Trabzon son dakika 2023

Fransa’daki olaylar Avrupa’ya yayılır mı

Dr. Güler Kaya: “Tüm Avrupa, Fransa’dakine emsal meselelere gebe”

Fransa’da, trafik polisinin Cezayir – Fas kökenli 17 yaşındaki bir genci öldürmesi sonucu olaylar başlamış ve giderek şiddetlenmişti. 27 Haziran’dan beri devam eden olaylara ait değerlendirmelerde bulunan Üsküdar Üniversitesi Politik Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Güler Kalay, halkın reaksiyonunun anlık ve tek seferlik bir tavır olarak değerlendirilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Fransa’da toplumsal reaksiyonun nedeni olarak artan sığınmacı oranı ve yoksulluğun altını çizen Kalay, “Sadece Fransa’nın karşı karşıya kaldığı bir durum değil, tüm merkez Avrupa emsal sıkıntılara bağlı toplumsal olaylara hamile diyebiliriz.” açıklamasını yaptı.

Üsküdar Üniversitesi Politik Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Güler Kalay, Fransa trafik polisinin 17 yaşındaki bir genci vurarak öldürmesinin akabinde çıkan ve şiddetle devam eden olaylar sürüyor. 

“Fransa’daki reaksiyon, anlık ve tek seferlik bir tavır değil!”

Fransa’da 27 Haziran’da trafik polisi tarafından 17 yaşındaki bir gencin öldürülmesinin akabinde çıkan olayları pahalandıran Dr. Öğr. Üyesi Güler Kalay, “Fransa’yı iç savaşın eşiğine getiren olaya karşı, Fransız halkının reaksiyonunu anlık ve tek seferlik bir tavır olarak değerlendirmemek gerektiğini düşünüyorum.” diyerek kelamlarına başladı.

Resmi makamlara karşı gelişen tavrın pratiğe dökülmesinin ve bu türlü bir olayla kontaklı oluşunun aslında Fransa toplumundaki esaslı sosyo-etnik problemleri ortaya koyduğunu tabir eden Kalay, “Emmanuel Macron’un, ‘sorumluları cezalandırma çağrısı’ ve ‘hiçbir şeyin genç birinin öldürülmesini haklı çıkarmayacağı’ istikametindeki açıklamalarını titizlikle okumak gerekir.” dedi.

“Hükümet eski yanılgılardan kaçınıyor”

2005 yılı sonbaharında tekrar Fransa’da yaşanan olayları hatırlatan Dr. Kalay, “Macron’un, o dönemki Fransa Cumhurbaşkanı olan Sarkozy’nin yanılgılarından kaçındığını söyleyebiliriz. Sarkozy, Kuzey Afrika kökenli bir gencin öldürülmesi olayını protesto edenleri ve sokak hareketlerini bastırmak için sert bir tavır sergilemişti. Lakin bu sert tavır protesto aksiyonlarının daha da artmasına ve tüm Fransa’yı tesiri altına alan kundaklamalara dönüşmesine neden olmuştu. O denli ki; Fransız hükümeti o devir, lokal makamların sokağa çıkmasını yasaklayan 1955 tarihli inanılmaz hal yasasının tekrar uygulanmasını gerekli görmüştü. Ekim-Kasım 2005’te Fransa’nın tamamı, pogromlara (katliamlara) ve kundaklamalara dönüşen şiddetli protestoları izledi.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Rosatom'un Rüzgâr Enerjisi Kapasitesi 1 GW'a Ulaştı

“Toplumsal reaksiyon, sığınmacı oranı ve artan yoksullukla irtibatlı.” 

Son olaylara bakıldığında yeniden misal bir toplumsal patlamadan bahsedilebileceğini lisana getiren Dr. Öğr. Üyesi Güler Kalay, “Protestocuların geneline bakıldığında ataları denizaşırı kolonilerden, bilhassa Afrika Kıtası’ndan, Fransa’ya taşınan gençler dikkat çekiyor. 2005 yılındaki olaylarla karşılaştırıldığında, ortadan geçen 18 yılda artan yoksullukla birlikte Fransa’ya sığınmacı olarak yerleşen yabancıların sayısındaki artış, toplumdaki faal kitlenin büyümesiyle, evvelkine nazaran daha yıkıcı sonuçlar ortaya çıkabilir. 2022 yılındaki sığınmacıların oranında 2021 yılına kıyasla yüzde 31’lik bir artış bulunuyor. Gerek sığınmacı oranındaki bu değerli artış gerekse artan yoksulluk, toplumsal reaksiyonun değerli nedenleri ortasında.” sözlerini kullandı.

“Sadece Fransa’nın değil, tüm Avrupa’nın sorunu”

Fransız halkının yoksullaşmasındaki dolaylı rolü nedeniyle Ukrayna-Rusya Savaşı’nın tesirlerini de göz gerisi etmemek gerektiğine değinen Kalay, “Bu noktada geçtiğimiz kış aylarındaki doğalgaz fiyatlarına bağlı olarak ortaya çıkan protestoları hatırlamakta yarar var. Toplumun fakirleşmesinin temelinde elbette öbür değerli faktörler de bulunuyor. Bilhassa 20’inci yüzyılın son çeyreğindeki neoliberal iktisat siyasetlerinden bahsedilebilir. Bunlar ayrıyeten ayrıntılandırılması gereken hususlar. Fakat Fransız varoşlarındaki fakirleşmenin daha uzun bir geçmişi olduğunu göz gerisi edemeyiz.” dedi.

Protestocu profiline bakıldığında da ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ini oluşturan en fakir kesitin dikkat çektiğini belirten Kalay, kelamlarını şöyle tamamladı:

Cezayirli gencin vefatı bir kıvılcım…

“Sosyo-etnik problemlerin fakirleşmeyle daha da büyümesinin toplumsal patlamaya dönüşmesi için yalnızca bir kıvılcıma muhtaçlığı kalır. Cezayirli gencin öldürülmesini de bu kıvılcım olarak isimlendirebiliriz. Aslında bu yalnızca Fransa’nın karşı karşıya kaldığı bir durum değil, tüm merkez Avrupa benzeri meselelere bağlı toplumsal olaylara hamile diyebiliriz. Bu da öteki ülkelere sıçramasını açıklıyor. Protesto dalgası denetim altına alınabilse bile, mevcut temel problemlere kalıcı tahliller üretilmediği sürece yeni toplumsal çatışmalardan kaçınılamayacağı açıktır.”

İlginizi Çekebilir;  Kingston Yüksek Güvenlikli USB'si IronKey D500S'i Duyurdu

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.