Trabzon son dakika 2023

Çimsa’dan ABD’de 82 Milyon Dolarlık Yatırım 

 

Çimsa’dan ABD’de 82 Milyon Dolarlık Yatırım 

 

Sabancı Holding iştiraki Çimsa 2023’ün 9 aylık finansal sonuçlarını açıkladı.

Çimsa yılın 9 aylık periyodunda 9,2 milyar TL ciro elde etti.

 

Global marka olma yolundaki adımlarına devam ettiklerini vurgulayan Çimsa CEO’su Umut Zenar, “Son üç yıldır ana stratejik gayemiz, operasyonlarımızı optimize etmek ve yerinde üretim yetkinliğimizi arttırarak pazara ve müşterilerimize yakın olmak. Bu kapsamda Sabancı Building Solutions’un 82 milyon dolar yatırım bütçesi ile beyaz çimento operasyonuna ek olarak, birebir coğrafyada gri çimento pazarında da faaliyet göstereceğiz.” dedi.  

 

 

Sabancı Topluluğu’nun küresel markası Çimsa, 3. çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Çimsa,  9,2 milyar TL ciroya ulaşırken ana paydaşlık net karı ise 2,2 milyar TL olarak gerçekleşti. 

 

Çimsa’nın son üç yıldır stratejik maksadının yerinde üretim yetkinliğini artırmaya odaklı olduğunu belirten CEO’su Umut Zenar, şirketin bu doğrultudaki yatırımlarına ve 3.çeyrek finansal sonuçlarına ait şu değerlendirmeyi yaptı:

 

“2022 yılını başarılı finansal sonuçlarla tamamlamıştık ve bu ivme artarak devam ediyor. Attığımız stratejik adımlar ile küresel marka olma yolundaki adımlarımıza devam ediyoruz. Son üç yıldır ana stratejik maksadımız, operasyonlarımızı optimize etmek ve yerinde üretim yetkinliğimizi arttırarak pazara ve müşterilerimize yakın olmak. Bu kapsamda Sabancı Building Solutions’un 82 milyon dolar yatırım bütçesi ile beyaz çimento operasyonuna ek olarak, tıpkı coğrafyada gri çimento pazarında da faaliyet göstereceğiz. Yılda ortalama 600 bin ton öğütme kapasitesine sahip olacak gri çimento tesisimizin 2025 yılı son çeyreğinde devreye girmesini hedefliyoruz”.

 

Çimsa’nın son yapılan İdare Heyeti toplantısında değerli kararlar alındığını vurgulayan Umut Zenar, “Şirketimizin son yapılan İdare Heyeti toplantısında; Sabancı Building Solutions B.V. çatısı altındaki yapı gereçleri yatırımlarının Şirketimiz bünyesinde konsolide edilerek yönetilmesi tarafında karar alındı. Böylelikle operasyonel verimliliği arttırırken, idare ve denetim süreçlerini de sadeleştirmiş olacağız. Bu çerçevede, şirketimizin %40 ve ana ortağımız Sabancı Holding’in %60 oranında hissedar olduğu Sabanci Building Solutions B.V.’nin, sermayesinin %10,1’ini temsil eden 18.887.000 adet hisse Sabancı Holding’den satın alınarak şirketimizin paydaşlık hissesinin %50,1’e çıkarılması planlanıyor.” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  2 Ekim'de Başlayacak Olan 7. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi ve 7. Dünya Yatırımcı Haftası İçin Geri Sayım Başladı

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.