Trabzon son dakika 2023

Atatürk’ün kullandığı araba Keçiören’de sergileniyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mülazımı, İstiklal Madalyası sahibi Gazi Sakıp Ertuğ’un oğlu Keçiörenli Aydoğan Ertuğ’a ilişkin “Atatürk’ün kullandığı araba” olarak bilinen 1927 model Chevrolet marka araç Keçiören’de sergilenmeye başladı.

Bu araç TBMM açıldıktan sonra buraya tahsis edilirken, kimi vakit Atatürk tarafından kimi vakit da Atatürk’ün Ankara’ya gelen konuklarını karşılamak üzere kullanıldı. Aydoğan Ertuğ’a babasından miras kalan tarihî araç 10 Kasım 2023 tarihine kadar Keçiören Belediyesi önünde sergilenmeye devam edecek.

Keçiören’de doğan ve büyüyen şu anda Antalya’nın Alanya ilçesinde ikamet eden Aydoğan Ertuğ, 1927 model aracını Alanya’dan Keçiören’e kadar sürerek getirdiğini belirterek tarihî anekdotları şu sözlerle aktardı:

“Keçiören Dutluk’ta doğmuş büyümüşüm. Atatürk, ben Keçiören İlkokulu’nda okurken okulumuzu ziyarete geldiğinde bütün talebelerle selamlaştıktan sonra ben muzip bir laf söylemişim. Ne söylediğimi de hatırlamıyorum. Atatürk’ün güzeline gitti. Çağırdı beni iki yanağımdan öptü. Ben de elinden öptüm. Mavi gözlü, kalın, üst gerçek çatık kaşlarını hâlâ ruhumda yaşıyorum. Bu hadise 1937’de oldu. 1938’de Atatürk merhum oldu. Tekrar Ankara’ya geldiğimde ben bu araçla tüm ulusal bayram kortejlerinde Atatürk’ü temsilen en öne geçerdim. Bu otomobile ‘Atatürk’ün arabası’ denmesi de şuradan geliyor. Babam Atatürk’ün muhafız alay komutanıymış. Babam güçlü bir ailenin çocuğuymuş. Bu arabayı almış, Keçiören Dutluk’tan Ulus’a Meclis’e bu araçla gidip geliyormuş. O vakitler Atatürk’ün arabası tamire gittiğinde yahut Esenboğa Havalimanı’na konuklar karşılanmaya gidileceği vakit, Atatürk gidecek otomobil bulamayınca çabucak çağırın mülazım Sakıp’ı dermiş. Bu arabayı kullanırmış. Bunun üzere 2-3 otomobilimiz daha varmış. Meclisin açıldığı birinci günlerdeki o manzaralarda yer alıyor otomobiller. Babam da o imajların içinde görünüyor. Yani özcesi bu otomobil Atatürk’ün bindiği otomobildir.”

Rahmi Koç’un kendisinin sınıf arkadaşı olduğunu, Vehbi Koç’un da babası Sakıp Ertuğ’un arkadaşı olduğunu lisana getiren Aydoğan Ertuğ, Keçiören’de eşeklerle ulaşımın sağlandığını ve renkli bir çocukluk periyodu geçirdiğini lisana getirerek, “Vehbi Koç, eşekle ya da at otomobiliyle Keçiören’den Ulus’a gidip gelirdi. Babamın o periyot arabası olduğu için kimi vakit Vehbi koç’u da dutluktan alırdı. Kendisi TBMM’ye Vehbi Beyefendi de bakkalına giderdi. Yani birlikte seyahat yaparlardı. O denli bir arkadaşlıkları vardı.” Tabirlerini kullandı.

İlginizi Çekebilir;  Karabağlar Belediyesi, Üçyol Uğur Mumcu Parkı'nı yeniliyor

Meclisin birinci açıldığı devirde Atatürk’ün de yer aldığı fotoğrafta tarihi araçların meclis önünde bulunduğu da görülüyor. 

Keçiören Belediye Lideri Turgut Altınok da tarihi arabayı Keçiören’de sergilemekten onur ve bahtiyarlık duyduklarını belirterek tüm Ankaralıları arabayı görmeye davet etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.