Trabzon son dakika 2023

EÜ’de duayen bilim insanı Prof. Dr. İnci Erefe’nin ismi konferans salonuna verildi

Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Fakültesinde, Türkiye’nin birinci üniversite mezunu hemşiresi Prof. Dr. İnci Erefe’nin ismi konferans salonuna verildi.

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Konferans Salonuna, Ege Üniversitesinin ve Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nin birinci öğrencisi ve hemşirelik mesleğinin duayen akademisyenlerinden olan Prof. Dr. İnci Erefe’nin isminin verilmesi dolayısıyla  “Prof. Dr. İnci Erefe Konferans Salonu” açılış merasimi düzenlendi. Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Prof. Dr. İnci Erefe Konferans Salonu önünde gerçekleştirilen merasime Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez, Prof. Dr. İnci Erefe ve oğlu Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Anabilim Kısmı öğretim üyesi Doç. Dr. Murat İsfendiyaroğlu, Dekan Yardımcıları, akademisyenler, idari çalışanlar ve öğrenciler katıldı.

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Dönmez “Fakültemiz İdare Kurulu’nun kararı, Ege Üniversitesi İsimlendirme Teklif Kurulunun raporu ve Üniversitemiz Senatosu gündemine alınan Hemşirelik Fakültesinde bulunan konferans salonuna Prof. Dr. İnci Erefe Konferans Salonu isminin verilmesi teklifi senato toplantısında görüşülüp kabul edildi. Üniversitemizin, Fakültemizin birinci öğrencisi, birinci mezunu olan ve mesleğimize büyük katkıları olan Prof. Dr. İnci Erefe hocamızın isminin konferans salonumuza verilmesinin memnunluğu ve gururunu yaşıyoruz. Böylelikle konferans salonumuz bilimsel paylaşımlara hocamızın ismi ile yer oldu, iyi ve uğurlu olsun” dedi.

Prof. Dr. İnci Erefe ise “Hayatım boyunca bana yetecek bir gurur yaşıyorum. Ege Üniversitesine ve Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesine gösterdiğiniz vefa için teşekkür ederim. Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi ailesinin bir kesimi olmaktan onur duyuyorum” dedi. 

Prof. Dr. İnci EREFE’nin kısa özgeçmişinin de yer aldığı “Prof. Dr. İnci EREFE Konferans Salonu” açılışı iştirakçiler ile birlikte kurdele bölümü ile gerçekleştirildi.

PROF. DR. İNCİ EREFE

İzmir’de 1935’te doğdu. 1955 Ekim’inde Türkiye’nin birinci Hemşirelik Yüksekokulunun birinci öğrencisi olan Prof. Dr. Erefe, Ege Üniversitesi Yüksek Hemşirelik Okulu’ndan, 14 Ağustos 1959 tarihinde mezun oldu ve okula öğretmen olarak atandı. Okulda uzun yıllar, ’Hemşirelik Esasları’, ‘Hemşirelik Tarihi’, ‘Ziyaretçi Hemşirelik’ ve ‘Halk Sıhhati Hemşireliği’ derslerini yürüttü. Tıp Fakültesi Kollayıcı Hekimlik ve Halk Sıhhati Kürsüsünden 1968 yılında tıp bilimleri tabibi olarak mezun oldu. Tıpkı yıl kürsüde uzman asistan oldu ve tıpkı vakitte hemşirelik okulundaki misyonlarını de yürütmeye devam etti. Halk Sıhhati Hemşireliği doçenti unvanını 1977 yılında aldı. Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu’nda 1977-1994 yıllarında Halk Sıhhati Hemşireliği Anabilim Kolu Başkanlığını yürüttü birebir zamanda 1981-1986 yılları ortası okul müdür yardımcılığına atandı. Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Dergisi’nin 1985 yılında yayınlanmasına öncülük etti. Doç. Dr. Erefe, 1986 yılında Hemşirelik Yüksekokulu Müdürlüğü misyonuna atanarak, 1995 yılına kadar üç devir bu misyonu yürüttü. Profesör takımına 1989 yılında atandı ve 1989-1994 yıllarında, Ege Üniversitesi Hastanesi Hemşirelik Müdürlüğü misyonunu yürüttü.

İlginizi Çekebilir;  Çiğli Belediyesi'nden Üniversite Adaylarına Rehberlik Desteği

Prof. Dr. Erefe, 1990- 1994 yıllarında Sıhhat Bakanlığı Hemşirelik Daire Başkanlığı‘nda danışmanlık yaptı. Türkiye Parazitoloji Derneği kurucu üyeliği ile birlikte, AIDS Savaşım Derneği, Türk Hemşireler Derneği, Türk Üniversiteli Bayanlar Derneği, Türk Bayanlar Birliği üyelikleri ve Hemşirelikte Araştırma Geliştirme HEM-AR-G Derneği (kurucu) üyelikleri bulunuyor. Ayrıyeten üniversitelerimizde yayınlanan Hemşirelik Yüksekokulu Mecmualarının çabucak hepsinde “Bilim Heyeti Üyeliği” ve “Danışmanlık” yaptı. Kısım muharriri, müellif ve editör olarak vazife aldığı yedi kitabı ve yurt içi bilimsel mecmualarda yayınlanmış çok sayıda makalesi ve gerçekleştirdiği bilimsel toplantıları bulunuyor.  Prof. Dr. Erefe, 1998 yılında Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sıhhat Yüksekokulu Müdürlüğü’ne atanarak yüksekokulun akademik kuruluş çalışmalarını yürüttü ve kısa müddette büyük gelişim sağlamasına katkı yaptı ve 16 Nisan 2002 tarihinde emekli oldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.