Trabzon son dakika 2023

Deniz Baykal Parkı Keçiören’de Açıldı

Keçiören Belediyesi tarafından ilçedeki Şehit Kubilay Mahallesi’ne inşa edilen ve Cumhuriyet Halk Partisi Eski Genel Lideri Deniz Baykal’ın ismi verilen parkın açılışı gerçekleştirildi.

Deniz Baykal Parkı açılışına Keçiören Belediye Lideri Turgut Altınok, CHP Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek, Deniz Baykal’ın oğlu Prof. Dr. Ataç Baykal, 22. Periyot TBMM Başkanvekili Yılmaz Ateş, 22. Devir Milletvekili Zekeriya Akıncı, birçok siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

“DENİZ BAYKAL DEĞERLİ BİR DEVLET ADAMIYDI”

Keçiören Belediye Lideri Turgut Altınok açılışta yaptığı konuşmada, Deniz Baykal’ın değerli bir devlet adamı olduğunu vurgulayarak, “Bugün Türk siyasetinde, Türkiye Cumhuriyeti devletimizin varlığında ve bekasında kıymetli bir isim olan merhum Deniz Baykal’ın ismini verdiğimiz parkımızı açıyoruz. Allah yerini cennet etsin. Uzun yıllar Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde gerek bakanlık gerekse Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı yaparak hizmet etmiş olan, emek vermiş olan; bir Türkiye sevdalısı olan, her şeyden evvel Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin âli menfaatlerini düşünen bir başkandı Deniz Baykal.” dedi.

“BİRLİKTE İFTAR YAPTIK”

Altınok, Deniz Baykal ile olan bir anısını da paylaşarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hatıralarımız da var Deniz Baykal’la. Bir gün mahallî idarelerle ilgili bir çalışma yapıyorduk. Tam iftar vakti arkadaşlarımız Deniz Baykal’ın geldiğini söylediler. Yanında da torunu vardı. Onunla birlikte gelmiş. O vakit Estergon Kalesi’nde yer bulmak mümkün değildi. Ben de geldim kaleye. İftar yaptık kendisiyle ve ondan sonra kaleyi gezdirdik. Ne müdafaası vardı ne de öteki kimse vardı. Bunlar kıymetli. Sadelik değerli. Hepimiz bu gök kubbenin altındayız, bu geminin içindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti Devletimize kim hizmet etmişse başımızın tacıdır. Onun için Deniz Baykal ismi aslında Türk milleti var olduğu sürece yaşayacaktır. Devletimize, siyasette nezaketi, diyaloğu, kolaylaştırıcı olmayı öğretmiştir. Sonuçta kimse düşman değil. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çocuklarıyız. Şahıslar gidecek baki kalan Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz olacak. Devletimizin kurucusu büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

İlginizi Çekebilir;  Gemlik'teki o laboratuvar çiftçilere rehber oluyor

“BAYKAL, YÜRÜYÜŞ YAPMASI VE YÜZÜCÜ OLMASI İLE MEŞHURDU”

Parkla ilgili bilgi de veren Altınok, “Parkımız 12 bin 700 metrekare alana sahip. Merhum Deniz Baykal yürüyüş yapması ve yüzücü olması ile meşhurdu maşallah. Burada 650 metre uzunluğunda bir de yürüyüş yolumuz var. Alışılmış sağlıklı ömrün temeli de yürümek ve yüzmektir. Dinlenme alanları, çocuk oyun alanları, spor aletleri olan, Ankara’ya hâkim bir dorukta inşa ettiğimiz parkımıza, devletimize ve milletimize uzun yıllar hizmet etmiş olan Deniz Baykal’ın ismini verdik, burada yaşayacak. Bundan da gurur ve bahtiyarlık duyuyoruz.” diye konuştu.

“İNSAN ÜZÜLÜYOR, ŞAŞIRIYOR”

Deniz Baykal’ın oğlu Prof. Dr. Ataç Baykal da park açılışını bugün duyduğunu ve çok duygulandığını lisana getirerek, “İnsan üzülüyor, şaşırıyor. Ben bu sabah öğrendim bu türlü bir şey olduğunu. Bildiğim kadarıyla birinci sefer bir tesise babamın ismi veriliyor Türkiye’de. Babam 50 yıl boyunca Cumhuriyet Halk Partisinde hizmet etti. Lakin birinci sefer onun ismine bir tesis açılışı, 20 yıl boyunca uğraş ettiği rakip siyasi parti mensubu tarafından yapıldı. Bu tuhaflık, tahminen daha sonra soracağımız pek çok sorunun açıklamasını da birlikte getirecektir diye iddia ediyorum. Pahalı Liderim Turgut Altınok size, tüm Keçiören Belediyesi mensuplarına, çalışanlarına, Keçiören halkına çok teşekkür ediyorum. Eksik olmayın, sağ olun var olun.” sözlerini kullandı.

BAŞKAN ALTINOK’A TEŞEKKÜR

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek de Keçiören Belediye Lideri Turgut Altınok’a teşekkür ederek, “Merhum Genel Liderimiz, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 4. Genel Lideri olarak çok kıymetli bir siyaset insanı, kıymetli bir devlet adamıydı. Türk siyasetine değerli hizmetler vermiş siyaset ve devlet adamının ismi bu hoş parkta ve ülkemizin birçok hoş köşesinde de yaşayacaktır sonsuza kadar. Bu bizler açısından da çok çok manalı. Yeri cennet, ruhu şad olsun. Tüm ailesine sevenlerine sabır diliyorum. Pahalı belediye liderimiz nezdinde bu hoş parkın imalinde emek veren herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Vodafone, Kadın Girişimcilere Destek İçin Makyaj Ve Teknolojiyi Birleştirdi

22. Devir TBMM Başkanvekili Yılmaz Ateş ve 22. Periyot Milletvekili Zekeriya Akıncı’nın da teşekkür konuşmalarının akabinde kurdele kesilerek Deniz Baykal Parkı hizmete açıldı. İştirakçiler daha sonra parkı başından sonuna kadar gezerek incelemelerde bulundu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.