Trabzon son dakika 2023

ChatGPT ile adil işyeri oluşturulabilir mi?

Teknoloji ve dijital dönüşümün hayatın her alanına nüfuz ettiği günümüzde, değişen iş modellerine ChatGPT’nin tesiri tartışılıyor. Çalışan memnuniyeti ve bağlılığı konusunda Great Place To Work®’ün işaret ettiği ADALET, ChatGPT’nin İK süreçlerine dahil edilmesiyle sağlanabilir mi?

Great Place To Work®, 1992’den bu yana gerçekleştirdiği 100 milyondan fazla çalışan anketinden elde ettiği engin bilgiler ile bir işyerini kusursuz hale getiren şeyin İTİMAT olduğunu ortaya koydu. İşyerinde inanç tesis etmenin başındaysa ADALET geliyor. Değişen ve dönüşen iş dünyasında teknolojinin sağlayabileceği avantajların neler olabileceği tartışılırken şu sıralar her yerde karşımıza çıkan ve süratle gelişen ChatGPT’nin çalışma biçimimiz üzerindeki tesirleri gündeme taşındı. Bir yandan ChatGPT’nin tesirinin en güçlü ve en süratli halde görüleceği alan İK olarak görülürken öbür taraftan İK profesyonellerinin işini birçok taraftan kolaylaştıracağı da belirtiliyor.

Pek çok uzmana nazaran ChatGPT’nin yapabileceklerinin gerçek sonu, sizin hayal gücünüzle hudutlu ve dünyanın dört bir yanındaki neredeyse tüm işe alım şirketleri, ChatGPT’yi faal ve lisanslı kullanmak üzere mutabakat gerçekleştirmiş durumda. Günümüzde ChatGPT’nin yetenekleri, işe alım alanında özgeçmişlerin elenmesi, çalışan adaylarıyla bağlantı kurulması, mülakat soruları ve iş tariflerinin hazırlanması mevzularında yardımcı olabilecek düzeyde. Lakin İK çalışanlarının çok fazla vaktini alan bu bahislerdeki dayanağının ötesinde ChatGPT, işe alım sonrasındaki süreçlerin yönetilmesinde de değerli rol üstlenebileceği belirtiliyor.

Eyüp Toprak: “ChatGPT, şahane kurum kültürü oluşturmaya yardımcı olabilir”

ChatGPT’nin mükemmel kurum kültürlerinin temel bileşenleri olan adil fiyat ve terfiler konusunda da daha hakkaniyetli iş yerleri oluşturmaya yardımcı olabileceğini belirten Great Place To Work® Türkiye CEO’su Eyüp Toprak, “ChatGPT, kimlerin terfi aldığı, tertipte ne kadar mühlet kaldığı ve fiyat düzeyleriyle ilgili daha ileri tahlilleri yapabiliyor. Ayrıyeten çalışanlara sunulacak eğitim ve geliştirme programlarında da yardımcı olabiliyor. Yapay zeka, tertip içinde yeni açılan roller için gerekli hünerlere sahip çalışanları tespit edip, onlara, daha evvel hiç sahip olmadıkları fırsatları sunabiliyor. Örneğin yeni bir pazarlama yöneticisi arıyorsanız, yazma hünerlerine sahip olduğunu bilmediğiniz birini bulmanıza yardımcı olabilir. Yani yapay zeka, ‘paralel maharetlere bakarak’ kişinin şu anda yapmadığı fakat hünerlerinin uyuştuğu hangi vazifeleri üstlenebileceğini tespit edebiliyor. Bu üzere İK çalışanlarının çok fazla vaktini alan işlevlerin ChatGPT üzere yapay zeka teknolojilerine devredilmesiyle çalışanların elde edecekleri ilave vakti, güçlü kurum kültürü oluşturmada kıymetli hisseye sahip önderlerle daha fazla koçluk yapma, yetenek stratejisi geliştirme ve yetenek açığına tahlil olarak yeni ve yaratıcı işe alım fikirleri üretme üzere işlevlere ayırabilirler. Bu da tertip içerisinde hayatı değere sahip adalet ve itimat beklentisine direkt tesir edecektir” dedi.

İlginizi Çekebilir;  TECNO, Gelişmiş Sensör Kaydırmalı OIS Teknolojisine Sahip CAMON 20 Serisi'ni Satışa Sundu

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.