Trabzon son dakika 2023

EÜ Sağlık Bilimleri Fakültesine “Engelsiz Üniversite” ödüllerinde iki bayrak

Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Yükseköğretim Şurası (YÖK) tarafından verilen “Engelsiz Üniversite” mükafatları kapsamında iki alanda bayrak almaya hak kazandı. EÜ Sıhhat Bilimleri Fakültesi, “Mekânda Erişilebilirlik” ile turuncu bayrak, “Eğitimde Erişilebilirlik” ile yeşil bayrak sahibi oldu.

 

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemizde engelli bireylerin eğitim öğretim, araştırma geliştirme ile toplumsal, kültürel ve sportif faaliyetlere iştirakini önceleyen manisiz bir ekosistem oluşturmak için ağır uğraş gösteriyoruz. Bu ağır çabalarımızın sonucunu YÖK tarafından verilen ‘Engelsiz Üniversite’ ödüllerinde bu sene de pek çok bayrak ve nişan aldık. Eğitim ve yerde erişilebilirlik ile aldıkları bayrak ödüllerinden ötürü Sıhhat Bilimleri Fakültemize ve Manisiz Üniversite alanında büyük bir özveriyle emek harcayan öğrencilerimiz ile akademik ve idari çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

“Engelsiz erişim ve manisiz eğitim”

Engelsiz eğitime büyük değer verdiklerini söz eden Dekan Prof. Dr. Esin Çeber Turfan ise,  “YÖK’ün kıymet verdiği hususların başında yükseköğretime girişte ve eğitim sürecinde yaşanan pürüzleri ortadan kaldırmak geliyor. Bu hususta, Ege Üniversitesinde Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak liderliğinde manisiz erişim ve manisiz eğitim başlığı altında pek çok çalışma yürütülüyor. Bizler de fakülte olarak üniversitemizin öncülüğü ve takviyeleri ile çok çalıştık ve başardık. Bu kapsamda yükseköğretimdeki engelli bireylerin yerlere, eğitsel imkânlara ve sosyokültürel faaliyetlere erişimi konusunda farkındalık oluşturmak ve uygun uygulamaları yaygınlaştırmak gayesiyle düzenlenen ‘Engelsiz Üniversite’ ödüllerinde  ‘Eğitimde Erişilebilirlik’ alanında başarılı olarak yeşil bayrak, ‘Mekanda Erişilebilirlik’ alanında da turuncu bayrak mükafatlarını aldık. Bundan sonraki süreçte bunun devamlılığını sağlamak ve yeni bayraklar almak için çalışmalarımıza sürat kesmeden devam edeceğiz” dedi.

 

“Engelli bireylerin tüm süreçlere aktif ve eşit iştiraki sağlanıyor”

Yükseköğretim Şurası, “Engelsiz Erişim” ve “Engelsiz Eğitim” temalarıyla yaptığı çalışmalar kapsamında düzenlediği “Engelsiz Üniversite Ödülleri”de üniversite yerleşke sonları içerisinde engelli bireylerin tam, faal ve eşit iştirakini sağlamak hedefiyle gerçekleştirilen çalışmaların tespiti, başarılı bulunanların ödüllendirilmesi ve kamuoyunda farkındalık oluşturulması maksadıyla her yıl “Engelsiz Üniversite Bayrakları” ve “Engelsiz Programı Nişanı” olmak üzere iki kategoride mükafatlar veriyor.

İlginizi Çekebilir;  Ege Üniversitesi TÜBİTAK 2209-A ve 2209-B Öğrenci Projelerinde Zirveyi Bırakmıyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.