Trabzon son dakika 2023

Deepfake tehlikesi büyüyor

Deepfake teknolojisini kullanmak giderek kolaylaşıyor. Yetişkinlerin ve çocukların uydurma çıplak imgelerinin herkes tarafından oluşturulabilmesine imkan tanınmasından telaş duyuluyor. Bu durum taciz, şantaj ve cinsel zorlamaya yol açıyor. Çevrimiçi ortamda daha dikkatli davranarak makûs bir olayla müsabaka ihtimalini azaltabiliriz. Siber güvenlik şirketi ESET deepfake kurbanı olma riskini azaltmak için dikkat edilmesi  gerekenleri sıraladı.

ABD Federal Soruşturma Ofisi (FBI) deepfake yoluyla gasp kampanyalarındaki artış konusunda ihtarlarda bulundu. Hatalılar, insanların günahsız fotoğraflarını hazır yapay zeka (AI) araçlarından yararlanarak çıplak fotoğraflara dönüştürüyor ve şantaj yapıyor. Ofis, yaptığı son duyuruda, “fotoğraf yahut görüntüleri müstehcen içeriğe dönüştürülen” kurbanların sayısında önemli bir artış olduğundan bahsetti. Hem yetişkinlerin hem de reşit olmayanların yer aldığı görüntüler toplumsal medyada ya da porno sitelerinde sirkülasyona sokuluyor. 

 

Deepfake kullanıcıları artıyor 

Deepfake kullanıcıları, bir kişinin görünümünü yahut sesini aslına benzeri halde taklit etmelerini sağlayan hudut ağlarını kullanır. Görsel içeriklerde, görüntü girdisini almak, bir kodlayıcı ile sıkıştırmak ve akabinde bir kod çözücü ile yine oluşturmak konusunda eğitimlidirler. Bir gayenin yüzünü diğer birinin bedenine anlaşılmayacak biçimde yerleştirip emsal yüz hareketlerini taklit edebilirler. Teknolojiye erişmek herkes için her zamankinden daha kolay ve acemi kullanıcılar bile bu teknolojiyi inandırıcı bir şeklide kullanabilecek noktaya geldi. Bu durum herkesi endişelendiriyor. 

 

Deepfake ile nasıl başa çıkılır

Bu tıp geçersiz içerikler yayımlandıktan sonra, kurbanlar “değiştirilmiş içeriğin daima olarak paylaşılmasını yahut internetten kaldırılmasını engelleyen zorluklarla” karşılaşabilir. Bu durum ebeveynler ya da çocukları için üzücü bir tecrübedir.

Sürekli çevrimiçi olmak ve bir şeyler paylaşmak zaruriliği hissedilen dijital dünyada, birçoğumuz yayımla düğmesine basıyor ve internette birçok şahsî görüntü ve fotoğraf paylaşıyoruz. Bunlar zararsız görünse de, ne yazık ki bu fotoğrafların ve görüntülerin birçoğu herkes tarafından basitçe görüntülenebilir. Berbat hedefli şahıslar her vakit bu görselleri ve mevcut teknolojiyi berbat hedefler için kullanmanın bir yolunu buluyor. Günümüzde neredeyse herkes bu tıp düzmece lakin ikna edici içerikler yaratabildiğinden, birçok deepfake bu noktada devreye giriyor.

İlginizi Çekebilir;  Honor'dan Dört Dörtlük Kampanya!

Size ve ailenize gelebilecek potansiyel ziyanı azaltmak için bu akım ile ilgili tedbirleri şimdiden almalısınız. Öncelikle deepfake kurbanı olma riskini azaltmak ve en makûs senaryonun gerçekleşmesi durumunda ziyanı en aza indirmek için aşağıdaki adımları göz önünde bulundurun:

 

Kişisel olarak:

 • Fotoğraf, görüntü ve başka şahsî içerikleri paylaşırken her vakit iki defa düşünün. Teorik olarak, en saf içerik bile makûs emelli bireyler tarafından müsaadeniz olmadan deepfake bir içeriğe dönüştürülebilir.
 • Sosyal medya hesaplarınızdaki kapalılık ayarlarını öğrenin. Profilleri ve arkadaş listelerini bâtın yapmak mantıklıdır, böylelikle fotoğraflar ve görüntüler sadece tanıdığınız bireylerle paylaşılır.
 • Tanımadığınız şahıslardan gelen arkadaşlık isteklerini kabul ederken her vakit dikkatli olun.
 • Tanımadığınız şahıslara asla içerik göndermeyin. Bilhassa belli içerikleri görmek için baskı yapan şahıslara karşı dikkatli olun.
 • Çevrimiçi ortamda sıra dışı davranmaya başlayan “arkadaşlara” karşı dikkatli olun. Hesapları ele geçirilmiş olabilir. İçerik ve farklı bilgiler elde etmek için kullanılabilir.
 • Sosyal medya hesaplarınızın güvenliğini sağlamak için her vakit karmaşık, eşsiz parolalar ve çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) kullanın.
 • Herkese açık olan şahsî bilgilerinizi yahut video/görüntülerinizi bulmak için kendinizi çevrimiçi ortamda nizamlı olarak arayın.
 • Bilginiz dışında internette yayımlanmış fotoğraf yahut görüntüleri bulmak için bilakis görsel arama yapmayı düşünün.
 • Tanımadığınız şahıslara asla para yahut canlı içerik göndermeyin. Gönderdiğiniz sürece daha fazlasını isteyeceklerdir.
 • Herhangi bir cinsel zorlama faaliyetini polise ve ilgili toplumsal medya platformuna bildirin.
 • Deepfake içeriği, yayımlandığı platforma bildirin.

 

Ebeveyn olarak:

 • Çevrimiçi ortamda ne kadar ferdî bilgi ve içeriğin herkese açık olarak paylaşıldığını belirlemek için çocuklarınızla ilgili nizamlı çevrimiçi aramalar yapın.
 • Çocuklarınızın çevrimiçi faaliyetlerini makul ölçüler içinde izleyin ve onlarla şahsî içerik paylaşmanın risklerini konuşun.
 • Çocuklarınızın yüzlerinin göründüğü içerikleri paylaşırken iki defa düşünün.
İlginizi Çekebilir;  Battlegrounds Survivor Yaz Festivali ve PUBG, Street Fighter 6 İş Birliği Başlıyor!

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.