Trabzon son dakika 2023

“Dolandırıcılar masum gezginlerin peşinde”

Tatil dönemi tüm süratiyle devam ederken, dünyanın dört bir yanında internet üzerinden cazip seyahat imkanları, uygun fiyatlı konaklama yerleri ve makul fiyatlı uçuşlar aranıyor. Kaspersky araştırmacıları, dolandırıcıların ucuz uçak biletleri, konaklama rezervasyon fırsatları ve tatil paketleri sunarak durumdan şüphelenmeyen kullanıcılardan faydalandığını gözlemledi. 

Kaspersky araştırmacıları yaptıkları araştırmada tatilcilerin dolandırıcılıktan kaçınmasına yardımcı olmak için kurbanları ikna etmek üzere kullanılan yaygın dolandırıcılık planlarını ve dolandırıcılıktan uzak bir tatil planlamaya yönelik kıymetli tavsiyeleri özetledi:

Bilet dolandırıcılığı

Kaspersky araştırmacıları, ucuz uçak bileti sunduğunu tez eden çok sayıda dolandırıcı web sitesi keşfetti. Bu uygun hazırlanmış kimlik avı sayfaları çoklukla tanınmış havayolu hizmetlerini ve bilet servislerini taklit ediyor. Hatta kimileri legal servislere arama istekleri göndererek ve alınan bilgileri müşteriye sunarak gerçek uçuş detaylarını gösteriyor. Fakat bu dolandırıcılar vaat edilen biletleri sunmak yerine paranızı çalmayı ve şahsî bilgilerinizi berbat maksatlarla kullanmayı hedefliyor. Bu, banka bilgilerinizi ve kimlik bilgilerinizi karanlık ağda satmayı içerebiliyor.

Konaklama dolandırıcılığı

Seyahat planlamasının ikinci değerli adımı konaklama için yer bulabilmek. Bu da dolandırıcıların istismarı için tanınan bir fırsat oluşturuyor. Yaygın konaklama dolandırıcılığı, tatil hedefli kiralık mesken yahut daireler için düzmece çevrimiçi listelemeleri içeriyor. Dolandırıcılar, tanınan platformlarda cazip fotoğraflar ve düşük fiyatlar sunarak gezginleri cezbedecek cazip ilanlar oluşturuyor. Fakat rezervasyon yapıldıktan ve ödeme gönderildikten sonra konaklama yerinin var olmadığı ortaya çıkıyor. Bir öbür konaklama dolandırıcılığı çeşidi de otel rezervasyonlarını gaye alıyor. Dolandırıcılar, bu gayeyle yasal otel rezervasyon platformlarını taklit eden düzmece web siteleri kuruyor. Bu web siteleri ekseriyetle kullanıcılardan Facebook yahut Google kimlik bilgilerini kullanarak giriş yapmalarını istiyor, bu da dolandırıcıların kurbanların toplumsal medya yahut e-posta hesaplarına yetkisiz erişim elde etmelerini sağlıyor. Bu durum kimlik hırsızlığına, yetkisiz süreçlere ve başka berbat niyetli faaliyetlere yol açabiliyor.

İlginizi Çekebilir;  Baja Prusias'ta Büyük Mücadele

 

Giriş bilgilerini isteyen kimlik avı sayfası örneği

 

Anket ve ikram dolandırıcılığı

Dolandırıcılar, aldatmaya yönelik web siteleri oluşturuyor yahut iştirakçilerin seyahat anketini tamamlayarak 100 ABD doları üzere bir ödül kazanabileceklerini sav eden e-postalar gönderiyor. Bu dolandırıcılar ekseriyetle insanların maddi çıkar elde etme dileğinden ve fikirlerini paylaşma isteklerinden faydalanıyor. Aslında bu anketler mükafatı ulaştırma mazereti altında isim, adres, telefon numarası ve hatta finansal ayrıntılar üzere şahsî bilgileri toplamak üzere tasarlanıyor. Gerçekte vaat edilen ödül asla teslim edilmiyor ve sağlanan bilgiler kimlik hırsızlığı, finansal hesaplara yetkisiz erişim üzere gayeler için kullanılıyor. Bunun da ötesinde kelam konusu anket ekseriyetle siteyi arkadaşlarınızla paylaşma talebiyle sona eriyor, böylelikle onların da ödül kazanabileceği vaat ediliyor. Bu üzere durumlarda siber hatalılar, dolandırıcılığı daha da yaymak için şahsen kurbanları araç olarak kullanıyor.

 

Sahte bir anket örneği

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Olga Svistunova, şunları söylüyor: “Dolandırıcılar her vakit suçsuz gezginlerin peşinde ve dolandırıcılık için onların tatil heyecanını amaç alıyor. Geçersiz bilet servislerinden konaklama ve anket dolandırıcılığına kadar, bu cins dolandırıcılar para ve ferdî bilgileri çalmak için çeşitli taktikler kullanıyor. Bu nedenle gezginlerin uyanık olmaları ve çevrimiçi seyahat faaliyetlerine katılırken dikkatli davranmaları çok değerli. Bu tuzaklara düşmemek için web sitelerinin gerçekliğini doğrulayın, emniyetli rezervasyon platformlarını kullanın ve uygun doğrulama formülleri olmadan asla ferdî yahut finansal bilgilerinizi paylaşmayın. Unutmayın ki biraz kuşkucu olmak, inançlı ve dolandırıcılıktan uzak bir tatil geçirmenizi sağlayabilir.”

Kaspersky uzmanları, tatil planlarken kendinizi müdafaanız için aşağıdakileri öneriyor:

  • Saygın web sitelerinden hizmet ismin. Rezervasyon yaparken sağlam ve uygun bilinen seyahat rezervasyon platformlarını, havayolu şirketlerini ve otel web sitelerini kullanın. İnanılmaz derecede düşük fiyatlar sunan, çok ferdî bilgi isteyen, tanıdık olmayan yahut kuşkulu web sitelerine karşı dikkatli olun.
  • Web sitesinin gerçekliğini doğrulayın. Rastgele bir süreç yapmadan yahut ferdî bilgilerinizi vermeden evvel web sitesinin URL’sinde inançlı irtibat olup olmadığını iki defa denetim edin (adresin yanında “https” ve asma kilit simgesini arayın). Küçük yazım yanılgıları yahut alışılmadık alan isimleri olan web sitelerine karşı dikkatli olun, zira bunlar dolandırıcılık faaliyetinin işareti olabilir.
  • Yorumları okuyun ve araştırma yapın. Gitmeyi planladığınız konaklama yerlerini, havayollarını yahut seyahat acentelerini düzgün araştırın. Başka gezginlerin tecrübeleri ve muhtemel tehlike işaretleri hakkında fikir edinmek için saygın kaynakların yorumlarını okuyun.
  • Güvenilir bir güvenlik tahlili kullanın. Kaspersky Premium gibi muteber bir güvenlik tahlili sizi seyahat kimlik avı da dahil olmak üzere bilinen ve bilinmeyen tüm dolandırıcılık çeşitlerine karşı koruyacaktır.
İlginizi Çekebilir;  Kaspersky, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesindeki şirketlerin hızla dijitalleştiği dönemde siber güvenlik risklerine dikkat çekti!

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.