Trabzon son dakika 2023

İBB’den LGS danışmanlık hizmeti

LGS sonuçlarının açıklanmasının akabinde, İBB her yıl olduğu üzere tercih yapacak öğrencilere fiyatsız rehberlik ve danışmanlık hizmeti vermeye başladı. Kadıköy, Bakırköy ve Şile’de kurulan platformlarda, uzmanlar 10 Temmuz’a kadar 10:00 ve 19:00 saatleri arasında gençlerin tercih sıralamasına dayanak olacak. 

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 4 Haziran’da yapılan merkezi imtihanın sonuçlarının açıklaması ile birlikte öğrencilerin tercih ve yerleştirme heyecanı da başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) liselere giriş yapacak öğrenciler için bu yıl da tercih müracaat ve rehberlik hizmeti veriyor. 

Öğrencilerin kendilerine en uygun okulu ve alanı seçmeleri için Bakırköy Meydanı’nda ve Kadıköy Meydanı’nda tercih platformları kuruldu. Meydanların yanı sıra İBB Şile Ders Atölyesi de öğrencilere tercih danışmanlığı hizmeti vermeye başladı. 10 Temmuz’a kadar İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından hizmet verilecek olan LGS Tercih Müşavere ve Rehberlik Merkezleri’nde İBB’nin görevlendirdiği uzmanlar tercih sıralamalarının yapılmasına takviye olunuyor. Dikkat edilmesi gerekenler hakkında öğrencilere ve velilere bilgi veriliyor. 

Üniversitelerin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) kısımlarından mezun uzmanlar; okulların imkanları, lokasyonları, muvaffakiyet ve üniversitelere öğrenci yerleştirme oranları üzere kriterlerin göz önünde bulundurulması tarafında gençleri bilgilendiriyor. Merkezlerde ayrıyeten pansiyonlu okullara yerleştirme süreci de anlatılıyor. İBB LGS Tercih Müşavere ve Rehberlik Merkezleri 10 Temmuz’a kadar 10:00 ve 19:00 saatleri ortasında hizmet veriyor. 

 

LİSE TERCİHİNDE A’DAN Z’YE DESTEK

LGS’ye giren öğrenciler merkezi yerleştirme ile tercih yapacaksa en fazla 10 okul yazabiliyor. Buna lokal yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri de eklenince liseye girişte öğrencilerin toplamda 20 okul yazılabiliyor. İBB LGS Tercih Müşavere ve Rehberlik Merkezlerinde, öğrencilere muvaffakiyet puanlarına nazaran hangi okulları tercih edebilecekleri, merkezi yerleştirme, lokal yerleştirme, mesleksel eğitim merkezleri ve açık öğretim kurumları hakkında bilgilendirmeler yapılıyor.

İlginizi Çekebilir;  Üniversiteli Gençler, Proje Tabanlı Staj Programları İle İŞ Dünyasında Deneyim Kazanacak

Tercih süreçlerinin nereden yapılabildiği ve nakil tercih süreci konusunda da yardımcı olunan merkezlerde; fen liseleri, toplumsal bilimler liseleri, Anadolu liseleri, özel program ve proje uygulayan Anadolu imam hatip liseleri ve proje okulları ile mesleksel ve teknik Anadolu liseleri hakkında ziyaretçilerin aklındaki tüm sorulara karşılık veriliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.