Trabzon son dakika 2023

Egeli bilim insanından hayvansal yağa alternatif bitkisel çözüm

Ege Üniversitesi Besin Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Meltem Serdaroğlu yürütücülüğünde hazırlanan “Yeşil Modifikasyon ile Tasarlanmış Keten Tohumu ve Kabak Çekirdeği Proteinlerinin Tekno-Fonksiyonel Özelliklerinin ve Et Sistemlerinde Kullanımlarının Araştırılması” başlıklı Tarım, Ormancılık ve Veterinerlik Araştırma Dayanak Kümesi (TOVAG) projesi, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulundu. Proje takımı, çağdaş teknolojik usullerle keten tohumu ve kabak çekirdeği proteinlerinin yapılarını ve işlevlerini geliştirecek.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak proje grubunu makamında ağırlayarak tebrik etti. Prof. Dr. Budak, “TÜBİTAK nezdindeki başarılarımız akademisyenlerimizin verimli çalışmaları ve projeleri ile sürat kesmeden devam ediyor. Tam kurumsal akredite bir araştırma üniversitesi olarak üniversitemizin ismini duyuracak bilimsel çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Prof. Dr. Fatma Meltem Serdaroğlu ve takımını tebrik ediyor, çalışmalarında muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

“Gıda bileşenleri tedariğinde dışa bağımlılığı azaltacak”

Proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Fatma Meltem Serdaroğlu, “Projenin hedefi, tekno-fonksiyonel özellikleri zayıf olan keten tohumu ve kabak çekirdeği proteinlerinin bu özelliklerinin yeşil modifikasyon prosedürü ile geliştirilerek yeni besin bileşenleri üretilmesi ve bu bileşenlerin model sistem et emülsiyonlarında hayvansal yağ ikamesi olarak kullanılmasıdır. Bu yenilikçi süreç, besin sanayisindeki üreticilere sıhhat açısından daha yararlı eserler sunma potansiyeli taşıdığından besin bileşenleri tedariğinde dışa bağımlılığı azaltacak. Elde edilen bitkisel proteinlerin yüksek oranda doymuş yağ ve kolesterol içeren et eserlerinde hayvansal yağ yerine kullanılmasıyla, tüketici talebine uygun hale getirilmesi sağlanacak. Et sistemlerinde kullanılmasının yanı sıra emülgatör özelliği taşıması nedeniyle vegan tüketicilerin hayvansal eserlere alternatif olarak tüketebileceği eserlerde kullanılabilir bir besin bileşeni de üretilmiş olacak. Bu nedenle, sağlıklı hayat ve beslenme şuurunun arttığı günümüzde, bu proje, tüketici talebinin karşılanması konusunda epeyce büyük ehemmiyet arz ediyor” dedi.

İlginizi Çekebilir;  İnegöl Belediyesi Troy Karta Geçti

Proje takımında araştırmacı olarak Ege Üniversitesi Besin Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burcu Öztürk Kerimoğlu danışman olarak ise Ege Üniversitesi Besin Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yekta Göksungur yer alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.