Trabzon son dakika 2023

Büyükşehir Oda Orkestrası sanatseverlerle buluşacak

Büyükşehir Oda Orkestrası 3. büyük konserinde; valslerden, tangolara ve türkülere uzanan geniş bir yelpazedeki yapıtları senfonik tınılarla buluşturacak

Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Oda Orkestrası, haziran ayında 3. büyük konserini verecek. Engin Şen şefliğindeki Oda Orkestrası, 2 ve 11 Haziran tarihlerinde harika bir içerik ve repertuarla iki konser verecek. Konser repertuarında valslerden tangolara ve türkülere uzanan geniş bir yelpazedeki en seçkin eserler yer alacak. Böylelikle Kocaeli’nde birinci sefer sanat müziği yapıtları senfonik tınılar eşliğinde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

 

2 HAZİRAN İZMİT, 11 HAZİRAN GEBZE

Kentin kültür ve sanat hayatına verdiği başarılı konserlerle imzasını atan Büyükşehir Oda Orkestrası’nın 3. büyük konseri İzmit ve Gebze’de gerçekleştirilecek. Birinci konser 2 Haziran Cuma akşamı Kocaeli Kongre Merkezi’nde, ikinci konser ise 11 Haziran Pazar akşamı Gebze Osman Hamdi Beyefendi Kültür Merkezi’nde düzenlenecek. Her iki konser 20.00’de başlayacak. Fiyatsız konserlere tüm vatandaşlar katılabilecek.

KÜLTÜR BAKANLIĞI SAZ SANATÇILARI

Konserde Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Ses Eğitmenlerinden Tuğçe Erenci solist olarak yer alacak. Orkestraya ayrıyeten daha evvelki konserlerde olduğu üzere yeniden değerli müzisyenler eşlik edecek. Kültür Bakanlığı saz sanatkarları Özata Ayan, Emre Erdal ve Turgut Özüfler konuk solist sanatkarlar olarak Oda Orkestrası’na eşlik edecek.

SENFONİK TINILAR

Klasik müzik severler tarafından heyecanla beklenen konserin repertuarı ise farklı müzik stillerinin senfonik tınılarla buluşmasına imkan sağlayacak. Repertuarda, klasik yapıtların yanı sıra Türk Sanat, Türk Halk ve Klasik Batı Müziği yapıtlarına yer verildi. Bu kapsamda tangolardan valslere, türkülerden klasik batı müziği yapıtlarına uzanan bir müzik şöleni sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Öte yandan konserde Oda Orkestrası’nın şefi Engin Şen’in piyano ve çello için yazdığı “İlkbahar Valsi” de birinci sefer orkestrasyon eşliğinde seslendirilecek.

İlginizi Çekebilir;  Fransız Müzik Sahnesinin Yükselen Yıldızı Pomme 13 Aralık'ta Zorlu PSM'de!

İLK KONSERİNİ GEÇEN YIL VERDİ

KBB Orkestrası 2022 yılının mayıs ayında birinci konserini verdi. Buradaki çıkışı ile göz dolduran orkestra, tıpkı yılın kasım ayındaki ikinci konseri ile muvaffakiyetini adeta taçlandırdı. Orkestraya her iki konserde Türkiye’nin önde gelen müzisyenleri konuk solist olarak eşlik etti.

ORTAK HİSSEDE KOCAELİ

Oda Orkestrası; keman, viyola, viyolonsel, klarnet ve flüt enstrümanlarından meydana geliyor. Orkestra 25 üyeden oluşuyor. Oda Orkestrası içerisinde müzik öğretmenleri, Büyükşehir Belediye Konservatuarı öğrenci ve eğitmenleri ile müzik kısmı mezunları yer alıyor. Tüm Oda Orkestrası üyelerinin, hayatlarının bir devrinde Kocaeli’nde yaşamış olmaları ise ortak özellikleri ortasında bulunuyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.