Trabzon son dakika 2023

Gönül Coğrafyası Okumalarında kazananlar açıklandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl klasik olarak düzenlenen ve bu yıl beşincisi gerçekleştirilen ‘Dersaadet İstanbul’ temalı “Gönül Coğrafyası Okumaları” müsabakasının sonuçları açıklandı. Büyükşehir, örnek şehircilik hizmetlerinin yanı sıra kültür ve sanat faaliyetleri kapsamında kıymetli çalışmalar yapıyor. Klasik hale gelen ve beşincisi düzenlenen “Gönül Coğrafyası Okumaları”, kültür, sanat ve edebiyat alanında dikkat çekiyor. Yarışın bu yılki kazananları da açıklandı.

 

EDEBİ İSTİKAMET GELİŞİYOR

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, kültür, sanat ve spor çalışmalarını desteklemek ve yetenekli gençlere fırsat vermek hedefiyle lise öğrencileri ortasında ödüllü “Gönül Coğrafyası Okumaları” yarışı düzenliyor. Geçmişte yaşanan olayları fark ve idrak etme, farklı coğrafyaların tanınması ve tarihte yaşanan olaylar hakkında bilinçlenmesi emeliyle her yıl düzenlenen Gönül Coğrafyası Okumaları, bu yıl “Dersaadet İstanbul” temalı oldu. Müsabakayla birlikte liseli gençler ödül kazanmanın yanı sıra ‘Gönül Coğrafyası Okumaları’nı pekiştirip edebi taraflarını, kanılarını kâğıda dökme marifetlerini keşfetmiş oldu.

 

DERECEYE GİRENLER AÇIKLANDI

Seçici heyet müracaatlar tamamlandıktan sonra toplanıp seçimini yaptı. Öykü kategorisinde Demet Durmuş Özsubaşı’nın rehber öğretmenliğinde Körfez Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinden Ömer Tam 345 puanla; Deneme kategorisinde Abdulkerim Çelik’in rehber öğretmenliğinde Çayıova Kız AİHL öğrencilerinden Berfin Kayan 477 puanla ve Şiir kategorisinde ise Fazilet Yıldırım’ın rehber öğretmenliğinde Kocaeli Ali Fuat Başgil Toplumsal Bilimler Lisesi öğrencilerinden Amenna Işık Şanlıoğlu 43 puanla birinci oldu.

 

OKUNAN KİTAPLAR

“Gönül Coğrafyası Okumaları” projesi, Kocaeli’de tahsil görmekte olan resmi ve özel tüm lise öğrencilerini kapsadı. Bu yıl projeye dâhil olan öğrenciler Yahya Kemal’in Aziz İstanbul yapıtıyla Okay Tiryakioğlu’nun Fatih Sultan Mehmet Han romanını okuyarak müsabakaya hazırlık yaptı.

 

ŞİİR, ÖYKÜ, DENEME

Kocaeli’nin 12 ilçesinde yer alan okullarda final etabına kalan şiir, kıssa, deneme alanlarındaki çalışmalar, heyet tarafından titizlikle değerlendirildi. Her bir yapıtın ayrıyeten incelendiği değerlendirmede her alandan dereceye giren birinci 10 eser belirlendi.

İlginizi Çekebilir;  Çift kaydıraklı Aquapark hizmete girdi

 

ŞİİR KATEGORİSİ

“Gönül Coğrafyası Okumaları” müsabakasının şiir, öykü ve deneme alanlarında dereceye giren öğrenciler Kılavuz Gençlik internet sitesinden ilan edildi. Buna nazaran şiir kolunda birinci Amenna Işık Şanlıoğlu, ikinci Hasan Kurt üçüncü ise Melek Yıldırım oldu. Şiir kısmında sırasıyla dereceye giren öbür öğrenciler ise; 4. Halit Ertuğrul Aykuş, 5. Beyza Açık, 6. Burak Yılmaz, 7. Zeynep Ceyda Yılmaz, 8, Dilara Cançeker, 9. Salih Karakoyun 10. Yaren Şenay oldu.

 

DENEME KATEGORİSİ

Deneme kategorisinde iştirak epeyce ağır olurken kuvvetli süreçten birinci çıkan Berfin Kayan oldu. Başka sırama ise 2. Mehmet Emin Öksüz, 3. Yusuf Çıtakkul, 4. Zehra Parıltı Güneş, 5. Ela Koçak 6. Ahmet Yasin Yazıcıoğlu, 7. Rabia Sena Keleş, 8. Özge Avşar, 9. Sude Kar, 10. Mellike Uzun oldu.

 

HİKÂYE KATEGORİSİ

Öğrencilerin yeteneklerini yarıştırdığı kıssa kategorisinde Ömer Tam birinci olurken sırasıyla 2. Mert Yıldırım, 3. Kerem Atalar, 4. Hiranur Özdemir, 5. Hayrunnisa Polat, 6. Şüheda Ebrar Kaya, 7. Zeynep Keskin, 8. Zeynep Doster, 9. Zeynep Katkay 10. Muhammed Ensar Özketen halinde dereceye girdiler.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.