Trabzon son dakika 2023

Deli Dumrul oyunu Bodrum Kalesi’nde ayakta alkışlandı

Deli Dumrul oyunu Bodrum Kalesi’nde ayakta alkışlandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, 1. Memleketler arası Bodrum Tiyatro Şenliği (BOTİF) kapsamında Mecnun Dumrul ile sahnedeydi. Bodrum Kalesi’nde sergilenen oyun sanatseverlerden tam not alarak dakikalarca ayakta alkışlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları (İzBBŞT), sanatseverlere büyüleyici bir tecrübe yaşattı. 1. Memleketler arası Bodrum Tiyatro Şenliği (BOTIF) kapsamında Bodrum Kalesi’nde sahnelenen “Deli Dumrul” oyunu, açılış oyunu olarak seyircilerle buluştu. Güngör Dilmen’in kaleminden çıkan ve Yücel Erten tarafından sahneye koyulan oyun daha evvel ulusal ve memleketler arası 8 farklı mükafatın sahibi olmuştu.

“Festivale katkı sağladığı için mutluyuz”

Festivalin Eş Sanat Direktörleri Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran’ın açılış konuşmalarının akabinde Bodrum Belediyesi Lider Vekili Mustafa Coşkun şenliğin konut sahibi olarak Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras ismine bir konuşma yaptı. Konuşmasında sanatın birleştirici gücüne vurgu yapan Coşkun, şenliğin uzun ömürlü olması için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduklarını vurguladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay ise İzmir Büyükşehir Belediyesi Belediye Lideri Tunç Soyer’in selamını ileterek, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları’nın bu şenliğe katkı yapmasından ötürü keyifli olduğunu söyledi. Tugay,  Övül ve Mustafa Avkıran çiftine aldıkları sorumluluktan ötürü tebriklerini de lisana getirdi.

Yücel Erten: “Paydaş olmak bizi çok keyifli etti”

Açılış konuşmaların akabinde Türk tiyatrosuna verdikleri katkılardan dolayı müellif Seçkin Selvi,  müellif akademisyen Dikmen Gürün, oyuncu, direktör Haldun Dormen ve İzBBŞT Kurucu Genel Sanat Direktörü Yücel Erten, BOTİF Onur Mükafatlarına layık görüldü. Mükafatını aldıktan sonra yaptığı konuşmasında Yücel Erten  “Çok genç bir tiyatro olarak, Bodrum Tiyatro Festivali’nin birincisinde ve birinci gecesinde paydaş olmak bizi çok memnun etti. İzBBŞT ismine teşekkürlerimi sunmak isterim. Bir de şunu hayal etmenizi istiyorum; 25-30 yıl sonra bu şenliğe emek veren öteki bileşenler seyirci koltuklarına oturup gerilerine yaslandıkları vakit duyacakları gurur bizim teşekkürümüzün bir simgesi olacaktır” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Candaş Şişman Gençlerle Söyleşiyor

Konuşmaların akabinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları Mecnun Dumrul oyununu Bodrum Kalesi’nin tarihi atmosferinde muvaffakiyet ile sahneledi. İzmirli tiyatroseverlerden büyük takviye gören Meczup Dumrul, şenliğe katılan seyirciler tarafından da ilgi görüp dakikalarca alkışlandı.

1. Milletlerarası Bodrum Tiyatro Şenliği’nde büyük beğeni alan İzBBŞT,  Mecnun Dumrul’u ve öbür oyunlarını tüm dönem İsmet İnönü ve İzmir Sanat sahnelerinde oynamaya devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.