Trabzon son dakika 2023

EÜ Edebiyat Fakültesinde 42’nci dönem mezunları kep attı

Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi 42’nci devir mezunları, merasimle kep attı. EÜ Merasim Şölen alanında düzenlenen mezuniyet merasimine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Ayönü, kısım liderleri, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Mezuniyet merasiminde konuşan EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Ege Üniversitesi, araştırma, eğitim ve topluma hizmet uygulamalarıyla bölgesel, ulusal ve üniversal ihtiyaçları karşılayan, Ar-Ge birikimini toplumun faydasına sunan, öğrenciyi merkeze alan, temel kıymetlerine bağlı mesleksel ve kültürel olarak donanımlı değişime açık, bilimsel kanıyı ömür biçimi olarak benimsemiş bireyler yetiştiren, öncü ve atılımcı misyonu ile 1955 yılından bu yana faaliyette bulanan Türkiye’nin en esaslı üniversitelerinden birisidir. Gayemiz; ulusal ve milletlerarası bilim ve teknoloji dünyası ile örgütsel bağları gelişmiş, kurumsal kültürü ve kimliği güçlü, örgütsel bağlılık ve aidiyetin yüksek olduğu, dünyadaki nitelikli üniversiteler ile muadil bir eğitim ve araştırma kurumu olmayı sürdürmek ve ‘Geleceği Üreten Türkiye’ amacına daha fazla katkı sunmaktır” dedi.

“Verimli bir akademik yılı geride bırakıyoruz”

Başarılı bir akademik yılı geride bıraktıklarını söz eden Prof. Dr. Ersan, “Dünyayı etkileyen pek çok olumsuzluk ve ülkemizde yaşanan sarsıntı felaketine karşın, tekrar sanattan spora tıptan endüstriye, edebiyattan sıhhate birçok alanda değerli başarılara imza attığımız çok verimli bir yılı geride bıraktık. Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Necdet Budak’ın, Öğrenci Odaklılık, Eğitim-Öğretimde Kalite ve Araştırma üniversitesi olma maksatlarına ulaşmış, dijitalleşme ve milletlerarasılaşma gayelerine ise emin ve sağlam adımlarla yürümektedir. Üniversitemizin muvaffakiyetinde ve her türlü faaliyetinde emeği ve katkısı olan bütün işçimize şahsım ve Ege Üniversitesi ismine bir sefer daha teşekkür ediyorum” dedi.

“Büyük sorumluluklar üstleneceksiniz”

Öğrencilere seslenen Prof. Dr. Ersan, “Öğrencilik sorumluluk gerektiriyordu. Bu sorumluluğunuzu yerine getirdiniz ve bugün mezun oluyorsunuz. Bundan bu türlü daha büyük sorumluluklar üstleneceksiniz. Sizler, üstleneceğiniz sorumlulukları yerine getirebilecek donanıma sahip olarak mezun oluyorsunuz. Artık ülkemizin dört bir yanına yayılıp mesleğinize başlamaya hazırsınız. Kendinize inancın, sorumluluk almaktan çekinmeyin. Kendinize, ailenize, devletinize, ülkenize ve insanlığa yararlı, farkındalık yaratan bireyler olacağınıza inanıyoruz. Hepinize başarılı bir meslek, huzur ve sıhhat dolu bir hayat diliyorum” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Amazon, teknoloji sınıfı açıyor!

“Üniversitemiz son 5 yılda büyük atılım gerçekleştirdi”

Ege Üniversitesinin 68 yıllık esaslı bir kurum olduğunu lisana getiren Dekan Prof. Dr. Yusuf Ayönü,  “1955 yılında kurulan, Ege Bölgesi’nin birinci, Türkiye’nin 4. Üniversitesi olan Ege Üniversitesi, Türkiye’de ve dünyada birçok birincilere imza atmış esaslı bir eğitim kurumudur. 47 yıldır eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Edebiyat Fakültesi de bu esaslı kurumun en eski ve deneyimli fakültelerinden birisidir. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın büyük gayreti ve motivasyonu ile son beş yıl içinde Ege Üniversitesi büyük bir atılım gerçekleştirmiştir. Ulusal ve memleketler arası sıralamalarda süratle yükselen üniversitemiz, araştırma üniversitesi statüsüne kavuşmuş, eğitim-öğretim, araştırma ve akademik-idari faaliyetlerinde gösterdiği muvaffakiyetler ile Yükseköğretim Kalite Heyeti tarafından Türkiye’de Kurumsal Akreditasyon dokümanı almayı hak eden birinci üniversite olmuştur” dedi.

Mezun öğrencilere seslenen Prof. Dr. Ayönü, “Edebiyat Fakültesi 42. periyot mezunları olarak dört yıllık şiddetli ancak hoş anılarla dolu bir seyahatin akabinde bugün Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden birinden mezun oluyorsunuz. Artık sizler de mezun olduğunuz kısımlardaki hocalarınız ile birer meslektaşsınız. Eğitim ve tahsilin ömür uzunluğu devam ettiğini, muvaffakiyetin altında yatan temel düsturun yaptığınız işi sevmekten geçtiğini unutmayın. Yıllardır büyük bir sabırsızlıkla bu günleri görmenin hayalini kuran bedelli veliler, eğitim hayatları boyunca maddi ve manevi manada takviye olduğunuz çocuklarınızın yaşadığı gururun mimarları olarak sizleri tebrik ediyorum. Öğrencilerimizin en düzgün eğitimi alıp en donanımlı halde mezun olabilmeleri için ellerinden gelen çabası sarf eden değerli hocalarımın önünde hürmet ile eğiliyorum. Yolunuz ve bahtınız açık, her şey gönlünüzce olsun” dedi.

“Egeli olmanın ayrıcalığını yaşadık”

Fakülte Birincisi Klasik Arkeoloji Kısmı mezunu Çağıl Öztabak, “Ege Üniversitesi öğrencisi olmanın ve bu yerleşkede eğitim görmenin büyük bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum. Muhtaçlık duyduğumuz her an basitçe bağlantıya geçebildiğimiz donanımlı hocalarımızla, yemyeşil kampüsümüzle, güçlü kütüphanemizle ve yerleşkenin hem içinde hem yakınında yer alan pek çok toplumsal imkanla, üniversite öğrenciliği sürecini her açıdan doyasıya yaşadığımıza inanıyorum. Böylesine büyük bir kurumun bizlere ikinci bir yuva haline gelmesine katkı gösteren herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Aydın Büyükşehir Belediyesi hızlandırılmış KPSS kursuna yoğun ilgi 

Konuşmaların akabinde EÜ Edebiyat Fakültesi 42’inci periyot mezunu 486 öğrenci, kep atarak mezuniyet heyecanını doyasıya yaşadılar. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.