Trabzon son dakika 2023

Fikir İnsanı Erol Güngör Vefatının 40’ıncı Yılında Konya’da Anıldı

FİKİR İNSANI EROL GÜNGÖR VEFATININ 40’INCI YILINDA KONYA’DA ANILDI

 

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin takviyesiyle Selçuk Üniversitesi ve Muhafazakar Fikir Mecmuası tarafından “Vefatının 40. Yılında Erol Güngör Sempozyumu” gerçekleştirildi. Sempozyumda Güngör’ün, fikri ve entelektüel dünyaya tesiri, alanında ehil akademisyenlerin iştirakiyle ortaya konuldu.


Türkiye’nin yetiştirdiği değerli fikir insanlarından Erol Güngör, vefatının 40. yılında Konya’da düzenlenen sempozyumla anıldı.

Selçuk Üniversitesi Sultan Alparslan Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Vefatının 40. Yılında Erol Güngör Sempozyumu”nun açılışında konuşan Muhafazakar Niyet Mecmuası Kurucu Editörü Serhat Buhari Baytekin, Erol Güngör’ün, bir akademisyen olarak akademinin ve kendi mesleksel sonları içinde kalmamış, entelektüel, tarihi ve toplumsal olarak kıymetli gördüğü birçok alanda fikirlerini ortaya koyan bir isim olduğunu anlattı. Baytekin, sempozyumun gerçekleşmesine katkı sağladığı için Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ve Selçuk Üniversitesi’ne teşekkür etti.

“UMUYORUM BU ÇALIŞMA SUYA ATILAN BİR TAŞ ÜZERE DALGA DALGA YAYILMASINA VESİLE OLUR”

Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu, Erol Güngör’ün bugünün gençliğine hem bilgi hem de amel noktasında örnek şahsiyetlerden birisi olacağını düşündüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Hocamızın hem toplumsal sorunlara bakışı hem insanın kemalatı için önerdiği bahisler son derece hayata geçirilebilirdir. Yerli ve ulusal bir duruştur. Umuyorum bu çalışma suya atılan bir taş üzere dalga dalga yayılmasına vesile olur.”

“EMANETİ DAHA GÜZEL YERLERE TAŞIMA ŞUURUYLA HAREKET EDİYORUZ”

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, Erol Güngör’ün vefatının 40’ıncı yılında bu türlü bir programda yer almaktan onur duyduklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Selçuk Üniversitesi rektörü olarak halefi olmakla iftihar ettiğim Erol Güngör, her gün üniversitemizin yeni kurulduğu bir devirde rektörlük yaparak bugün Selçuk Üniversitesi’nin üzerine inşa olunduğu temellerin atılmasında değerli rol oynamıştır. Biz de bu emaneti daha âlâ yerlere taşıma şuuruyla hareket ettiğimizin bilinmesini isterim. Vefatının 40’ıncı yılında büyük münevveri anmak, anlamak ve anlatmak için bir ortaya geldiğimiz bugün sundukları katkılarla sempozyumun gerçekleşmesine vesile olan Konya Büyükşehir Belediyemize ve Muhafazakar Fikir Derneğimize teşekkür ediyorum.”

İlginizi Çekebilir;  EÜ'den "Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türk Dış Politikası: Tarih ve Gelecek Arasında" Konferansı

“EROL GÜNGÖR YAŞADIĞI PERİYOTTA ÇOK GENİŞ BİR OKUYUCU KİTLESİNDE TESİRLİ OLDU”

AK Parti Ankara Milletvekili Vedat Alım de düşünürlerin ve fikir adamlarının yaşadıkları periyotlarda çok fazla anlaşılmayabildiklerine değinerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yaşadığı devirde de Erol beyefendisi çok geniş bir okuyucu kitlesinde tesirli olmuştur. Erol Güngör’ün birçok kitabı bugün yazılmış üzeredir. Zira hocanın tahlil kabiliyeti çok yüksekti ve onun gerisinde tarih şuuru vardı. Muhafazakar Fikir Dergisi’ne, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ve Selçuk Üniversitesi’ne gösterdiği vefadan, yaptıkları bu tertipten ötürü çok teşekkür ediyorum.”

SEMPOZYUM OTURUMLARLA DEVAM ETTİ

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin dayanağıyla Selçuk Üniversitesi ve Muhafazakar Niyet Mecmuası tarafından düzenlenen sempozyum, açılış konuşmalarının akabinde oturumlarla devam etti.

Birinci oturum “Bir Münevver Olarak Erol Güngör” başlığında Prof. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen başkanlığında; Prof. Dr. Naci Bostancı, Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Prof. Dr. Yasin Aktay ve Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın değerlendirmeleriyle tamamlandı.

“Entelektüel Fikir Hayatının İzleri” başlığında ve Dr. Murat Yılmaz’ın başkanlığındaki ikinci oturumda Prof. Dr. Fahri Yetim, Öğr. Gör. Erhan İşseveroğlu, Dr. Cenk Beyaz ve Dr. Mehmet Dinçaslan, Güngör’ü konuştu.

“Sosyoloji ve Psikoloji Kavşağında Erol Güngör” başlıklı üçüncü oturum Prof. Dr. Reşat Açıkgöz’ün başkanlığında, Prof. Dr. Sami Şener, Dr. Veyis Güngör, Doç. Dr. Gökhan Arslantürk, ­Seval Yücetürk ve Arş. Gör. Hasan Remzi Eker ile devam etti.

“Toplum Tasavvurunda Tarih, Kültür ve Medeniyet” başlıklı dördüncü oturuma Prof. Dr. Beylü Dikeçligil başkanlık yaptı. Prof. Dr. Mevlüt Uyanık, Prof. Dr. H. Aliyar Demirci, Doç. Dr. İlyas Hatası, Ayşe Çelik ve Burcu Salık bu oturumda Güngör’ü andı.

“Siyasi ve Toplumsal Fikriyatıyla Erol Güngör” başlıklı oturumla sona eren ve Dr. Yunus Şahbaz’ın başkanlık yaptığı son oturumda ise Doç. Dr. Fikret Çelik, Dr. Hüseyin Özil, Dr. Ahmet Kılıç ve Tuğçe Arslan yer aldı.

İlginizi Çekebilir;  10. Eker I Run Katılımcıları İyilik Peşinde Koşacak

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.