Trabzon son dakika 2023

Başkan Altay: “Konya 10 Bin Yıllık Şehir, Sokaklarını Teneffüs Edin”

BAŞKAN ALTAY: “KONYA 10 BİN YILLIK KENT, SOKAKLARINI TENEFFÜS EDİN”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Gençlik Meclisi ve Konya Teknik Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen “Üniversite Buluşmaları” kapsamında Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi öğrencileriyle bir ortaya geldi. Konya’nın Çatalhöyük’ten itibaren yaklaşık 10 bin yıldır kent hayatına devam edebilmiş dünyadaki nadir yerleşim yerlerden birisi olduğunu tabir ederek Konya’yı yakından tanımaları tavsiyesinde bulunan Lider Altay, “Konya, kimliği olan bir kent ve bu kimliği oluşturan eserler kentimizin en nadide mimari yapıtlarından. Şayet hayatınız yalnızca üniversiteyle Bosna Hersek Mahallesi ortasında geçerse kenti tanımadan tahsil hayatınız bitmiş demektir. Onun için lütfen kentin sokaklarını teneffüs edin” dedi. Lider Altay, “Hem toplumsal hayatın gelişmesi hem yaşayan insanların memnun olmasıyla ilgili genel olarak bir efor içerisindeyiz. Bunu da ‘Konya Modeli Belediyecilik’ anlayışı diye söz ettiğimiz bir anlayışla yürütüyoruz. Konya, Türkiye’nin en hoş kentlerinden birisi. Umuyorum ki hayatınızın en hoş anları, en hoş vakitleri Konya’da geçer. Hepinize hayat uzunluğu muvaffakiyetler diliyorum” tabirlerini kullandı. 


Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Gençlik Meclisi ve Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) tarafından düzenlenen “Üniversite Buluşmaları” kapsamında Mühendislik Fakültesi öğrencileriyle buluştu. 

Halil Cin Konferans Salonu’nda düzenlenen programın başında, Filistin’de yaşanan insanlık dramına değinerek İsrail’in bir devlet terörü işlediğini ve Filistin’deki Müslümanları katlettiğini vurgulayan Lider Altay, İsrail’e karşı yapılan boykotun sürdürülebilir olması gerektiğine dikkati çekti. Lider Altay, “Toplu olarak, daima birlikte yerli ve ulusal eser kullanmaya geçmemiz lazım. Yani yalnızca kola içmeyerek bu süreci yönetemeyiz. Şayet sizler daha yeterli iş bulmak istiyorsanız ülkemizin daha varlıklı olması lazım. Daha güçlü olmamız için de üretmek zorundayız. Üretmek için de kendi eserlerimizi kullanmak zorundayız” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Marmara'ya hayat verecek proje Türkiye'de ses getirdi

“LÜTFEN KENTİN SOKAKLARINI BİRAZ TENEFFÜS EDİN” 

Konya’nın Çatalhöyük’ten itibaren yaklaşık 10 bin yıldır kent hayatına devam edebilmiş dünyadaki nadir yerleşim yerlerden birisi olduğunu tabir eden Lider Altay şöyle devam etti: “UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan iki değerli yer var. Biri Çatalhöyük başkası de bu yıl listeye giren Beyşehir Eşrefoğlu Mescidi. Çatalhöyük ile başlayan hayatta, en tepe periyodunu Selçuklu başşehri olduğu vakitte yaşamış Konya. Başta Hz. Mevlana olmak üzere, doğudan ve batıdan birçok alim, mütefekkir Konya’da buluşmuş. Endülüs’ten gelen İbnü’l Arabi ile Belh’ten gelen Hz. Mevlana tıpkı periyotta Konya’da yaşamış ve burada ilim üretmişler. Karatay Medresesi, İnce Minareli Medrese de o periyodun değerli yapıtlarından. Konya’nın merkezi kabul edilen Alaaddin Tepesi’ndeki Alaaddin Camii de bu periyodun en değerli mimari yapıtları olarak kentimizde öne çıkan alanlar. Bunları da görmenizi istirham ediyorum. Zira sahiden Konya, kimliği olan bir kent ve bu kimliği oluşturan eserler kentimizin en nadide mimari yapıtlarından. Yeniden bunların yanında Konya’yı tanımanız için Beyşehir ve Akşehir’i de kesinlikle görmeniz gerektiğini düşünüyorum. Şayet hayatınız yalnızca üniversiteyle Bosna Hersek Mahallesi ortasında geçerse kenti tanımadan tahsil hayatınız bitmiş demektir. Onun için lütfen kentin sokaklarını biraz teneffüs edin, kente katkı sağlayın.” 

“TÜRKİYE’DEKİ EN UCUZ ULAŞIMI SUNUYORUZ”

Konya Büyükşehir Belediyesi olarak öğrencilerin hayatını kolaylaştırmak, toplumsallığı artırmak için çeşitli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Lider Altay, “Bir taraftan da Türkiye’deki en ucuz ulaşımı sunuyoruz. Öğrenci fiyatı 4 lira ve Büyükşehir ölçeğinde bundan daha ucuz bir ulaşım yok. İnşallah bu projeksiyonumuzu devam ettirmeye çalışacağız. Buranın karşısında Atmosfer ismi altında gençlik merkezimizi restore ederek sizlerin hizmetine sunduk. İmtihan vakitleri 24 saat açık tutuyoruz. Burada Gençlik Meclisimizin bir etkinliğinde bulunuyoruz” açıklamalarında bulundu.

İlginizi Çekebilir;  Bornovalı Arıcılarda Hasat Mutluluğu

Başkan Altay konuşmasının devamında; Konya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi, Atmosfer, Genç Kültür Kart, Kapsül Teknoloji Platformu, Toplumsal İnovasyon Ajansı üzere üniversite öğrencilerine hizmet veren çalışmalarından da bahsederek tüm öğrencileri bu hizmetlerden faydalanmaya davet etti.

“KONYA’DA TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASIN ORTAYA ÇIKMASIYLA İLGİLİ KIYMETLİ BİR PROJE YÜRÜTÜYORUZ”

Türkiye’nin en büyük ihya projelerinden “Darü’l-Mülk Projesi” hakkında da konuşan Lider Altay, şunları söyledi: “Özellikle Konya’da tarihi ve kültürel mirasın ortaya çıkmasıyla ilgili kıymetli bir proje yürütüyoruz. Kentimizde 20 farklı noktada projeler gerçekleşiyor. Prensip olarak ülkemizin ve dünyanın kıymetli mimarlarıyla çalışıyoruz. Bunun kentimiz için bir kimlik olduğunu düşünüyorum. Bilhassa mimari çalışmalarımızda ortaya koyduğumuz eserler tüm vilayetlerde dikkat cazibeli formda takip ediliyor. Selçuklu Kongre Merkezi’nin mimarı Atatürk Kültür Merkezi’ni çizen mimar. Kelebekler Vadisi’ni merkezi Londra’da bulunan bir ofis çizdi. İstanbul ve Konya merkezli Türkiye’nin en değerli mimar ofisleriyle çalışıyoruz. Yarışlar yapıyoruz, böylelikle kentteki mimari yapıyı da güçlendirmeye çalışıyoruz. Zira maalesef son yıllarda kentlerimiz kimliksiz hale geldi. Hasebiyle bu kısımlarda okuyan arkadaşlarımızın da kent kimliği konusunda, kent estetiği konusunda bir ölçü dertlenmeleri, uğraş sarf etmeleri ve bu bahiste kendilerini geliştirmeleri gerekiyor.”

“UMUYORUM Kİ HAYATINIZIN EN HOŞ ANLARI, EN HOŞ VAKİTLERİ KONYA’DA GEÇER”

Amaçlarının Konya’yı Türkiye’nin en hoş kentlerinden birisi yapmak olduğunu lisana getiren Lider Altay, “Hem toplumsal hayatın gelişmesi hem yaşayan insanların keyifli olmasıyla ilgili genel olarak bir uğraş içerisindeyiz. Bunu da ‘Konya Modeli Belediyecilik’ anlayışı diye tabir ettiğimiz bir anlayışla yürütüyoruz. Konya, Türkiye’nin en hoş kentlerinden birisi. Umuyorum ki hayatınızın en hoş anları, en hoş vakitleri Konya’da geçer. Hepinize hayat uzunluğu muvaffakiyetler diliyorum.”

Başkan Altay konuşmasının akabinde öğrencilerden gelen soruları cevapladı.

İlginizi Çekebilir;  "12. Sınıfta Okuyan ve Üniversiteye Hazırlanan Öğrencilerimiz İçin Nakdi Destek Başvurularımız Başladı"

Programa; KTÜN Rektörü Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köken ile öğrenciler katıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.