Trabzon son dakika 2023

‘Influencer’ işbirliğiyle pazarlama dünyadaki ticaretin yüzde 16’sını oluşturuyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi İrtibat Fakültesi tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen İçerikle Pazarlama Konferansı, “Etkileyici Pazarlama/Influencer Marketing” başlığı ile santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleşti. Havas İstanbul CEO’su Dr. Cüneyt İhtilal, “Influencerlarla yapılan pazarlama işbirlikleri, dünyadaki ticaretin yüzde 16’sını oluşturuyor ve yaklaşık 12 milyar dolarlık bir pazar hissesine sahip” dedi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bağlantı Fakültesi tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen “İçerikle Pazarlama Konferansı” santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleşti. “Etkileyici Pazarlama/ Influencer Marketing”  başlığı ile düzenlenen konferansa akademisyenler, bölüm temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Konferansta, BİLGİ İrtibat Fakültesi Bağlantı Tasarımı ve İdaresi Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Bengi Özçelik, Havas İstanbul CEO’su Dr. Cüneyt İhtilal, Sabancı Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Ezgi Akpınar Uysal, Mutatis Mutandis & Triber Kurucu Ortağı Dr. Suphi Sarıgöllü ile influencer, editör ve çevirmen Hande Birsay tanınan pazarlama tekniği olan “influencer marketing” konusunu ele aldı ve bu alanda geliştirilebilecek stratejileri kıymetlendirdi.

Havas İstanbul CEOsu Dr. Cüneyt Devrim, “Sosyal Medya Etkileyicileri ile İşbirliği Modeli” başlıklı sunumunda bir pazarlama stratejisi olarak ‘influencer kullanımı’nı kıymetlendirdi. Dijitalleşmenin tesiriyle yükselen e-ticarette, toplumsal medya etkileyicilerinin gücünden bahseden İhtilal, “Influencerlarla yani toplumsal medya etkileyicileriyle yapılan pazarlama işbirlikleri, dünyada ticaretin yüzde 16’sını oluşturuyor ve yaklaşık 12 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne sahip. Bu pazarlama modeliyle satıcı ön yatırım maliyeti olmadan neredeyse sıfır riskli bir kazanım elde ediyor” dedi.

‘Güven duygusu satın almayı tetikliyor’

“Sosyal Medya Etkileyicilerinde Etik” başlıklı sunumuyla Dr. Öğr. Üyesi Ezgi Akpınar Uysal, influencerlar ve takipçileri ortasındaki parasosyal bağlantıyı kıymetlendirdi. Akpınar Uysal, “İnfluencerlarla takipleşme ve etkileşimde kalma bir müddet sonra parasosyal bir bağlantıya evriliyor. Takipçiler, takip edilen kişiyi arkadaşı üzere görüyor. İnsanların ‘Kardeşimden daha çok güveniyorum’ dediği influencerlar var. Parasosyal alakada itimat bağı çok kıymetli. Oluşturulan inanç bağı satın alma hareketine dönüşüyor. Bu da pazarlama dünyasını büyük ölçüde değiştiren bir ekosistem” diyor.

İlginizi Çekebilir;  Kügim 2023 Eğitim pragramları başladı 

Influencer, editör ve tercüman Hande Birsay ise “Mükemmel influencerlık beni teğet geçti!” başlıklı söyleşide toplumsal medya etkileyicisi olarak kendi tecrübelerinden bahsetti.   Toplumsal medyada gösterilen eksiksiz hayatların gerçeği yansıtmadığını belirten Birsay, ”Kimsenin hayatı toplumsal medyada göründüğü üzere eksiksiz değil, bunu paylaşmak ve insanlara yalnız olmadıklarını gösterebilmek için bu yola girdim. İronik bir üslupla eksiksiz toplumsal medya annelerini eleştiriyorum. Her vakit özgün ve doğal içerikler takipçilerin ilgisini çekiyor” dedi.

‘Takipçi kendine benzeyen kişiyi takip ediyor’

BİLGİ İrtibat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi  Ayşe Bengi Özçelik, “Tüketici – Etkileyici – Marka Üçgeninde Neler Oluyor” başlıklı sunumunda, “İnsanların şuur seviyesi arttı. Evvelden markaların tüketiciye sunduğu tek taraflı irtibat, artık çift taraflı. Hatta neredeyse yalnızca tüketiciden markaya gelen tarafa yanlışsız süreç dönmeye başladı. Zira müşteri artık ‘Bu sistemde kim para kazanıyor, hangi şartlarda bu reklamı görüyor’ vs. üzere sistemi uygun biliyor. Bu markalar açısından işleri zorlaştırıyor. Markalar satış kampanyası için yeni yüzler bulmaya gereksinim duyuyor. Markaların ‘Hangi ünlüyü kullanmalıyım’ sorusu da değişti. Eser ile reklam yüzünün ahengi ön plana çıktı. Toplumsal medya artık kendi ünlülerini yarattı. Takipçi kendine benzeyen kişiyi takip ediyor. O şahsa baktığında onunla tıpkı yaşlarda, birebir fizikî ölçülerde olmak istiyor, hayatını örnek alıyor. ‘O bu ceketi giyiyorsa ben de bu ceketi giymeliyim zira onun üzere olmak istiyorum’ diye düşünüyor” dedi.

Mutatis Mutandis & Triber Kurucu Ortağı Dr. Suphi Sarıgöllü ise, “Etkileyiciler, Ferdî markaları ve Takipçilerinden Gelir Kazandıkları Modeller” başlıklı sunumunda,  “Araştırmalara nazaran influencer yoluyla pazarlamaya 1 dolar harcadığınızda ortalama 6 dolar geri alıyorsunuz. İlerleyen periyotta influencer ve içerik üreten bireylerle markalar daha faal işbirlikleri gerçekleştirecek ve farklı denklemler görebileceğimizi düşünüyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Çukurova'da ders kafeler dolup taşıyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yoruma kapalı.