Trabzon son dakika 2023

Ford Otosan’dan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılına Yakışan Yatırım: “Geleceğin Fabrikası”

Ford Otosan’dan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılına Yakışan Yatırım: “Geleceğin Fabrikası”

 

Ford Otosan, otomotiv sanayisinin sürdürülebilir ve teknolojik dönüşümüne liderlik etme vizyonu doğrultusunda, inovatif ve verimli tahlillerle tekrar tasarladığı Yeniköy Fabrikasını tanıttı. 2021’de duyurulan 2 Milyar avroluk, Türkiye’nin en büyük otomotiv yatırımının bir modülü olan Yeniköy Fabrikası, operasyonel harikalık, akıllı fabrika uygulamaları, verimlilik ve sürdürülebilirlik alanında yeni kriterler belirliyor.

 

Geleceğin Fabrikası’nda gelişmiş robotik, yüksek otomasyon düzeyleri, bilgi analitiği, yapay zekâ ile yönlendirilen uçtan uca idare, çok katlı atölyeler ve gürültüyü azaltan montaj çizgileri yer alıyor. Ayrıyeten Yeniköy, fotovoltaik cam duvarlar ve güneş takip sistemleri üzere yenilikçi teknolojilerle güç verimliliği ve karbon nötr olma yolunda kıymetli adımlar atarak otomotiv sanayisindeki sürdürülebilirlik standartlarını yine tanımlıyor.

 

Gelecek vizyonu doğrultusunda kapsamlı yatırımlarını hayata geçiren Ford Otosan; sürdürülebilir, dijital ve verimli tahlillerle yine tasarladığı Yeniköy fabrikasını 4 Kasım 2023’te bir merasimle açtı.

 

Fabrikanın açılış merasimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Koç Holding İdare Şurası Lideri Ömer M. Koç, Koç Holding İdare Şurası Lider Vekili ve Ford Otosan İdare Şurası Lideri Ali Y. Koç, Ford Pro Avrupa Lideri Hans Schep, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Kümesi Lideri Haydar Yenigün, Ford Otosan Genel Müdürü İtimat Özyurt ve Ford Otosan Genel Müdür Baş Yardımcısı Josephine Payne yanı sıra Kocaeli lokal protokolünün iştirakleri ile gerçekleşti.

 

Yeniköy Fabrikası’nın tekrar inşası, Ford Otosan’ın otomotiv endüstrinin elektrikli dönüşümüne liderlik etme misyonuyla 2021’de açıkladığı ve Türk özel dalının bugüne kadarki en büyük yatırımı olan 2 milyar avroluk vizyon projesinin bir kesimini oluşturuyor.  Ford Otosan’ın yenilikçi bakış açısını yansıtan Yeniköy Fabrikası, tıpkı vakitte şirketin, Ford’un Avrupa’daki ticari araç üretim üssü olarak mühendislik ve üretim gücünü global sahneye taşıma kararlılığını ortaya koyuyor.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Ford Otosan’ın ülkemizin amiral gemisi olmayı sürdüreceğinden kuşku duymuyoruz

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılış merasiminde yaptığı konuşmada “Dünya markası Ford’un mühendislik ve üretim gücünün bir yansıması olan Yeniköy’deki bu tesis, pek çok öncü özelliğiyle geleceğin fabrikası unvanını hak ediyor. Ülkemizin üretim ve ihracat gücüne kıymetli katkı sağlayacak bu tesis hem içten yanmalı hem de elektrikli araç üretebilen özelliğiyle öne çıkıyor. Geleceğin fabrikası Yeniköy, yeni kuşak Transit Custom’un yanı sıra elektrikli Transit ve Volkswagen’in bir tonluk ticari aracının üretimine de konut sahipliği yapacak. Avrupa’nın en çok satan van’ı olan Ford Transit Custom’ın yeni versiyonunun ülkemizdeki ve dünyadaki müşterilerine iyi olmasını diliyorum. Ford Otosan otomotiv endüstrinin gururu olmayı sürdürüyor.” dedi.

 

Erdoğan, şu tabirleri kullandı: “Dünyanın 94 farklı ülkesinde Türkiye’de üretilen Ford hafif ticari araç ve kesimlerinin kullanımını görmek bizim için kıvanç kaynağıdır. Geçen yıl toplam 6,2 milyar dolarlık ihracat sayısına ulaşarak otomotiv dalının ihracat şampiyonu unvanını devam ettiren Ford Otosan’ı bu muvaffakiyetinden ötürü ayrıyeten tebrik ediyorum. Otomotiv üretiminde dünya sıralamasında 5 yılda 15’inci sıradan 13’üncü sıraya yükselmiş olmamız gerçek istikamette ilerlediğimizi gösteriyor. Türkiye olarak, Togg’un yollara çıkışının tetiklediği ilgiyle süratle gelişen bir elektrikli araç piyasasına sahip olma yolunda ilerliyoruz. Hedefimiz ülkemizi elektrikli araç ve batarya üretiminde dünyanın önde gelen oyuncularından bir haline getirmek. Bilhassa elektrikli araç üretiminde Ford Otosan’ın yaptığı atılımları yakından takip ediyoruz. Ford Otosan’ın 2022 yılında Kocaeli fabrikasında sınırdan indirdiği E-Transit ile attığı adımın devamının geleceğine inanıyoruz. Ford Otosan’ın elektrikli araç üretim ve satışında ülkemizin amiral gemisi olmayı sürdüreceğinden kuşku duymuyoruz. Ford Otosan’a dayanak olmaya devam edeceğiz. Ford Otosan’ın bugün burada açılışını yaptığımız yatırım üzere adımları, Türkiye Yüzyılı’nın şimdiden ortaya çıkan meyveleri olarak değerlendiriyorum.

Geleceğin Fabrikası olarak nitelendirilen Yeniköy; teknolojik ve sürdürülebilir ilerlemeye yapacağı katkılarla Ford Otosan’ın ve Türkiye’deki otomotiv ekosisteminin rekabet gücünü artıracak, ihracat potansiyelini yükseltecek. Ayrıyeten araç üretimindeki artışa bağlı olarak tedarikçilerin bölgeye taşınması yan sanayi kesiminde büyümeyi teşvik edecek ve istihdam imkanları yaratacak.

 

Koç Topluluğu ve Ford Motor Company ortasındaki esaslı iştirakin simgesi Ford Otosan’ın kurulduğu günden bu yana gelecek odaklı bir vizyonla, ‘ilk’leri başarmaya ve kıymet üretmeye devam etmekte olduğunu vurgulayan Koç Holding İdare Konseyi Lider Vekili ve Ford Otosan İdare Konseyi Lideri Ali Y. Koç ise, “Cumhuriyetimizin ikinci asrına girerken, ‘Geleceğin Fabrikası’ olarak isimlendirdiğimiz Yeniköy fabrikamızı yaklaşık dört kat büyüterek ve daha da çağdaşlaştırarak hizmete alıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında açılışını yaptığımız bu yeni jenerasyon fabrika, endüstriyel harikalık standartları açısından yepisyeni bir çağın başlangıcını temsil ediyor. Fabrikamız, ‘Avrupa’nın önde gelen elektrikli ticari araç üreticisi’ pozisyonumuzu pekiştirecek. Direkt yaratacağı çok büyük katma pahanın yanı sıra, bizi en çok heyecanlandıran konu, tedarik ekosistemimizi geliştirecek olması, münasebetiyle Türkiye’nin otomotiv yan endüstrinin ve Türkiye otomotiv ekosisteminin global rekabetçiliğini daha da artıracak ve hudutlarımızın ötesine hizmet edecek. Türkiyemizin daha parlak yarınları için Koç Topluluğu ‘Ülkem varsa, ben de varım’ demeye devam edecek’ dedi.

 

Ford Otosan’ın devlet ve özel dalın omuz omuza verdiği vakit sanayi alanında neleri başarabileceğinin en kıymetli ispatı olduğunu belirten Ali Y. Koç, “Bu stratejik yatırımları ülkemize çekebilmemiz, devletimizin sağladığı kolaylıklar, dayanaklar ve cömert teşviklerle mümkün oldu. Başta, bu seyahatimizin daima bir kesimi olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, çok pahalı Bakanlarımıza, ilgili devlet kurumlarımızın değerli yetkililerine en içten şükranlarımızı sunuyorum. Sizlerin gelecek vizyonumuza olan inancı sayesinde bu yatırımları gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

 

Ford Pro Avrupa Genel Müdürü Hans Schep ise: “Yeniköy Fabrikası, Avrupa’daki ticari araç operasyonlarımız bir dönüm noktası ve Ford Pro gayelerimizi gerçekleştirme seyahatimizde son derece değerli bir adımı temsil ediyor. Sekiz yıldır Ford’u Avrupa’da ticari araç liderliğine taşıyan Transit Custom ailesini en yeni ve büsbütün elektrikli versiyonları ile birlikte bu özel tesisin sunduğu kalite, ileri teknoloji ve azamî randımanla üreteceğiz.” diye konuştu.

 

Ford Otosan Yeniköy Fabrikası: Transit Ailesinin Avrupa’daki tek üretim üssü

 

Ford Otosan’ın Kocaeli Fabrikaları, yıllardır Avrupa’nın ve Türkiye’nin en çok satan ticari aracı olan Transit ailesinin Avrupa’daki tek üretim merkezi, Transit Custom’un ise dünyadaki tek üreticisi pozisyonunda. Fabrikada, yenilikçi özellikleri ve akıllı teknolojileriyle daha yüksek verimlilik ve performans sunan yeni kuşak Transit ve Tourneo Custom üretiliyor. Yeni kuşak Custom serisinin gelecekteki üyeleri ortasına 2024 yılında çizgiden inecek büsbütün elektrikli E-Transit Custom da yer alacak. Fabrikada ayrıyeten Ford ve Volkswagen iştirakine ilişkin yeni kuşak 1 ton Volkswagen ticari araç da üretilecek.

 

Yeniköy Fabrikası, yeni kuşak 1 tonluk araçları üretmek üzere kapasitesini 2025 yılında 405.000 adede ulaştıracak.

 

Güven Özyurt: Yeniköy fabrikasını tüm otomotiv ekosisteminin geleceğine açılan bir kapı olarak görüyoruz

 

Ford Otosan’ın Cumhuriyet’in tüm temellerini kendine pusula edinerek, 60 yılı aşkın müddettir tüm faaliyetlerini ülkeye katkı odağında yürüterek otomotiv endüstrisinin dönüştürücü gücü olduğuna dikkat çeken Ford Otosan Genel Müdürü İtimat Özyurt “Gelecek odaklı yatırımlarımızla, ülkemizdeki otomotiv ekosistemi ve tedarikçilerimizle birlikte büyüyoruz. Bugün, Avrupa’nın en büyük ticari araç üssü pozisyonundaki Kocaeli tesislerimiz, akıllı fabrika ve sürdürülebilirlik uygulamalarıyla geleceği şekillendirme konusundaki vizyonumuzun en somut örneğidir.  Cumhuriyetimizin 100. Yılında; inovasyon ve ilerlemenin bir ortaya geldiği, yeni kuşak araçlarla otomotiv ekosisteminin geleceğine açılan bir kapı olarak gördüğümüz Yeniköy Fabrikası’nın açılışını yapmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

 

Sürdürülebilirlikte öncü: Türkiye’de ve Ford dünyasında birinci kere uygulanan verimlilik çözümleri

 

‘Gelecek Şimdi’ vizyonuyla otomotiv ekosistemini dönüştürmek üzere uzun periyot sürdürülebilirlik gayelerini belirleyen ve adım adım ‘karbon nötr’ olma yolunda ilerleyen Ford Otosan, Yeniköy fabrikasında devreye aldığı yenilikçi, etraf dostu ve güç verimliliği yüksek uygulamalarıyla fark yaratıyor. Yeniköy, Ford tesisleri içinde ve Türkiye’nin otomotiv bölümünde birer birincisi teşkil eden öncü uygulamalarıyla dikkat çekiyor.

 

Türkiye otomotiv dalında ve Ford fabrikaları ortasında birinci olan fabrikanın ön cephesine kurulan ‘Fotovoltaik Cam Duvar’, güneş gücünü elektrik gücüne çevirerek Yeniköy fabrikasının güç muhtaçlığının kıymetli bir kısmını karşılıyor. Ford Otosan, yan cephedeki ‘Fotovoltaik Cam’ ve çatılardaki güneş panelleri ile elde ettiği yenilenebilir elektriği bina aydınlatmasında kullanarak elektrik tüketiminden tasarruf ediyor. Bir öbür yenilikçi uygulamalardan biri olan ‘Güneş Takip Sistemleri’ teknolojisi üretim alanlarının azamî gün ışığından yararlanmasını sağlıyor. Üretim alanındaki ısıtma gereksinimi ise ‘Güneş Duvarları’ sistemi ile desteklenerek doğalgaz tüketimini azaltıyor.  

 

Üretimin geleceğini temsil eden son teknolojiler

 

Kocaeli’ndeki akıllı fabrika uygulamaları ile 2019’da Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Öncü Fabrika Ağı’na (Global Lighthouse Network) girmeye hak kazanan Türkiye’deki birinci, dünyadaki dört otomotiv üreticisinden biri olan Ford Otosan, akıllı fabrika olarak isimlendirdiği ‘Endüstri 4.0’ çalışmalarını da Yeniköy ile bir üst düzeye taşıyor.   

 

Anlık data ve yapay zekâ ile uçtan uca yönetilen Yeniköy, yüksek otomasyon düzeyiyle de dikkat çekiyor. Yeniköy’de gelişmiş robotik, makine görüşü ve yapay zekâ uygulamaları ve simülasyon modellerine dayalı operasyonların dijital ikizleri kullanılıyor. Endüstriyel ekipmanlardan sensörlerle data toplanıyor ve bunlar Objelerin İnterneti ile birbirine bağlanıyor.

 

Akıllı fabrikaların temel özelliği olan kapalı döngü modelinin işletildiği Yeniköy’de üretim planlaması gelişmiş data analitiği ile gerçekleştiriliyor. Böylelikle talep, arz ve süreç sapmalarındaki değişiklikler karşısında üretimin optimize edilmesi sağlanıyor.

 

Yeniköy içerdiği birçok yeni jenerasyon teknolojinin yanı sıra akılcı tahlilleriyle de öne çıkıyor. Ford Otosan mühendisleri tarafından sıfırdan tasarlanıp hayata geçirilen çok katlı mimariye sahip kaynak ve montaj atölyeleri ile üretim sınırlarının randımanı artıyor. Bu yenilikçi mimari, takımlar ortası iş birliğini artırırken farklı iş istasyonları ortasında bölünmeyi azaltıyor. Ayrıyeten Ford Otosan montaj çizgilerinde birinci defa havalı presleme ekipmanı yerine kablosuz ve şarj edilebilir matkaplar kullanarak ‘sessiz fabrika’ seviyesine ulaşıyor.

İlginizi Çekebilir;  Toprak Havuzlarda Yetiştirilen Balıklar Dünyaya Açılıyor

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.