Trabzon son dakika 2023

Bodrum’da sürdürülebilirlik eğitimi çalıştayı

Bodrum Belediyesi’nin mesken sahipliğinde Sürdürülebilir Ömür Eğitimi Derneği (SUYED) tarafından Sürdürülebilirlik Eğitimi Çalıştayı düzenlendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde görev yapan bir küme akademisyen tarafından kurulan Sürdürülebilir Yaşam Eğitimi Derneği’nin (suyed.com) sürdürülebilir ömür şuurunun yaygınlaşması için gerçekleştirmiş olduğu araştırma ve eğitim faaliyetleri kapsamında geçtiğimiz hafta (24-25 Haziran tarihlerinde) Bodrum Belediyesi konut sahipliğinde Garova Tarım Park’ta Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen öğretmenlere yönelik iki günlük Sürdürülebilirlik Eğitimi Çalıştayı gerçekleştirildi.

Çalıştay’a Bodrum Belediye’sini temsilen İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü’nden Ünite Müdürü F. Nilay Karamustafaoğlu ve Sürdürülebilirlik Ofis Sorumlusu Elif Çamlı katıldı.

Çalıştayda Sürdürülebilir Yaşam Eğitimi Derneği Kurucu Lideri Prof. Dr. Oğuz Özdemir açılış konuşması gerçekleştirirken Sürdürülebilirlik Eğitimi Çalıştayının Türkiye’de ilk olduğunu belirterek mesken sahipliği yapan Bodrum Belediye Başkanlığı’na teşekkür etti.

Açılış konuşmasının akabinde Prof. Dr. Oğuz Özdemir’in moderatörlüğünde sürdürülebilirlik ve sürdürülebilirlik eğitimi konusu, davetli konuşmacıların iştirakiyle panel oturumunda ele alındı. Çalıştay’ın öğlen sonu oturumlarında, davetli konuşmacılar tarafından sürdürülebilirlik eğitiminin çeşitli taraflarıyla ilgili bilimsel konuşmalar yapıldı. 

Çalıştayın ikinci gününde, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde lisans üstü öğrenim görmekte olan öğretmenler tarafından iştirakçi öğretmenlere yönelik sürdürülebilirlik eğitimi konusunda etkinlikler gerçekleştirildi.

Çalıştay, sürdürülebilir gelecek için katılımcıların lisana getirdikleri anonsların dijital ortamda sergilenmesiyle sona erdi. 

Sürdürülebilirlik günümüzde bütün insanlığın en şimdiki ve yakıcı gündemi haline gelmiş durumdadır. Başta küresel iklim değişikliği olmak üzere insan tesiriyle doğal sistemlerin gittikçe bozulması yeryüzünde ömrü ve buna bağlı olarak insan jenerasyonunun devamını büyük bir tehlikeye sokmaktadır.

Günümüzde bütün dünya yüz yüze kalınan bu sürdürülemez durumla baş edebilmek için kapsamlı bir dönüşüm arayışındadır. 2030 yılına kadar ulaşılması öngörülen Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Maksatları, insanlığın sürdürülebilir bir gelecek kurmak üzere atmış olduğu en somut adımdır.  Bu doğrultuda, çağdaş dünyada bütün kurumlar ve topluluklar sürdürülebilir kalkınma maksatlarına yaklaşma tarafında gayret sarf etmektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Karşıyakalı Kadınlardan Tire Kültür Turu

Yoruma kapalı.