Trabzon son dakika 2023

Caz Gitarının Ustası  Biréli Lagrène 26 Kasım’da CRR’de!

Caz Gitarının Ustası 

Biréli Lagrène 26 Kasım’da CRR’de!

 

Caz gitarının efsanevi ismi Biréli Lagrène, 26 Kasım Pazar akşamı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak. Caz gitarının büyüleyici dünyasında parlayan bir yıldız olan Biréli Lagrène, müzikal dehası ve tekniğiyle, caz severlerin gönlünde özel bir yer edindi. 1980’lerden bu yana caz gitarının tartışmasız hükümdarı olarak kabul edilen Lagrène’e, CRR’deki konserinde; William Brunnard (bas gitar), Raphael Pannier (davul) ve Vincent Mahey (vokal) eşlik edecek. Dinleyicilere cazın özüne seyahat sunacak konser saat 19.00’da başlayacak.

 

Bir Müzik Devinin Hikâyesi

 

Küçük yaşlarda gitara başlayan ve Django Reinhardt, Wes Montgomery, George Benson üzere cazın devlerinden etkilenen Biréli, vakit içinde kendi eşsiz şeklini geliştirdi. Gipsy jazz’ın öncülerinden Reinhardt’ın tesiri, Lagrène’in müziğinde açıkça hissedilmekle birlikte o bu şekli kendine mahsus bir yoruma kavuşturdu.

Biréli, 35 yaşında “Gipsy Project & Friends” ile kökenlerinin müziğine dönerek virtüözlük ve derinlik ortasında istikrar kurdu. Sanatçı bu projede, klasik gipsy jazz’ı çağdaş bir anlayışla harmanlayarak, bu cinsin sonlarını genişletti.

Kariyeri boyunca John McLaughlin, Paco de Lucia, Al Di Meola, Jaco Pastorius ve Weather Report üzere sanatkarlarla çalışmış olan Biréli, müzik dünyasının en parlak isimleriyle omuz omuza performans sergiledi. “Acoustic Moments”, “Standards”, “Djangology” ve “To Bi or Not To Bi” üzere albümleri, eleştirmenlerden ağır beğeni topladı ve onu caz dünyasında bir ikon haline getirdi.

 

Ödüller

 

Fransa’nın “Chevalier des Arts & des Lettres” madalyası, 2001 “Victoires de la Musique” ve 2007’de ‘En Yeterli Caz Albümü’ ödülleriyle onurlandırılan Biréli, bu başarılarıyla müziğinin kalitesini kanıtlamıştır.

2023 yılında Biréli Lagrène, “Bireli Lagrene plays Loulou Gasté” isimli, Fransız müziklerinin altın çağının en değerli müelliflerinden birine adanmış müzik kitabı projesini hayata geçirdi. Bu projede Hono Winterstein (ritim gitar) ve Diego Imbert (kontrbas) ile birlikte çalıştı.

İlginizi Çekebilir;  Zorlu PSM'de Bu Hafta; 12-18 Haziran

 

Konserin biletleri 50-100-165 ve 200 TL olarak, CRR gişesinde ve Biletix’te satışta.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.