurulan EGDS projesinin açılış merasimine Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Vilayet Lideri Nuri Cengiz, Antalya Bölge Liman Lideri Muhammet Alper Keçeli, Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Lideri Ahmet Çetin, Kıyı Güvenlik Antalya Küme Kumandanı Murat Sezgin, Kıyı Güvenlik Eğitim Öğretim Kumandanı Engin Kutay ve çok sayıda davetli katıldı. Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, Türkiye’de denizlerin ekonomik manada birçok faaliyet için fırsatlar sunduğunu belirterek, “Turizmin başşehri olan Antalya’mıza gelen konuklarımızın en az yüzde 80’i pak denizimiz, eşsiz hoşluktaki plajlarımız için ziyaret etmektedirler” dedi.

EGDS TÜRKİYE’DE BİRİNCİ

Dünyanın en fazla mavi bayrağına sahip kent unvanına sahip Antalya’da denizleri korumak için Elektronik Gemi Kontrol Sistemi’ni hayata geçirdiklerini kaydeden Lider Muhittin Böcek, “Türkiye’de hatta dünyada fark yaratacak bir teknoloji ile denizlerimizin korunmasına büyük katkı sağlayacağız. Elektronik Gemi Kontrol Sistemimiz ile doğuda Aksu Beşgöz Deresi ile batıda Göynük Çayı ortasındaki alanda artık hiçbir deniz aracının kirletip gitmesine müsaade etmeyeceğiz. Sorumlu kurumlarımız ile işbirliği içerisinde çalışarak Akdeniz’i birlikte koruyacağız. Önceliğimiz ceza değil, caydırıcı olmak ve deniz kirliliğini önlemektir. Gayemiz; sistemin muvaffakiyetle uygulanarak sorumluluk alanlarımızın genişletilmesi hatta tüm Türkiye’nin kıyılarında uygulanmasına vesile olmaktır” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  İçişleri Bakanı Yerlikaya Başkan Altay'ı Ziyaret Etti

İLK ANONS LİDER BÖCEK’DEN

Başkan Muhittin Böcek, konuşmanın akabinde davetlilerle birlikte Elektronik Gemi Denetleme Sistemi’nin açılışını gerçekleştirildi. Lider Böcek, EGDS’nin kurulduğu alanı inceledi. Lider Böcek, telsiz anonsuyla, “Bütün gemilerin dikkatine! Burası Antalya Büyükşehir Belediyesi Elektronik Gemi Denetleme Merkezi. Ben Muhittin Böcek. Bugün denizlerimizi korumak ve gemi kaynaklı kirliliğin denetlenmesi hedefiyle kurduğumuz Elektronik Gemi Denetleme Merkezi’mizi hizmete alıyoruz. Antalya’mıza iyi olsun”  anonsu yaparak denizcilere merkezin açıldığının duyurusunu yaptı. Denizciler de Lider Böcek’e sistemin devreye girmesinden ötürü telsizle teşekkürlerini iletti. Lider Muhittin Böcek, EGDS sisteminin nasıl çalıştığını dair yetkililerden bilgi aldı. 22 noktaya kurulan PTZ ve termal kameralarla Antalya Körfezi’ni izleme imkanı sunan EGDS projesinde birinci kontrolü Lider Muhittin Böcek ve beraberindeki heyette izledi.

ANTALYA KÖRFEZİ 7/24 22 KAMERAYLA İZLENİYOR

Antalya’da deniz araçları kaynaklı kirliliğin 7/24 denetlenmesi hedefiyle kurulan Elektronik Gemi Denetleme Sistemi ile Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanı içerisinde bulunan alan 22 noktada kurulan PTZ ve termal kameralarla izlenecek. Proje, 272 sayılı Etraf Kanunu ve ilgili yönetmeliğin Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne tanıdığı yetki kapsamında yapıldı. Sitem kapsamında 20 başka noktaya 40X optik büyüme özelliğine sahip 20 PTZ kamera, otomatik tanımla sistemine sahip 20 termal kamera ve ayrıyeten Balıkçı Barınağı üzerinde 90 mil menzilli su üstü radarı kuruldu. Kameralar, yaklaşık 3 kilometrelik aradan net yakın imaj alabiliyor.

25 MİLYON LİRAYA MAL OLDU

25 milyon TL’ye mal olan Antalya Büyükşehir Belediyesi Otomatik Gemi Tanımlama Sistemi ile sorumluluk alanında bulunan bütün gemi ve deniz araçları trafiğini denetleme gücüne sahip hale geldi. Elektronik Gemi Kontrol Sisteminde kullanılan yazılım ile gemilerin bilgileri, ismi, grostonu ve gibisi teknik bilgileri AIS üzerinden elektronik olarak almakta ve fotoğraf görüntü kaydının yanı sıra bu bilgileri saklama özelliğine sahip.

İlginizi Çekebilir;  Cermoni Projesi Antalya'da Toplu Taşımayı Optimize Edecek

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.