Trabzon son dakika 2023

Cumhuriyetimizin 100. Yılında, “100 Yıllık Ayna” Tiyatro Çalıştayı Geniş Katılımla Başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları’nın (İBBŞT), Cumhuriyetimizin 100. yılına özel olarak hazırladığı, Tiyatromuzun yüz yılını kıymetlendirme ve ikinci yüzyılın başında geleceğe teklifler sunma gayesiyle hazırlanan “100 Yıllık Ayna” Tiyatro Çalıştayı, 11 Şubat 2024 Pazar günü başladı.

“Cumhuriyetin 100. Yılında Tiyatroyu Geleceğe Taşıyan Sorular ve Öneriler” üst başlığıyla hazırlanan 11-14 Şubat tarihleri ortasında düzenlenen Çalıştayın birinci günü konuşmacıların ağır iştirakiyle gerçekleştirildi. Kent Tiyatroları Genel Sanat Direktörü Ayşegül İşsever, Genel Sanat Direktörü Yardımcıları Emrah Özertem, Can Başak, Yücel Erten, Murat Daltaban, Atsız Karaduman, Selçuk Yüksel, Leyla Öztürk, Hakan Çimenser, Aslı Öngören, Gökhan Aktemur, Tamer Levent, Eren Aysan, İhtimam Yula, Doğu Akal, Gamze Tanrıvermiş, Şafak İtina, Özkan Ataklı, Lider Özcan, Seyfettin Süha Erol, Seyfi Albayrak, Selim Turgay Meczup, Şenay Yılmaz, Emrah Çılgı, Çağatay Çiftçi, Burak Sönmez, Alaaddin Emrah Özdilek, Ayhan Çulhacıoğlu, Hasan Tanılmış, Tolga Kâfi, Gülçin Üstüntaş, Zafer Gecegörür, Hüseyin Korkma, Erol Babaoğlu, Zeynep Baykal, Yasin Yürekli, Nihat Alpteki, Ayşenil Şamlıoğlu, Ali İstek Kubilay, Feza Soysal, Selen Korad Birkiye, Lemi Alım, Hasret Daltaban, Emre Koyuncuoğlu üzere tiyatromuzun kıymetli isimleri konuşmacıların ortasında yer aldı.

Çalıştayın birinci gününe İBB Kültür Daire Lideri Tolga Volkan Aslan, Kent Tiyatroları Müdürü Oytun Askeroğlu, Kent Tiyatroları Genel Sanat Direktörü Ayşegül İşsever, Genel Sanat Direktörü Yardımcıları Emrah Özertem, Can Başak, Tankut Yıldız’ın yanı sıra Kent Tiyatroları sanatkarları katıldılar. İştirakçiler Çalıştayda tıpkı vakitte konuşmacı ve moderatör olarak yer aldılar.

Şehir Tiyatroları Genel Sanat Direktörü Ayşegül İşsever konuşmasında:

“Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel olarak hazırladığımız projelerden biriydi “100 Yıllık Ayna Çalıştayı.” 400 bireye davet ulaştırıldı. Bunlardan 300 kişi davetimize icabet etti. 10 kişi çevrim içi olmak üzere, 4 gün sürecek olan çalıştay, 32 başlıkta toplandı. Tiyatroya emek vermiş, tiyatro sanatına gönülden bağlı, onun Türkiye’deki temsilcisi olan büyüklerimizden, gençlerimizden oluşturulmuş çok geniş bir iştirakle yapılıyor bu Çalıştay.

İlginizi Çekebilir;  Çınarlarımız Büyükşehirle hayatın içinde

Biz istedik ki bir başka yüzyıla sesimiz daha gür çıksın ve bizden sonra gelecek nesillere bir matbu, bir el kitabı bırakalım. Bir fener olsun bu. Davete icabet eden, burada olmayı tercih eden konuklarımıza şimdiden çok teşekkür ediyorum. Herkese muvaffakiyetler diliyorum.” dedi.

Çalıştayın birinci gününde “Ödenekli Tiyatrolar” başlığı etrafında konuşmalar yapıldı. Ödenekli tiyatroların meseleleri tartışıldı, tahlil teklifleri getirildi.
Günün ikinci yarısında “Ödenekli Tiyatrolar ve Yerelde Sanat Politikaları” başlığı altında ödenekli tiyatroları olan kentlerle olmayanlar ortasındaki sosyo-kültürel farklar ele alındı, farklı periyotlarda uygulanan repertuvar siyasetlerinin sonuçları tartışıldı.

Çalıştay İçin Neler Yapıldı?

110 yıllık tarihiyle ülkemizin ve İstanbul’un en esaslı sanat kurumlarından olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, Tiyatro Çalıştayı’nda tiyatromuzun bütün paydaşlarını bir ortaya getirdi.
İBB Kent Tiyatroları Genel Sanat Direktörü Ayşegül İşsever’in Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel olarak planladığı projelerden biri olan Tiyatro Çalıştayı, İstanbul Kent Tiyatroları’nda 14 yıldır repertuvara katkı sağlayan ve şov sanatları alanında çağdaş yönelimleri kurum içinde düzenlediği atölyeler ve söyleşilerle hazırlayan Çağdaş Şov Sanatları Merkezi (ÇGSM) sorumlusu Emre Koyuncuoğlu ve tiyatro sanatçı ve teknik takımından oluşan bir takımın uzun süren bir çalışmasının sonucu olarak hazırlandı.
Çalıştay hazırlanırken, geçmiş vakitlerde yapılmış çalıştaylar etüd edilerek, bu çalıştaydan sonraki gelişmeler takip edilerek, başlıklar ve iştirakçiler belirlendi. Günümüz tiyatrosunun özel, ödenekli kurumsal yapılarındaki meseleler, yasal düzenlemeler ve kişisel meseleler en geniş manada dikkate alınarak, bugünden geleceğe sağlıklı bir tiyatro yapısı kurgulamak hedefiyle ana başlıklar belirlendi.

Sonuç Bildirisi Hazırlanacak
Çalıştay kapsamında ödenekli tiyatrolar, özel tiyatrolar, bağımsız tiyatrolar, memleketler arası alanda ortak yapımlar, oyun müellifliği, tiyatro tarihi yazımı, mesleksel eğitim, sahnede temsiliyet hakkı, ana başlıkları altında 32 alt başlıktan oluşan oturumlar planlandı. Çalıştay sunumları ve oturumlarda gelişen teklifler, Çalıştay editörleri tarafından özetlenerek, Çalıştay sonrası bir sonuç bildirgesi 100. Yıl Bildirisi olarak ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak. Birebir vakitte sunulan bildiriler ve konuşmaları içeren bir Çalıştay kitabı da hazırlanarak paylaşılacak.

İlginizi Çekebilir;  PSM Atölye Mey|Diageo iş birliği ile ikinci dönem mezunlarını verdi

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.