Trabzon son dakika 2023

Ayşe, ”Sporda Ben De Varım” dedi

Büyükşehir’in ‘’Sporda Ben de Varım‘’ projesiyle Boccia sporuyla tanışan ve Türkiye üçüncülüğünü elde eden Ayşe, Kocaeli’nin gururu oldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin özel ihtiyaçlı bireylere yönelik başlattığı ‘Sporda Ben De Varım’ projesinde bireyler yetenekler göz dolduruyor. Serebral Palsi hastası Ayşe Gençbay engellilik durumuna nazaran kendisine uygun olan Boccia sporu ile tanıştı. 3 ay evvel ‘Sporda Ben De Varım’ projesiyle keşfedilen Ayşe, ağır idmanların akabinde Türkiye Şampiyonası BC1 bayanlar kategorisinde 3. olarak Kocaeli’ni gururlandırdı.

GÖZLE GÖRÜLÜR GÜZELLEŞMELER OLDU

Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Sporda Ben De Varım’ projesiyle idmanlara başlandığını söz eden Ayşe’nin annesi Hacer Hanım, ‘’Kızım Ayşe serebral palsi hastası. Arkadaşının tavsiyesi üzerine Boccia sporu ile tanıştı. Bu spor sayesinde gözle görülür güzelleşmeler oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor bünyesinde lisans çıkararak Türkiye Şampiyonası BC1 bayanlar kategorisinde 3. olarak bizi gururlandırdı’’ dedi.

MEDİKAL VE İŞLEVSEL DEĞERLENDİRME

Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmekte olan “Sporda Ben de Varım” projesi kapsamında bireylere geçen sene Gazi Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kısmı akademisyenleri tarafından medikal ve işlevsel değerlendirmeler yapılmıştı.

HEDEF AVRUPA’DA MADALYA

Hedeflerinin daha sıkı çalışmalar ile Türkiye 1.’si olmak ve olimpiyatlara katılmak olduğunu belirten Hacer Hanım, ‘‘Avrupa’da istiklal marşımızı okutmak, göndere bayrağımızı çekmek ve gururla madalyamızı alıp Türkiye’ye ülkemize dönmek istiyoruz. Kızım Boccia oynarken çok mutlu’’ tabirine yer verdi.

KISA BİR MÜDDETTE MUVAFFAKİYETE ULAŞTIK

Ayşe’nin antrenörü Yavuz Acar da, Ayşe ile 3 ay evvel tanıştıklarını ve Ayşe’nin spora başladığında kasılmaları olan bir atlet olduğunu belirtti, ‘’Bu üç ay içerisinde kendisinin fiziki durumunu gözlemleyerek, ona uygun atışlar yaptırarak, atışlarının nasıl olması gerektiğini gözlemleyerek, uygun atışlarla idmanlara devam ettik. Ayşe’yi Türkiye Şampiyonasına hazırladık. Kısa bir müddette muvaffakiyete ulaştık. Biz bu kadar kısa müddette ‘Sporda Ben De Varım’ projesinde bu muvaffakiyete ulaştık’’ açıklamasını yaptı. 

İlginizi Çekebilir;  Küçük Dağcılar Uygulamalı Eğitimde Performanslarını Sergiledi

14 FARKLI SPOR BRANŞI

Sporda Ben de Varım projesinde; her birey için uzman antrenörler tarafından kıymetlendirme yapılıyor, bireyler engellilik durumuna nazaran spor branşlarından birine yönlendiriliyor. Yaklaşık 250 özel engelli bireyin sporla tanıştırıldığı projede 14 farklı spor branşı yer alıyor. Bu branşlar; Atletizm, Masa tenisi, Okçuluk, Curling, Buzda Curling, Boccia, Parayelken, Basketbol, Bilek Güreşi, Yüzme, Jimnastik, Fizikî Aktivite, Buz Pateni, Badmington. Hususla ilgili Büyükşehir Belediyesinin 153 Davet Merkezinden engelli hizmetleriyle temas kurulup ayrıntılı bilgi alınabiliyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.