Trabzon son dakika 2023

Baymak, LEED Altın Sertifika’nın sahibi oldu

Baymak, 30 bin metrekarelik üretim tesisi ve ofis katını içeren alanda yaptığı uygulamalar sayesinde, Amerikan Yeşil Bina Kurulu (USGBC) tarafından güç tasarrufu, su tüketimi, gereç seçimi ve iç yer hava kalitesi performanslarını güzelleştirerek çevresel tesirlerini azaltan binalara verilen LEED Altın Sertifikaya layık görüldü.

Enerji dönüşümünün öncüleri ortasında yer alan Baymak, daha sürdürülebilir bir dünya için çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyor. Baymak, sürdürülebilirlik gayeleri doğrultusunda 2021 yılında ofis katında başlattığı etraf dostu uygulamaların akabinde, 30 bin metrekarelik üretim tesisi ve ofis katını içeren alanda iç yer hava kalitesini, güç ve su tasarrufunu daha da artıran yeni uygulamaları sayesinde Amerikan Yeşil Bina Kurulu (USGBC) tarafından verilen LEED Altın Sertifika’nın sahibi oldu. 

“Attığımız her adım öncesinde, çevresel etkilerimizi düşünüyoruz”

Yeşil bina sertifikasyon sistemlerinin, güç ve suyun daha az tüketilmesi için bir rota çizdiği üzere; insanların daha sağlıklı ortamlarda vakit geçirmeleri için de yol gösterdiğini söz eden Baymak Sürdürülebilirlik İrtibatı Yöneticisi Elif Parıltı Akıncı, “Amerikan Yeşil Bina Kurulu, yeşil binaların karbon emisyonunun önüne geçtiğini vurguluyor. Binaların güç ve kaynak kullanımının yanında atık ve emisyon üretimindeki hissesi göz önünde bulundurulduğunda, bu tasarruflar son derece kıymetli ölçülere ulaşıyor. Bizler de Baymak’ın ‘Sürdürülebilir Gelecek’ kıymeti doğrultusunda, güç verimliliği yüksek, tasarruflu iklimlendirme tahlilleri üretmenin yanı sıra attığımız her adım öncesinde, A’dan Z’ye çevresel etkilerimizi kesinlikle göz önünde bulunduruyoruz” dedi.

Akıncı, kelamlarına şöyle devam etti: “Zamanımızın büyük bir kısmını işte geçiriyoruz. Bu vakit diliminde çeşitli gereksinimlerimiz için güç, ısı ve su tüketiyoruz. Ayrıyeten iç yerlerde soluduğumuz hava kalitesi de öncelikle sıhhatimizi ve de iş performansımızı etkiliyor. İçinde üretim tesisimiz ve ofisimizin bulunduğu 30 bin metrekarelik Genel Müdürlük binamızla LEED Altın Sertifika almaya hak kazanmaktan ötürü memnun ve gururluyuz. Sürdürülebilirlik, önümüzdeki periyotta de başta etraf olmak üzere tüm boyutlarıyla gündemimizde yer almaya devam edecek. Yaptığımız çalışmaların kapsamını günden güne genişleterek, daha düzgün bir gelecek için tahlil üretmeye devam edeceğiz.”

İlginizi Çekebilir;  DenizBank ile AXA Sigorta acentelik sözleşmesini uzattı

İnsan sıhhati ve binaların etrafa verdikleri ziyanların en aza indirilebilmesi için yeşil sertifikalı projeler ve etraf dostu yeşil bina derecelendirme sistemleri oluşturuldu. Sürdürülebilirliğe değer veren firmalar ve bu kurumlara iş yapan yüklenicileri, gönüllülük ve mutabakat aslına dayalı bu sistem çerçevesinde belirlenen standartlar doğrultusunda, klâsik binalara kıyasla güç verimliliği, su tasarrufu yüksek, sağlıklı ve yüksek performanslı binalarda çalışmayı tercih ediyor. 

LEED Sertifikası nedir?

Amerikan Yeşil Bina Kurulu tarafından geliştirilen LEED Sertifika sistemi bina ve iç yerlerin etraf dostu ve sürdürülebilirlik kriterlerine nazaran tasarlandığını, inşa edildiğini ve işletildiğini belgelendiren ve küresel ölçekte kabul gören bir sistem. İç yer hayat kalitesi, su verimliliği, aydınlatma sistemleri üzere pek çok başlıkta incelenen yapılar, bu alt başlıklarda topladığı puanlara göre Sertifikalı, Gümüş, Altın veya Platin olmak üzere 4 seviyede ödüllendiriliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.