Trabzon son dakika 2023

Efes Selçuk Büyük Taarruz’un 101. Yılında “O An’a ” tanıklık etti

Büyük Taarruz’un 101. Yılı Kurtuluş Yolu Anıtı’nda düzenlenen merasimle kutlandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan merasimde Çağdaş Ömrü Destekleme Derneği Selçuk Şubesi Lideri Metin Çıtak günün mana ve ehemmiyetini belirten bir konuşma yaptı.

Konuşmasında Türk Ulusu’nun hiçbir vakit bağımsızlığından ödün vermediğinin altını çizen Çıtak; “Esareti reddeden Aziz Türk Milleti bağrından çıkardığı Mustafa Kemal’in önderliğinde ulus devlet şuuruyla oluşan kahraman ordusu ile dünyaya örnek olacak Kurtuluş Destanını yazmaya başladı. Sonunda işgalcilere kesin darbeyi vuracak Büyük Taarruz 101 yıl evvel Afyon’da 26 Temmuz şafağında verilen, Ordular birinci maksadınız Akdeniz ileri” buyruğu ile çok çetin çarpışmalardan sonra birebir gün saat 12.30’da birinci düşman siperleri aşıldı. İşte “O an” içindir bu anıt.  Sayın Mehmet Aksoy “O anı” bu yapıtı ile gelecek jenerasyonlara ve sonsuza taşımıştır. Bu anıtın Selçuk’ta olması bizim ayrıyeten onurumuzdur”  dedi.

Metin Çıtak’ın konuşmasının akabinde Efes Selçuk Belediyesi Prof. Dr. İsmail Aka Kütüphanesi ve Toplumsal Aktiflik Merkezi kursiyerlerinden Zeynep Aslan “Kurtuluş Savaşı” isimli şiirini okudu.  Efes Selçuk Belediyesi Zeybek Grubu gösterisinin akabinde tüm iştirakçiler bir iştirakçiler saat 12.30’da Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün silüetinin Kurtuluş Yolu Anıtı’nda görülmesine bir kere daha heyecanla ve duygulanarak şahit oldular.

Heykeltıraş Mehmet Aksoy’un imzasını taşıyan Kurtuluş Yolu Anıtı, bir yüzünde Nazım Hikmet’in Kuvayı Ulusala destanını da taşıması ve Kurtuluş Savaşı’nın kademelerini anlatan bir yapıt olması açısından büyük ehemmiyet taşıyor. Anıt Efes Selçuk’un yanı sıra Türkiye’de de özel bir yapıt olarak biliniyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Sandıklara sığdırılan hayatların hikayesi selçuk efes kent belleği'nde

Yoruma kapalı.