Trabzon son dakika 2023

Cevdet İnci Eğitim Vakfı’ndan gençlere yurt dışında eğitim ve gönüllülük fırsatı

Gelecek jenerasyonlara yaşanabilir bir dünya bırakmayı sorumluluğu olarak gören Cevdet İnci Eğitim Vakfı, Avrupa Dayanışma Programı (ESC) kapsamında aldığı kalite sertifikası (akreditasyon) sayesinde 8 genç iştirakçiyi, gönüllülük tecrübesi kazanmaları için İtalya’nın Lecce kentine gönderiyor. Gençler, Sürdürülebilir Kalkınma Gayeleri doğrultusunda eğitim, çocuk ve etraf temalı projelere katılarak, kendileri ve etrafları için farkındalık çalışmaları yürütecek.

Avrupa Dayanışma Programı (European Solidarity Corps-ESC) kapsamında gönüllülük projelerini uygulamak üzere “Lider” kalite sertifikası bulunan Cevdet İnci Eğitim Vakfı, ülkeler ortası istekli hareketliliği sağlamaya başlıyor. Vakıf, 2021 yılında Avrupa Dayanışma Programı’nın yürütücülüğü için 7 sene geçerliliği olan kalite sertifikası almaya hak kazanmıştı. İzmir’deki iki başkan kuruluştan biri olan İnci Vakfı, 2021 yılı başından bu yana yürüttüğü hazırlık faaliyetleri sonucunda 2023 yılı prestijiyle programı resmi olarak yürütmeye başladı. 

Çocuklara ve gençlere toplumsal sorumluluk şuuru, etraf ve sürdürülebilirlik farkındalığı kazandırmak için faaliyetler yürüten Vakıf, 2023 yılı için planlanan proje kapsamında 8 genç iştirakçiyi, İtalya’nın Lecce kentine gönderiyor. İştirakçi belirleme sürecinde İnci Vakfı bursiyerlerinden ve dış iştirakçilerden gelen müracaatlar doğrultusunda adayların özgeçmişleri ve motivasyon mektupları incelendi. Vakıf, gönüllülük faaliyeti yürütebilecek, etrafına ve dünyaya karşı farkındalığı yüksek 100’ün üzerindeki adayın başvurusunu değerlendirmeye aldı. Yapılan mülakatlar sonucunda cinsiyet ve fırsat eşitliği kapsamında, öncelikle dezavantajlı gençler programa dahil edildi. Uzmanlık alanı istekli değişim programları üzerine olan Associazione Culturale Jumpin kuruluşu iş birliğinde yürütülecek projede gençler, kendi ilgi alanları, yetenekleri ve çalışmak istedikleri proje teması kapsamında kuruluşun yürüttüğü projelerden kendilerine en uygun olan projeye dahil olarak gönüllülük faaliyetlerinin yürütülmesinde takviye olacaklar.

1 Temmuz ile 28 Eylül 2023 tarihleri ortasında gerçekleşecek projede, iştirakçi gençlerin barınma, ulaşım ve vize masrafları da karşılanacak. İştirakçilere, deneyimleyecekleri kültürler ortası irtibat ve adaptasyon, çocuk bağlantısı ve sürdürülebilir kalkınma gayeleri üzere bahis başlıkları altında proje sürecini en verimli biçimde deneyimleyebilmeleri ismine bir seminer verilecek.

İlginizi Çekebilir;  Dünya Kadın Yürüyüşü 25. Yılında Türkiye'de Buluşuyor

Gençlere fırsat eşitliği sağlıyor

Avrupa Dayanışma Programı, gençlerin şahsî, eğitimsel, toplumsal, sivil ve mesleksel gelişimlerini teşvik ederken, kendi ülkelerinde yahut yurt dışında topluma fayda sağlayan projelerde istekli olmaları, çalışmaları yahut ağ kurma faaliyetlerinde bulunmaları için fırsatlar yaratan, toplumsal gereksinimleri karşılamayı hedefleyen bir Avrupa Birliği teşebbüsüdür. Program, daha evvel Avrupa İstekli Hizmeti olarak bilinen ve mevcut Erasmus+ altında yer alan Gönüllülük programına ve başka AB finansman programlarına artı bedel katıyor. Gönüllülük projeleri ile 18-30 yaşları ortasındaki gençlere, mezuniyet ve lisan yeterliliğine bakılmaksızın, 1 yıla kadar Avrupa’da diledikleri bir ülkede istekli faaliyetlerde yer alma fırsatı sunuyor. İnci Vakfı daha evvel bu akreditasyon sayesinde “Mobil Atölyeler Okullarda” ve ‘M.U.S.E.’ projeleri kapsamında 3 gönüllüye mesken sahipliği yaptı.

İnci Vakfı Güç Kaynağı Ece Elbirlik Ürkmez, “Vakfımız ulusal ve milletlerarası STK iştirakleri ile faaliyet kapasitesini ve topluma sağladığı katma bedel tesirini artırmak için 2016 yılından itibaren Avrupa Birliği Bakanlığı – Türkiye Ulusal Ajansı tarafından ‘Avrupa İstekli Hizmeti’ için akreditasyon almış ve Avrupa İstekli Hizmeti (AGH) Akreditasyonu almaya hak kazanan birinci İzmirli Vakıf olmuştu. Şu anda da değişen ismiyle Avrupa Dayanışma Programı için akreditasyonumuz bulunuyor. Gençlere, mevcut projelerimiz haricinde tecrübe alanları yaratmayı ve farklı fırsatlar sunmayı önemsiyoruz. Genç Gelişim ve Burs Programımızda da burs devam kriteri olarak öğrencilerin toplumsal sorumluluk projelerinde yer almalarını bekliyoruz. Tüm bu önemsediğimiz kıymetler kapsamında öncelikle bursiyerlerimizden olmak üzere gençlere yurt dışı tecrübe fırsatı sunabildiğimiz için mutluyuz” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.