Trabzon son dakika 2023

Denizlere adanmış bir ömür

73 yaşındaki sünger avcısı Mehmet Baş, Aksona lakabıyla  yıldır denizlerimizle iç içe.

Sünger avcısı Mehmet Baş küçük yaşında aşık olduğu deniz serüvenine, bugün 18 m.’lik AKSONA MANCORNA adlı tirhandiliyle, denizlerimizi yerli ve yabancı turistlere tanıtma hizmeti vererek devam ediyor. Su altı manzaraları ile birlikte, Mehmet Baş ve sevenlerinin katkılarıyla hazırlanan “AKSONA İLE MAVİNİN BÜYÜSÜNDE” adlı belgesel sinemamız 8 Temmuz 2023 Cumartesi akşamı saat 20.00’da Bodrum Belediyesi’nin katkılarıyla Trafo Bodrum’da birinci sefer izleyicisiyle buluşacak.

Birçok denizci yetiştirmesinin yanı sıra süngerciliği yurt dışında anlatarak Türkiye’nin tanıtımına da katkıda bulunan Mehmet Baş, anılarını Su Altı Fotoğrafçıları ve Sinemacıları Derneği (SUFOD) ile paylaştı.

Konusunda Türkiye’nin birinci ve tek sivil toplum örgütü olan Türkiye Fotoğraf Sanatçıları Federasyonu üyesi SUFOD, su altı fotoğrafçılığının ve filmciliğinin yaygınlaşması, teknik bilgi ve donanıma sahip elemanların yetişmesi, çevre şuurunun gelişmesi ve yaygınlaştırılmasını sağlamak maksadıyla istekli su altı fotoğrafçıları ve filmcileri tarafından kurulmuş bir dernektir.

Amaç ve amaçlarımız doğrultusunda denizlerimizin önemli bir pahası olan Mehmet Baş ile 7 gün süren bir dalış programı gerçekleştirdik. Dalışa liderimiz Ateş Evirgen, yönetim konseyi üyelerimiz Cem Özoral, Mehmet Çelik ve Murathan Yıldız katıldı. Yapımı Murathan Yıldız ve Mehmet Çelik’e ilişkin olan sinema elli dakika uzunluğunda.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  PSM Atölye Mey|Diageo iş birliği ile ikinci dönem mezunlarını verdi

Yoruma kapalı.