Trabzon son dakika 2023

Gelinkaya ‘Mavi Bayrak’ına kavuştu

Gelinkaya Halk Plajı Mavi Bayrak Merasiminde konuşan Urla Belediye Lider V. Kaymakam Murtaza Dayanç, Urla’da Gelinkaya ile 7’ye ulaşan Mavi Bayraklı plaj sayısını 2024’te 10’a ulaştıracaklarını söyledi

Binlerce yıllık deniz ve liman kenti Urla’mızın Gelinkaya Halk Plajı Mavi Bayrak Merasimi büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Mavi Bayrak’ı göndere çekilen Gelinkaya Halk Plajı’nın Mavi Bayrak Sertifikası yetkililer tarafından Urla Belediye Lider V. Kaymakam Murtaza Dayanç’a teslim edildi. Yapılan merasime Urla Belediyesi Lider V. Kaymakam Dayanç’ın yanı sıra İzmir Vali Yardımcısı Faik Arıcan, Kıyı Güvenlik Ege Deniz Bölge Kumandanı Tuğamiral Serkan Tezel, Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, Vilayet Sıhhat Müdürü Doç.Dr. M. Emre Erkuş, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Ali Armağan Karaca, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Duman, İlçe Jandarma Kumandanı Üsteğmen Adem Aydoğdu,Türkiye Etraf Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) İzmir ve Kuzey Ege Vilayetleri Koordinatörü Doğan Karataş, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Merasimde konuşan İzmir Vali Yardımcısı Faik Arıcan, dünyada tüm ülkelerin uğraştığı alanlardan birisinin turizm olduğuna işaret ederek şunları söyledi: “Ülke gelirlerini artırma manasında turizm değerli bir pasta. Ülkeler bu pastadan hisse kapabilmek için olabildiğince uğraş içerisinde. Ancak ülkemiz iklimi ile tabiatı, kıyıları ve yaylalarıyla aslında doğal olarak bu pastadan yüksek hisseler alabilecek durumda lakin bunun yanında da kimi kriterler etiketler var. Bu etiketlerden birisi de merasimini yaptığımız Mavi Bayrak. Kolay alınmayan 33 kriteri olan milletlerarası mahiyette bir etiket bu. Dünyada biz üçüncü sıradayız lakin potansiyelimize baktığımıza birinci olmamak için hiçbir sebep yok. Dünyada üçüncüyüz, ülkemizde de ilimiz üçüncü durumda. Çok bedelli kıyılarımız imkanlarımız var. Bunları rafine edip vatandaşlarımızın hizmetine sunmak için biraz çaba gerekiyor. Alması kolay değil lakin önümüzdeki periyotlarda bunu artırmak uğraşı içinde olmamız gerekiyor. Mavi bayrak kazanılmasında emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ediyorum.”

İlginizi Çekebilir;  İyi Parti İl Başkanı Bezircilioğlu'ndan İzmir Kızılay'a Kurban bağışı

 

HEDEFİMİZ 10 MAVİ BAYRAKLI PLAJ

Urla Belediye Lider V. Kaymakam Murtaza Dayanç da turizm kenti olmanın ve standartlarını sürdürmenin kolay olmadığını, her manada çıtanın daima yüksek tutulması gerektiğine vurgu yaparak, “Bu manada Hoş Urla’mıza hoş projeler yapma çabası içindeyiz. Urla Belediyesi olarak 2.5 yıldır çok önemli projeler yürütüyoruz. 40 km’lik kıyı bandında önemli manada paklık çalışmaları yapıldı. 350 metre uzunluğundaki Gelinkaya Halk Plajı 35-40 yıllık derme çatma barakalarla, ruhsatsız kaçak yapılarla işgal edilmiş, birilerine rant kapısı olmuş her sene 5-10 milyon TL para kazanan işletmelerin olduğu, halkında buradan yoldan geçerken denizi göremediği içeriye giremediği girerse de çok fahiş fiyatlarla ödemeler yaptığı, aile ortamı olmayan bir yerdi. Urla’nın turizm kenti hüviyetine yakışmayan bir yerdi. Bütün kıyılarımızda Çamlıçay’dan Zeytinalanı’na İskele,Çeşmealtı, Özbek ve güney kıyılarımızdan SİT alanlarındaki işgallere kadar 2 yıl üzere kısa bir müddette bütün işgalleri kaldırarak bu alanları nezih bir formda düzenledik. Şu anda vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla ve aileleriyle pak, hijyenik bir ortamda kıyılardan faydalanıyor. Hatta burası İzmir genelinde de dikkat çeken yerler oldu. Bizler yönetimci olarak üzerimize düşeni yaptık bundan sonra koruyup kollamak kıymetli Urlalı hemşerilerimize düşüyor. Ben bu mevzuda da Urlalı hemşerilerime güveniyorum. Urla’mızın bu geniş kıyı şeridinde 2020 yılında sırf bir mavi bayrak (Kumdenizi Plajı) var iken son yıllarda verdiğimiz kıymet ve hizmetlerimiz ile mavi bayrak ödüllü plaj sayısı 7’ye yükselmiştir. 2024 yılında amacımız inşallah 10 mavi bayraklı plaj sayısına ulaşmaktır” dedi

 

İZMİR TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ

İl Kültür Turizm Müdürü Murat Karaçanta ise Türkiye’nin mavi bayrak sayısında 551 bayrakla dünya üçüncüsü olduğunu belirterek, “İzmir 63 bayraklı mavi plaj ve 4 mavi bayraklı marina ile Türkiye sıralamasında üçüncü sıradadır” dedi. TÜRÇEV İzmir ve Kuzey Ege Vilayetleri Koordinatörü Doğan Karataş da dünyada en çok bilinen eko etiketlerden birisi olan ve bilhassa deniz turizmi açısından güvenilirliği temsil eden mavi bayrağın hem halkın plajlardan en âlâ halde faydalanabilmesini sağladığını hem de etraf muhafaza şuurunun gelişmesine katkı sunduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilir;  Efeler Yolu, En İyi 100 Hikâye listesinde

 

Urla’nın Mavi Bayrak’lı Plajları

Kum Denizi Halk Plajı, TCDD Urla Eğitim ve Dinlenme Tesisleri, Aren Beach Club, Çamlıçay Halk Plajı, Urla Belediyesi Kalabak Halk Plajı, Urla Belediyesi Zeytinalanı Mahallesi Plajı, Gelinkaya Halk Plajı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.