Trabzon son dakika 2023

Bilim ve Sanat’ın Önemli İsimleri; Bilim Kurgu ve Fantastik Film Festivali’nde

EVRENSEL BİLİM KURGU VE FANTASTİK SİNEMA FESTİVALİ”NDE

YAPAY ZEKÂ TARAFINDAN TASARLANAN AFİŞ KULLANILACAK!

 “Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Sinema Festivali”, afiş dizaynıyla da birincilerin şenliği olmayı sürdürüyor. 26-29 Eylül tarihleri ortasında gerçekleştirilecek olan şenlik, yapay zekâ tarafından tasarlanan doğal afet odaklı şenlik afişine sahip olması münasebetiyle dikkat çekiyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen, 2.Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Sinema Şenliği; Milletlerarası Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği’nin tertibiyle ve derneğin lideri Filiz Dağ’ın idaresinde 8 Eylül’de düzenlenecek olan basın lansmanıyla sinemaseverler ile 2.kez bir ortaya geliyor. 

Yapay Zekâ Takviyeli Afiş ile İklim Meselelerine Odaklanıyor!

2. Kozmik Bilim Kurgu ve Fantastik Sinema Şenliği, bu sene de yapay zekâ dizaynlarıyla desteklenerek hazırlanan afişiyle sinema tutkunluklarını karşılıyor. Filiz Dağ ve Atilla Erkmen’in imzasının bulunduğu afiş, yeni bir dünya keşfini ve uyanışını bahis alarak; yaşanan zelzele, pandemi ve global iklim krizi üzere hususlara değiniyor. Bu sene 5 farklı kısımda ödül verilecek olan şenlikte; Memleketler arası Uzun Metraj, Ulusal Uzun Metraj, En Âlâ Senaryo, En Âlâ Görsel Efektler ve En Güzel Ses Efektleri biçiminde olacak. Milletlerarası ve Ulusal Bilim Kurgu ve Fantastik Sinemaya katkı ödüllerinde de tekrar dünyaca tanınmış isimler alacak.   

Sinema İşçileri İçin İki Yeni Kategori!

Ön heyetlerin seçimleri sonrası Milletlerarası ve Ulusal Uzun Metraj Sinema yarışa hak kazanan aday seçkilerin belirlendiğini açıklayan festival kurucu idari yöneticisi Filiz Dağ yaptığı açıklamada:” Bilim ve sanatın farkındalığı kadar bu alanda içerik üretiminin artmasını sağlamanın isteğiyle yola çıktık. Bu sene de dünyanın 12 farklı ülkesinden şenliğimizde yarışacak çok kıymetli sinemaları konuk edeceğiz. Bu hususta çok heyecanlıyız, birinci yılımızda eleştirmenlerden tam not aldık hatta çıtayı çok yükselttiğimizi; 10 yıllık bir şenlik algısıyla karşılaştıklarını belirttiler. Biz de bu sene çıtayı daha da yükselterek bu kesimin ülkemizde gelişmesi kadar dünya çapında bilinirliğinin artması için elimizden gelenin fazlasını yapmaya devam ediyoruz.” kelamlarına yer verdi. Farklı şenlik ve üretimlerin üzerine de değinen Dağ; Bilim Kurgu ve Fantastik üretim ve şenliklerde kendimize rakip görmüyoruz, zira rekabet yerine emek verilen her çalışmayı destekleyen bir süreci en başından benimsiyoruz. Son olarak yeni dünyalardan bahsediyorsak, şenliklerin de dönüşmesi gerekiyor. Bu sebeple bilim ve sinema işçilerini, bu işin mutfağında olanları ödüllendirecek yeni kategoriler ortaya koymaya devam ediyoruz. En Güzel Görsel Efekt ve Ses Efekti de böylece ortamıza katıldı. Seneye iki yeni kategori daha ortamıza katılacak.” formunda belirtti.

İlginizi Çekebilir;  "Adalet 3: Son" eleştirmenlerden tam not aldı!

Bilim ve Sanat’ın Kıymetli İsimleri; Bilim Kurgu ve Fantastik Sinema Festivali’nde!

Geçtiğimiz sene birincisi düzenlenen şenliğin bu sene takımına katılan yeni isimler ile Türkiye’yi Bilim Kurgu ve Fantastik üretimlerde birinci sıralara taşıyor. Şenlik Direktörlüğünü Dijital Sanatçı Atilla Erkmen’in üstlendiği US3F2023’de bu sene şenlik yardımcılığında Genetik Mühendisi Dr. Melis Kalkan bulunuyor. Sanat direktörlerinde Sinema Eleştirmeni Gizem Ertürk, Üretimci Balım Tanrıöver, Görsel Efektler İmalcisi Aynur Kazaz, akademik mesleğini sinema alanında sürdüren Göknur Topçu yer alıyor. Kreatif Üretimci olarak kesim öncü isimlerinden PTOT İmal ortağı Şebnem Kitiş reklam ve sinema yapımcılığı yanı sıra başta Netflix olmak üzere birçok dijital platforma sinema ve dizi içeriği üretenlerin başında geliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.