Trabzon son dakika 2023

“D Grubu”nun Önemli Temsilcilerinden Zeki Faik İzer ile Buluşmak İçin Son Günler

İş Sanat Kibele Sanat Galerisi, 1988 yılında kaybettiğimiz Zeki Faik İzer’in “Paris, İstanbul, Nice” başlıklı standı ile çeşitli koleksiyonlardan ödünç alınan yapıtların yanı sıra, aile arşivinde bulunan, gün yüzüne çıkmamış yapıtlarını sanatseverlerle buluşturuyor. Sanat tarihine yakından bir bakış niteliğindeki sergiyi Kibele Sanat Galerisi’nde 9 Temmuz’a kadar görmek mümkün… 

Kübizmle başladığı sanat hayatına ilerleyen periyotlarda desenler ve soyut figürlerle devam eden İzer’in yapıtlarının yer aldığı stant, sanatçının torunu Ayşegül İzer ve Emre Zeytinoğlu tarafından hazırlandı.

Apaçık düzensizliğine müzikalite ve ritim vermeyi çok güzel bilen Zeki Faik İzer’in yapıtları daima coşku doludur. Fotoğraflarında içten gelen doğal bir kendiliğindenlik, sevinç, dinamizm ve güç hissedilir. Tuvallerindeki renkler, kıvrak fırça kullanımı ile oluşturulan lekeler ve dokular üst üste gelerek, fotoğrafta tabir edilmeye çalışılan kanıyı ve duyguyu en üst düzeye taşıyarak izleyene yansıtır. İstanbul, Paris, Birçok üçgeni içindeki ömrü, İzer’in sanatındaki farklı eğilimlerin ve farklı disiplinlerin ortaya çıkmasına vesile olmuştur.

Kibele Sanat Galerisi, her gün 10.00 – 19.00 ortasında fiyatsız ziyaret edilebilir. 

 

“Paris, İstanbul, Nice” Standı 12 Temmuz’dan itibaren ise Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nin 3. katında bulunan Ankara Sanat Galerisi’nde Ankaralı sanatseverler ile buluşacak.

 

Sanatçı hakkında:

15 Nisan 1905’te İstanbul’da dünyaya gelen Zeki Faik İzer, 1923-1928 yılları ortasında Sanayi-i Nefise Mektebi’nde (Güzel Sanatlar Akademisi) Hikmet Onat ile İbrahim Çallı’nın öğrencisi oldu. 1928’de Avrupa tahsili için açılan imtihanı kazanarak Paris’te André Lhote Atölyesi’nde “teknik ve estetik bağlamda” dersler aldı. Dünyaca ünlü oryantalist ressam olan Achille-Émile Othon Friesz’in atölyesinde gelişimini sürdürdü. Paris Hoş Sanatlar Yüksekokulu’nda seramik ve fresk konusunda çalıştı. İstanbul’a döndüğünde Ankara Gazi Terbiye Enstitüsü Fotoğraf İş Bölümü’ne öğretmen olarak atandı. 

1933’te kendisi üzere yurtdışında eğitim gören genç sanatçı arkadaşlarından Elif Naci, Nurullah Berk ve Zühtü Müritoğlu üzere isimlerle birlikte sanatlarını toplumla paylaşmak maksadıyla “D Grubu”nu kurdu, lakin fikir ayrılıkları nedeniyle 1947 yılında kümeden ayrıldı. Hayatı boyunca sayısız stant açan, yurtta ve milletlerarası ödüllerle sanatını taçlandıran İzer, 1984 yılında İstanbul’a döndü, 4 yıl sonra ise hayatını kaybetti. 

İlginizi Çekebilir;  Yaratıcı kültür-sanat projeleri için British Council'dan 350.000 TL hibe desteği

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.