Trabzon son dakika 2023

Hayata kız çocukların gözünden bakan sergi

Hayata kız çocukların gözünden bakan sergi

Suna’nın Kızları davetiyle hazırlanan “Konuşan Fotoğraf” standı 21 Kasım –  3 Aralık ortasında Pera Müzesi’nin giriş katında bulunan Pera Café’de sanatseverlerle buluşuyor.

Suna’nın Kızları davetiyle Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden 8 ila 20 yaş ortası 50 kız çocuk ve genç bayanın günlük ömür tecrübelerinin aktarıldığı fotoğraflara yer verilen “Konuşan Fotoğraf” sergisi, kız çocuk olmanın ne manaya geldiğini onların gözlerinden anlamamıza, hayata nasıl baktıklarını keşfetmemize ve yaşadıkları tecrübelere yaklaşmamıza aracı olarak kız çocukların hayatlarına bir pencere açıyor, seslerini duymamıza imkân sağlıyor. 

Her fotoğraf, izleyicileri hem o kareyi çeken kız çocuğun eşsiz hayat seyahati hakkında bir öyküye ve bu öykünün modülü olmaya, hem de hayata nasıl baktıklarını keşfetme ve yaşadıkları tecrübelere yaklaşmaya davet ediyor. 

Görsel sanatı kelamlı kıssa anlatımıyla birleştirerek iştirakçilerine kıssalarını anlatmaları için güç veren “Konuşan Fotoğraf” (photovoice) formülüyle geliştirilen stant, Pera Müzesi’nin giriş katında bulunan Pera Café’de21 Kasım – 3 Aralık arasında ziyaret edilebilecek.

Suna’nın Kızları Genel Koordinatörü Burcu Gündüz Maşalacı“Konuşan Fotoğraf standıyla herkesin kız çocukların çeşitli bakış açıları ile müsabakasını amaçlıyoruz. Türkiye’nin farklı bölgelerinde yetişkinlerin dünyasında hem kız hem çocuk olarak gördüklerini, anlattıklarını görmeye, duymaya ve hayatlarımızı onları da kapsayacak formda yine tasarlamaya davet ediyoruz.” dedi. 

Kamu, özel dal ve sivil toplum tarafından çocuklara sunulan hizmetlerden toplumun tüm kısımlarından çocukların yararlanabilmesi için; yerlerin, programların ve faaliyetlerin kız çocuklar için kız çocuklarla birlikte, onların özgün gereksinimlerini dikkate alarak tasarlanmasına katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirten Maşalacı“Kız çocuklar için uygun, erişilebilir ve tesirli tahliller yaratmak ve nihayetinde kız çocukların kendi hayatlarının etkin özneleri olmasını desteklemek hedefiyle kız çocuk odaklı tasarım yaklaşımını benimsiyoruz. Konuşan Fotoğraf standının kapsamı tam da bu yaklaşım merkeze alınarak tasarlandı. Stant bizlere kız çocukların gözünden dünyaya bakmak ve onlarla bağ kurmak için imkân veriyor.” diye ekledi.

İlginizi Çekebilir;  Tom Clancy's Jack Ryan Dizisinin Dördüncü ve Final Sezonu Sadece Prime Video'da

“Konuşan Fotoğraf” standı hazırlıkları Ekim ayında alanda çocuklarla çalışan Suna’nın Kızları paydaşlarına yönelik destekleyici atölyelerle başladı. “Konuşan Fotoğraf” (photovoice) yolu üzerine düzenlenen atölyelerin yürütücülüğünü InCommon grubundan Melis Cin ve Nilay Yılmaz yaptı. Bu atölyelerin çabucak akabinde tekrar birebir iştirakçilerle Gökçe Uysal tarafından “Temel Fotoğrafçılık” atölyesi yapıldı. Standın çocuklarla olan saha uygulaması ise bu atölyeleri tamamlamış olan Suna’nın Kızları paydaşlarının kolaylaştırıcılığında gerçekleşti. Konuşan Fotoğraf atölyelerinin saha uygulamalarında Hayata Takviye Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mahalle Konutları, Koç Okulu, Sulukule Gönüllüleri Derneği ve Suna’nın Kızları saha grupları verdikleri kıymetli takviyeyle çocukların fotoğraflarının ve öykülerinin ilgililere ulaşmasını sağladı. 

Sergi fikri, kız çocukların bakış açılarını ve seslerini 3 Kasım’da düzenlenen “Kız Çocuk Odaklı Tasarım” konferansına taşıma maksadıyla doğdu; içerik tasarımı InCommon grubu, görsel tasarımı Gigler Creative tarafından hazırlandı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.