Trabzon son dakika 2023

Bu kütüphanede 700 yıllık şiir mirası var

Osmangazi Belediyesi içinde Bursa’nın 700 yıllık şiir geçmişini anlatan kütüphaneyi kültür dünyasına kazandırdı.

Osmangazi Belediyesi Seyyid Adap Kültür Merkezi’nde Bursa’da 700 yıldan buyana yazılan yapıtların bulunduğu Bursa Şairleri Şiir Kütüphanesi’ni hizmete açtı. Başta Süleyman Çelebi Hazretleri olmak üzere Lamii Çelebi, Eşrefoğlu Rumi, Muhyiddin Üftade, İsmail Hakkı Bursevi üzere Türk Edebiyatına istikamet vermiş birçok Bursalı şairin divanının yer aldığı Bursa Şairleri Şiir Kütüphanesi’nin açılışına; Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, Türkiye Muharrirler Birliği Bursa Şubesi Lideri Mustafa Baki Efe ve şiir severler katıldı.

Açılan bu kütüphaneyi ziyaret eden kitapseverler Bursa’nın Cumhuriyet periyodu dahil olmak üzere 700 yıllık kelam varlığı ve şiir mirasını görme ve okumak fırsatı bulacak. Bu kütüphanede tıpkı vakitte Bursalı şairler üzerine yapılmış çalışmalar ve doktora tezleri de yer alıyor.

Osmangazi Belediyesi olarak sanata, sanatkara ve kültürel kıymetlere büyük ehemmiyet verdiklerini söz eden Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, “Şehirler inşa ediyoruz. Tarihi dokuyu ayağa kaldırıyoruz lakin bunun içine o ruhu, şiiri ve edebiyatı veremiyorsak yapılan işlerin bir değeri yok. Bugün çektiğimiz ezalar buradan kaynaklanıyor. Bizler yapmış olduğumuz fiziki yapıtlara kentlere, parklara ve tarihi yapıtlara bu tıp kültürel programları koymak için önemli çalışmalar yapıyoruz. Bizim belediye olarak 160’ıı üzerinde kitabımız var, sempozyumları kitap haline getiriyoruz. Biz bilim insanları edebiyatçı ve şairleri kendi yanımıza almıyorsak bizlere yol göstermesi için onlara fırsat göstermiyorsak yolumuzu bulamayız. Yeni kütüphanemiz iyi olsun” dedi.

Türkiye Müellifler Birliği Bursa Şubesi Lideri Mustafa Baki Efe de bu türlü hoş bir yapıtı Bursa kazandırdığı için Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar’a teşekkür etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  1 Ekim Dünya Çocuk Günü'nde çocuklar doyasıya eğlenecek

Yoruma kapalı.