Trabzon son dakika 2023

Başkan Soyer: İzmirli ürünleri dünya pazarında yerini alacak

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla oluşturulan “İzmirli” markalı eserler New York’ta düzenlen Fancy Food Show Fuarı’nda yer aldı. Fuarda büyük ilgi gören İzmirli eserleri, tanıtımının üzerinden daha bir yıl geçmeden Kanada ve ABD piyasasına çıkmaya hazırlanıyor. Bir hayalin gerçek olduğunu söz eden Lider Soyer, “İzmirli eserleri dünya pazarında yerini alacak; İzmirli üretici doğduğu yerde doyacak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in “İzmirli çiftçiyi ihracatçı yapma” amacı kapsamında, yüzde 100 yerli üretim olan “İzmirli” markalı eserler Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde düzenlenen Fancy Food Show Fuarı’nda tanıtıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan İzTarım A.Ş. tarafından çiftçilerden alınarak işlenen eserler, gastronomi dalının dünya profesyonellerinin beğenisine sunuldu.

Fuarda tanıtılan eserlerin ortasında, karakılçık buğdayından elde edilen un ve makarnalar ile doğal mera şartlarında yetiştirilen koyun ve keçilerin sütlerinden elde edilen İzmirli peynirleri de yer aldı. Fancy Food Show Fuarı’ndaki İzmirli standında ziyaretçilere tattırılan İzmirli eserlerinin lezzeti ve doğallığı takdir topladı.

 

“İzmirli dünya pazarında yerini alacak”

Fancy Food Show Fuarı’nda gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti lisana getiren İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Bizim bir hayalimiz vardı; bu topraklarda yazgısına terkedilen çiftçiyi yine üretimle buluşturup hepsini birer ihracatçı haline getirmek. İzmirli markasının, geçen Eylül ayında düzenlediğimiz Terra Madre Anadolu Fuarı’nda birinci kere tanıtımını yapmıştık. Daha üzerinden bir yıl geçmeden New York’ta fevkalade bir ilgiyle karşılaştık. Artık artık gönül rahatlığıyla bir defa daha söyleyebilirim ki, İzmirli eserleri çok yakında Kanada’dan başlayarak dünya pazarında yerini alacak; İzmirli üretici ise doğduğu yerde doyacak” sözlerini kullandı.

 

“Kanada ve ABD pazarında yerini alacak”

İlginizi Çekebilir;  Yaş meyve sebze ve meyve sebze mamul ihracatçıları dünya sofralarına kalıntısız ve katma değerli üretiyor

New York’taki fuara katılarak eserlerin dünyaya sunumunu yapan İzTarım A.Ş. Genel Müdürü Murat Onkardeşler, Fancy Food Show’un verimli geçtiğini söyledi. İzmirli markasının gördüğü ilgiden mutlu olduklarını belirten Murat Onkardeşler, “İzmirli markası, küçük üreticilerin emeğine katma bedel kazandırıyor. Fuarda yer alan eserlerimizin hepsi sürdürülebilir tarım modeli ile üretilen eserler. Meralardan, tarlalardan başlayan serüvenimizin bu noktaya ulaşması bizleri gururlandırıyor” halinde konuştu.

İzmirli markasının küçük üreticiyi ihracatçı haline getirme maksadına de yaklaştıklarını tabir eden Onkardeşler, “Karakılçık buğdayından üretilen makarnalarımız Kanada ve ABD pazarında yerini alacak. Meralarda otlatılan keçi, koyun ve manda sütlerinden üretilen İzmirli eserlerimizin de yurt dışı pazarlarında yer alması için hoş temaslar kurduk. Markamızın yurt içi ve yurt dışında tanıtım ve pazar ağı oluşturulması konusunda çalışmalarımız devam edecek” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.