Trabzon son dakika 2023

Büyükşehir Vektörle Mücadelede Tüm Birimleri ile Sahada

Muğla Büyükşehir Belediyesi vilayet genelinde vektörle çaba çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Havaların ısınmasıyla artan sivrisinek, karasinek, bit-pire-kene, hamamböceği ve fare ile çaba çalışmalarını aralıksız sürdüren Büyükşehir takımları ekolojik istikrarının bozulmaması için maksat kitle dışındaki küçük sinekler, çayır sinekleri, yeşillik sinekleri üzere uçuşan başka canlılara müdahalede bulunmuyor. Büyükşehir Belediyesi 13 ilçede veteriner tabip, ziraat mühendisi, kimyager, biyologlardan oluşan teknik grup uyumunda ve sertifikalı 195 işçi, 55 araç ile hizmet veriyor.

Durgun sularda üreyen sivrisineklere karşı nizamlı olarak alan taraması çalışmaları yürüten Büyükşehir takımları üreme kaynağının bulunması, kaynağın ortadan kaldırılmasına yönelik fizikî önlemlerin alınması, vatandaşın bilgilendirilmesi ve sivrisinek larvalarının ergin hale gelerek çoğalmamaları için larvasit uygulamaları yapıyor. Bu çalışmalara takviye ögesi olarak da araç üstü soğuk sisleme uygulaması yaz boyunca 13 ilçede devam ediyor.

Vatandaşlardan gelen talep ve şikayetlerin tahlili için adrese yönelik alan taraması yapan Büyükşehir grupları sivrisinek üreme kaynaklarının en az yüzde 80’inin fosseptikler, kap-kacaklar, saksı tabakları, suluklar, su biriktirme kapları ya da bidonları, süs havuzları, mezarlıklarda bırakılan sular üzere yerler olduğunu tespit ederek gerekli önlemleri alıyor ve ihtarlarını yapıyor.

 

 Asya Kaplan Sivrisineği 3 Yıl Evvel Muğla’da da Tespit Edildi

Türkiye’de son yıllarda görülmeye başlayan Asya kaplan sivrisineğinin 2020 yılında Muğla’nın turizm bölgelerinde 74 noktada tespit eden Büyükşehir grupları bu cinsle ilgili de önlemlerini arttırdı. Öbür sivrisineklerden farklı olarak gündüzleri ısırmayı tercih eden, ısırdığı noktada daha besbelli olarak iz bırakan agresif bir cins olan Asya Kaplan sivrisineği yumurtasını daha sonra su ile dolacak kuru yerlere bırakıyor ve bu çeşidin üreme alanları büyük oranda insan eliyle oluşan çok küçük su birikintilerinde meydana geliyor. Başka tiplere nazaran gayreti daha güç olan Asya kaplan sivrisineği ile ilgili Büyükşehir takımları vatandaşları saksı tabakları, su kapları, mezarlıklardaki üreme alanları konusunda uyarıyor.

İlginizi Çekebilir;  Kemer TUI ile tanıtım anlaşması yapacak

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.