Trabzon son dakika 2023

Beylikdüzü Belediyesi’nden hem çevreci hem de tasarruflu karar

Beylikdüzü Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısı, Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık başkanlığında gerçekleşti. Daha evvel kiralama yoluyla kullanılan Belediye hizmet araçlarının yerine elektrikli araçların satın alınmasının kararlaştırıldığını söz eden Lider Çalık, “Bu kente yapabileceğimiz en kıymetli yatırımlardan bir tanesi. Hem yakıt hem de kiralamalardan çok önemli tasarruf olacak” diye konuştu. 

Beylikdüzü Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısı, Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Açılış konuşmasına şehit olan polis ve askerleri rahmet ve minnetle anarak başlayan Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık, Temmuz ve Ağustos ayı boyunca yapılan hizmetleri kamuoyu ile paylaştı. 30 Ağustos Zafer Bayramı, 4 Eylül Sivas Kongresi, 9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu ve 19 Eylül Gaziler Günü’nü meclis kürsüsünden anan Lider Çalık, “Türk milletinin bağımsızlığı için canını ortaya koyarak yılmadan, yorulmadan yıllarca çabayı sürdüren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyorum” dedi. 

 

“Bizleri biz yapan değerlerimizden asla vazgeçmeyeceğiz”

Göreve geldiği günden bu yana 4 buçuk yıl geçtiğini söz eden Lider Çalık, “Tüm çalışmalarımızda insan ve etraf odaklı kent planlamasına sadık kalarak, vatandaşlarımızın gereksinimlerine yönelik projeler geliştirdik. Ortaya koyduğumuz “Beylikdüzü Aklı” ile bayanlar, çocuklar, gençler ve yaş almış komşularımız için ilçemize yesyeni tesisler kazandırdık, yeni hizmetlere imza attık. Pek çok aktiflik ve faaliyet gerçekleştirdik. Yaptığımız faaliyetlerle hayata geçirdiğimiz ve çalışmalarını sürdürdüğümüz projelerle ‘Beylikdüzü Bugüne Nefes, Yarına Umut’ olmayı sürdürecek ve bizleri biz yapan değerlerimizden asla vazgeçmeyeceğiz” formunda konuştu.

“Barış ve kardeşlikten asla vazgeçmeyeceğiz”

Konuşmasında Cumhuriyet’in 100. yılına değinen Lider Çalık, “Onurlu bir periyoda girmiş bulunuyoruz. 30 Ağustos ile bir arada bunun birinci meşalesini yaktık. Ay yıldızlı bayraklarımızla sokaklarımızı ve meydanlarımızı vatandaşlarımızla güzelleştirdik. Vatandaşlarımızın bizden beklentisi, Cumhuriyet unsur ve bedellerine sahip çıkarak, karşılıklı hürmet ve sevgi ile bu ülkenin çıkarlarına hizmet etmemizdir. Beylikdüzü 100. yılında cumhuriyetle kenetlenecek. Koşullar ne olursa olsun; biz daima barışın, sevginin, dayanışmanın tohumlarını inatla ekeceğiz. Vatanımızdan, Atatürk’ten, bağımsızlığımızdan, barış ve kardeşlikten asla vazgeçmeyeceğiz” tabirlerini kullandı.

İlginizi Çekebilir;  Güneydoğu'nun 9 Aylık Makarna İhracatı 450 Milyon Dolar

 

“Bize de adaletli davranması lazım devleti yönetenlerin, hükümet edenlerin”

Türkiye’nin en az borçlu ilçe belediyelerinden biri olduklarını hatırlatan Lider Çalık, “Bütçemiz 2 milyar, toplam borcumuz ise kamu borçları da dâhil 650 milyon civarında. Bunun 500 milyonu vergi borçları. Öbür belediyelerin düşünmediği ancak Beylikdüzü Belediyesi’nin düşünmek zorunda kaldığı ve her daim devlete faiz ödediğimiz bir borç. Bununla bir arada bugüne kadar da bu kente 1 milyon metrekare kamu alanını kazandırdık” sözlerini kullandı.

 

Hem çevreci hem de tasarruflu 

Öte yandan Lider Çalık, daha evvel kiralama yoluyla yapılan Belediye hizmet araçlarının yerine elektrikli araç satın alınmasına ait gündem hususunu Başkanlık teklifi olarak oyladı. AK Parti kümesi, kararı görüşmek üzere orta verilmesini ya da ertelenmesini istedi. Bunun üzerine Çalık, oturuma 15 dakika orta verdi. Ortanın akabinde kiralama yoluyla hizmet veren 268 hizmet aracının akaryakıtla çalıştığını söz eden Çalık,  “Hepsini elektrikli araca dönmesiyle alakalı yetki alıyoruz. Araçlarımızın da Beylikdüzü Belediyesi’nin öz malı olmasını istek ediyoruz. Burada bu alacağımız kararın Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile kimi bakanlıklara müsaade müracaatları olacak. Önemli manada da tasarruf sağlayacaktır. Kiralamalar çok yüksek bedeller zira. Akaryakıt fiyatları da ortada. Bu kente yapabileceğimiz en kıymetli yatırımlardan bir tanesi. Hem yakıt hem de kiralamalardan çok önemli tasarruf olacak. Beylikdüzü çok hoş günleri görmeye devam edecek” dedi. Konuşmanın akabinde AK Parti kümesi elektrikli hizmet araçları satın alınarak tasarruf sağlanmasını amaçlayan Başkanlık teklifine ret oyu verdi. Meclisin ikinci oturumunun ise 8 Eylül Cuma günü saat 10.00’da yapılmasına karar verildi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.