Trabzon son dakika 2023

 Aydem Yenilenebilir Enerji Bıst sürdürülebilirlik endeksi’nde 

Türkiye’nin yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan güç üreten en büyük şirketi Aydem Yenilenebilir Güç, milletlerarası sürdürülebilirlik performanslarının değerlendirildiği BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde süreç görmeye başladı.

 Birleşmiş Milletler Global Prensipler Sözleşmesi’nin (UNGC) iştirakçisi ve Bilim Temelli Gayeler İnisiyatifi’nin (Science-Based Targets initiative, SBTi) imzacısı olarak, tüm yatırım ve faaliyetlerinde sürdürülebilirliği gözeten Aydem Yenilenebilir Güç, bu alanda gösterdiği başarılı performansı ile BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil oldu.  

Aydem Yenilenebilir Güç’ün BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almasının şirketin sürdürülebilirlik alanındaki liderliğini ve taahhütlerini bir defa daha deliller nitelikte olduğuna işaret eden Aydem Yenilenebilir Güç Genel Müdürü Ömer Fatih Keha, 4 yıldır titizlikle ve şeffaflıkla sürdürülebilirlik raporlarını yayınladıklarına dikkat çekerek; “Global Report Initiative (GRI) onaylı raporlamalarımız sayesinde, uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s / Vigeo Eiris’in dünya çapında yaptığı ESG derecelendirmesinde ‘A1 İleri Düzey’ derecesini aldık. Aldığımız derece ile Türkiye’de önder ve dünyada ise gelişmekte olan pazarlarda birinci şirket olduk. CDP 2022’de İklim değişikliği ve Su Güvenliği Programlarında, aldığımız ‘A Liderlik’ derecesi ile Türkiye’de güç dalı içerisinde global önderler ortasına giren tek şirket olma muvaffakiyetini gösterdik.

Tüm bu başarılarımızın yanında, konseyi gücümüzü iki katına çıkarma amacımız doğrultusunda yenilenebilir güç üretiminde yatırımlarımızı gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Uşak’ta, Türkiye’nin en büyük hibrit güneş güç santralini devreye aldık, rüzgâr gücünde kapasite artışı çalışmalarımızı sürdürerek 9 yeni türbinimiz ile üretime başladık. Ayrıyeten çok değerli odak noktalarımızdan biri olan güç üretiminde verimlilik çalışmalarımız kapsamında, Türkiye’nin 4 farklı bölgesinde yer alan tüm santrallerimizde emreamadelik oranlarımızı yüzde 99,6 üzere başarılı bir orana çıkardık. Bu çalışmalarımızın sonucunda BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yerimizi almaktan ötürü gururluyuz. Yeni yatırımlarımızla ülkemizin güç arzına katkı sağlamaya ve sürdürülebilirlik odaklı çalışmalarımızı daha ileriye taşımaya devam edeceğiz” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Büyükşehir'de Enerji Yönetim Sistemi Kurulacak

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.