Trabzon son dakika 2023

Dirençli kent için 22 bin test yapıldı

Türkiye’nin en kapsamlı zelzele araştırmaları ve risk azaltma projelerini başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yapı envanteriyle bir arada fayların incelendiği depremsellik ve yer araştırmasını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Çiğli’de kurduğu yapı ve yer laboratuvarında ise Türkiye’de birinci kere uygulanan deneyler yapılıyor.

-Bornova’dan başlatılan yer araştırması kapsamında alandan alınan numuneleri inceleyen uzmanlar, ilçenin yer profilini belirlemeye yönelik bilimsel datalar elde etmeye başladı. Milletlerarası standartlarda yürütülen çalışmalar kapsamında bugüne dek 22 bin test yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin muhtemel afetlerden en az hasarla etkilenmesi ve inançlı yapılaşmaya uygun alanların belirlenmesi için başlattığı zelzele araştırmaları ve risk azaltma projeleri sürüyor. Karada ve denizde fayların incelendiği depremsellik araştırması ve yapı envanteri çalışmasının yanı sıra, Bornova’dan başlatılan taban araştırması da devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Çiğli’de kurduğu yapı ve yer laboratuvarında da taban araştırmasıyla ilgili çalışmalar hızlandı. Beton, kaya ve yer incelemelerinde muhtaçlık duyulan 50 farklı deney ve test yapılabilen Egeşehir Laboratuvarı’nda, Bornova’nın jeolojik yapısı araştırılıyor. Sahadan gelen numuneleri inceleyen takım 22 bin test yaptı. Datalar, uzmanlar tarafından değerlendirildikten sonra kesin sonuçlar elde edilmiş olacak. Sonuçlar, Bornova’nın jeolojik yapısını ortaya çıkaracak. Ayrıyeten yeni yapılacak yapıların tasarım parametreleri için de rehber niteliğinde olacak. 

Numuneler ayrıntılı olarak inceleniyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Zelzele Risk İdaresi ve Kentsel Uygunlaştırma Dairesi Başkanlığı Afet Risk İdaresi Şube Müdürlüğü bünyesinde misyon yapan jeoloji mühendisi Ercüment Aysert, çalışmalar hakkında şunları söyledi: “İzmir genelinde alandan sondajlarla aldığımız numunelerin jeolojik bilgilerini elde etmek için burada tahliller yapıyoruz. Taban şartları, yerin dayanımları, zelzeleye karşı verdiği reaksiyonlarla ilgili sonuçlar elde ediyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi araştırmaları kendi laboratuvarında yaptığı için ayrıntılı, emniyetli, şeffaf ve daha kapsamlı bilgiler elde edebiliyoruz. Taban parametrelerinin belirlenmesi emeliyle farklı testlerin yanı sıra kaya ortamların parametrelerini belirlemek için de farklı deneylerden faydalanıyoruz.”

İlginizi Çekebilir;  Büyükşehir'den işaret diliyle deprem bilinci

Hayat kurtaran analizler

Ercüment Aysert, “Zemin dayanımını ölçmek için tek eksenli aygıtta basınç uygulayarak sondaj yaparak aldığımız karot numunelerinin hangi düzeylerde kırılacağını test ediyoruz. Yaptığımız deney sonucunda da o yerde nasıl bir bina yapılması, kaç katlı yapılması, sarsıntıya sağlam olarak inşa edilmesi gerektiği sonucunu çıkarıyoruz. Taban sınıfında aldığımız örneğin kil numuneleri ile farklı bir test uyguluyoruz. Bunda da yerdeki sıvılaşma riskini, sıvılaşmanın düzeyini belirliyoruz. Binalar yapılırken dikkat edilmesi gereken bütün testleri burada yapabiliyoruz” dedi.

Önemli deneylerle kaliteli sonuçlar elde ediliyor

Zemin Kaya Kısım Yöneticisi Gökçe Nazlı Kalbaz, Bornova’nın yer profilini pahalandırmak için deneyler yaptıklarını, bu sayede bilimsel bilgilerin elde edileceğini söyledi. İlçede muhakkak lokasyonlardan sondaj aracılığıyla numunelerin alındığını anımsatan Nazlı Kalbaz, “Burada yaptığımız en kıymetli çalışma, dinamik yüklemeler altında yaptığımız deneyler. Türkiye’de birinci diyebiliriz. Rezonant kolon, bender element deneyleri ile birlikte bilhassa sarsıntı tesiri altında kalan tabanların, dinamik tesirlere maruz kaldıkları vakit nasıl davranış gösterdiklerini inceliyoruz” dedi.

Beton Taban Kaya Teknik Elemanı Süleyman Kutlu Kılınç da alandan alınan numunelerden biri olan kayanın dayanıklılığını, yaptıkları testlerle ortaya çıkardıklarını belirtti.

ARGE çalışmaları yapılıyor

Egeşehir Laboratuvarı’nda İzmir Büyükşehir Belediyesi önderliğinde İZENERJİ tarafından yürütülen “Meles Çayı Havzası Yağmur Suyu Hasadı ve İdare Projesi” kapsamında ARGE çalışmaları da devam ediyor. Ayrıyeten İZENERJİ tarafından yürütülen “Harmandalı Katı Atık Alanı Gereç Ocağı Araştırma Sondajları” kapsamında bölgede depolama alanlarının jeolojik olarak uygunluğunun kıymetlendirilmesine yönelik ARGE çalışmaları yapıldı.

Türkiye’de birinci defa İzmir’de yapılıyor

Egeşehir Laboratuvarı’nda Türkiye’de birinci ve tek olarak rezonant kolon, bender element deneyleri yapılıyor. Mühendislik olarak ise konsolidasyon, yerde tek ve üç eksenli basınç dayanımı, kesme kutusu, kayada makaslama deneyi, kayada üç eksenli basınç dayanımı yapılıyor. Yer (fiziksel) deneyler ise su içeriği, kıvam limitleri, elek ve hidrometre tahlili ile özgül tartıdan oluşuyor.

İlginizi Çekebilir;  Malkara belediye başkanı Ulaş Yurdakul Fresh Fast Food'un açılışını gerçekleştirdi

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.