Trabzon son dakika 2023

Hera Büyüktaşcıyan’ın kişisel sergisi Tate St Ives’ta SAHA işbirliğiyle açılıyor!

SAHA’nın Birleşik Krallık’taki Tate St Ives müzesiyle 2020 yılında başlattığı işbirliği kapsamında düzenlenen Hera Büyüktaşcıyan’ın kişisel sergisi Earthbound Whisperers 27 Mayıs günü ziyarete açılıyor. 27 Mayıs günü Türkiye saatiyle 13:00’de müze yöneticisi Anne Barlow’un sanatçı ile bir söyleşisi de olacak.

SAHA, Anne Barlow’un Türkiye’de araştırmalarına ve atölye ziyaretlerine yardımcı olduktan sonra programa davet ettiği Burçak Bingöl ve Hera Büyüktaşcıyan’ın St Ives’ta konuk sanatçı programına katılıp araştırma yapmalarına ve yeni eser üretimlerine takviye olmuştu. Hera Büyüktaşcıyan’ın standı geçen sonbaharda açılan Burçak Bingöl’ün açtığı Minor Vibrations on Earth’ten sonra işbirliğinin ikinci şahsî standı niteliğinde. 

Hera Büyüktaşcıyan’ın 27 Mayıs – 15 Ekim 2023 tarihleri ortasında Tate St Ives’ta düzenlenen standa paralel bir projesi de 9 Temmuz’a dek 14. Gwangju Bienali’nde sergileniyor. Büyüktaşcıyan, dokuma, grafit, ses ve dikey formlar kullanarak Cornwall’ın toplumsal ve çevresel tarihini ilişkilendiriyor. Yontulmuş kumaş formları, arkeolojik katmanları ve hayali görünümleri sembolize eden örtüler ve kıvrımlar altında gizlenen litik yüzeyleri cisimleştiriyor. Cornwall’daki Nine Maidens dikili taşlarından ilham alan sanatçı, bu antropomorfik monolitler aracılığıyla yüzey ve görünmezliğin altında yatan dinamikleri araştırıyor. Kelt efsanesine nazaran, bakireler Şabat sırasında müzik söyledikleri için taşa dönüştürülürSanatçı bu mitik karakterler ile St Ives’teki Crysède ipek fabrikasında İkinci Dünya Savaşı sırasında askeri ve sivil binaları gizlemek için kamuflaj ağı yaparken sessizlik içinde çalışan bayan emekçiler ortasında bir paralellik kuruyor. Enstalasyona ziyaretçileri görüntü içerisinde gezinmeye davet eden bir ses işi de eşlik ediyor. Sanatçı bu kompozisyon aracılığıyla sadece tabiattaki insan izlerini değil, birebir vakitte görünmezlik siyasetlerini ve kümülatif tarihi de araştırıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir;  Harbiye Açık Hava'da Klasikler Geçidi

Yoruma kapalı.