Trabzon son dakika 2023

Bosch elektrikli araçlar için 800 voltluk teknoloji üretimine başlıyor

  • 800 volt teknolojisine sahip elektrik motorları ve invertörlerin seri üretimine başlanıyor.
  • Silisyum karbür yongalar, güç elektroniğinin verimliliğini yüzde 99’a kadar artırıyor.
  • Yeni I-pin teknolojisi, elektrik motoru için yüzde 35’e kadar daha fazla güç yoğunluğu manasına geliyor.                                                            

Stuttgart, Almanya – Elektrikli araç şoförlerinin en çok istediği şeylerden ikisi verimli sürüş ve mümkün olan en kısa şarj müddetidir. Bosch artık 800 volt teknolojisine dayalı yeni güç aktarma tahlillerinin üretimine başlıyor. Bu, şarj sürecini daha süratli hale getirecek ve elektromobilite için daha fazla takviye sağlayacak. Bosch Güç Aktarma Tahlilleri Elektrifikasyondan Sorumlu Lider Yardımcısı Ralf Schmid, “Bosch, elektromobilitede voltajı yükseltiyor. 800 volt teknolojimiz, daha güçlü elektrikli güç aktarma tahlillerine ve daha kısa şarj müddetlerine yanlışsız bir sonraki adımdır.” dedi. İnvertörün 800 voltluk versiyonu, silisyum karbür yarı iletkenlere dayanıyor. Bunlar verimliliği ve hasebiyle menzili de artırıyor. Elektrikli motorun 800 voltluk varyantında Bosch güç yoğunluğunu yükseltti. Bu da tartısı azaltıyor ve daha kompakt bir dizayna imkan sağlıyor. Birinci sınıf bir Alman araba üreticisi birinci sefer bu güç transfer sisteminin etkin kesimleri olan rotor ve statoru kullanıyor.

SiC teknolojisi ile yüzde 50 daha az ısı kaybı

Son yıllarda 400 voltluk tahliller sanayi standardı olarak yaygın bir biçimde kabul görmüştür. Birebir akımla, lakin iki kat voltajla, artık iki kat daha fazla güç iletilebilir. Bu değişiklik daha ince kablolara imkan tanıyarak yerden, tartıdan ve bakırdan tasarruf sağlar. Sonuç olarak, invertör daha kompakt ve güçlüdür. 400 voltluk bir yerleşik ağ ile gereğince güçlü şarj noktalarında azamî şarj gücü 250 kilovattır. Teorik olarak 800 volt ile bunun iki katı mümkündür.

İlginizi Çekebilir;  Aerodinamik Elektrikli Hyundai IONIQ 6 Şimdi Türkiye'de.

Ayrıca invertörler, ultra saf silikonun kristal yapısına karbon atomlarının eklendiği SiC yongalara sahiptir.  Bu da yarı iletkenlerin elektrik iletkenliğini artırıyor. Ayrıyeten güç elektroniğinde ısı biçiminde yüzde 50 daha az güç kaybediliyor. SiC yongalar daha da fazla güç tasarrufu potansiyeli sunuyor. Örneğin, invertörlerin verimliliğini yüzde 99’a kadar artırıyor.

Yeni sarım teknolojisi sayesinde yüzde 35 daha fazla güç yoğunluğu

Bosch elektrik motorunun seri üretime geçen 800 voltluk varyantının öne çıkan özellikleri 830 Nm tork ve 460 kilowatt çıkış gücüdür. I-pin çubuk sargısının kullanılması sayesinde motorun verimliliği, kompaktlığı ve üretimdeki otomasyon düzeyi daha da geliştirilebiliyor. Güç-ağırlık oranı açısından bu, kilogram başına 60 kilowatt ile yüzde 35 daha fazla güç yoğunluğu sağlıyor. Bunun da ötesinde, kilogram başına 105 Newton metrelik kusursuz bir tork yoğunluğu sunuyor. Bu, Bosch motorun yüzde 98’e varan azamî verimlilik elde ettiği manasına geliyor. Yeni kuşak elektrik motorunda yağ soğutma özelliği bulunacak. Bu özellik, elektrik motorunda üretilen ısının daha güzel çekilmesini sağlarken, ticari araçlarda olduğu üzere uzun uzaklıklarda de daima olarak güçlü bir çalışma sunuyor.

Bileşenlerden sistemlere kadar geniş portföy

Bosch, yarı iletkenlerden e-aks olarak bilinen tam güç aktarma ünitelerine kadar uzanan yenilikçi ve kapsamlı bir eser portföyü sunuyor. Tüm kıymet zinciri boyunca müşteriler, binek araçlardan kamyonlara kadar hibrit ve elektrikli araçlar için gereksinim duydukları eserleri tek bir kaynaktan elde ediyor. Bosch şu ana kadar 3,5 milyondan fazla elektrik motoru ve birebir sayıda invertör üretirken, öncelikli pazarlardaki mühendislik ve üretim lokasyonlarıyla Bosch, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerine yakın bir halde faaliyet gösteriyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.